Różne filmy i różne wywoływacze - jakie?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

J.A. pisze: Jak ludzie będą kupwać polypana czy choćby tego rolleia, to nie dziwne, że znikną z rynku Delty, Acrosy, czy TMaxy.
Kryzys jest i amator liczy się z groszem. Jakby Kodak był tańszy, to bym kupował Kodaki. A on nie dość, że stoi na skraju przepaści, to jeszcze robi krok do przodu podwyższając ceny o 15%. Dlaczego Chińczykom opłaca się produkcja i sprzedaż po 2,15$ za rolkę średniego, a Amerykanom nie? Ani myślę "ratować" tego czy innego producenta bo jego kadra menedżerska i udziałowcy nie chcą zrezygnować ze swoich kominowych pensji i dywidend.
J.A. pisze:przesadzasz jeżeli chodzi o te odgrzewanie itp.
Wcale nie przesadzam. Pokaż mi jeden całkowicie nowy materiał czarno-biały , który się pojawił na rynku w ostatnim 10 leciu. Wszystko już było, tylko inaczej się nazywało i kto inny był producentem, a kto inny dystrybutorem. Dystrybutorzy wyciągają co się da od różnych producentów, nadają temu nowe nazwy i sprzedają jako nowość. W obiegu są materiały "aero", graficzne, negatywy filmowe i co tylko. Nikt w obecnej sytuacji nawet nie myśli o opracowaniu nowego materiału, bo to nieopłacalne i zbyt kosztowne. Każdy, kto by się na to zdecydował, pójdzie z torbami. Nie ma co się oszukiwać, rynek materiałów klasycznych jest w zaniku i za parę lat zostanie najwyżej jeden-dwóch producentów plus Chińczycy. I to wystarczy.
A Twoje apele o niekupowanie Polypana i Rolleia przypominają mi przedwojenne endeckie hasła w rodzaju: Nie kupuj u Żyda!
Lux mea lex
okupant
-#
Posty: 6
Rejestracja: 18 lut 2010, 14:51
Lokalizacja: Tychy/Londyn
Kontakt:

Post autor: okupant »

I tak.
Wywołałem wczoraj obie Delty i 2 Neopany (400 i 1600) w DD-X (zaryzykowałem Joan). Suszą się, więc o efektach pracy jeszcze nic nie mogę powiedzieć. Tyle tylko, że coś tam widać :mrgreen:
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

technik219 pisze: APX 100 (oryginał) pięknie wychodzi w Xtolu 1:1=9,75/10min
Aż sobie zapisałem, bo mi się trafiły 'oryginały' (11/2010 ???) w bardzo ludzkiej cenie..
A w rodinalu?
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

W Rodinalu:
1:25=8min.
1:50=17min.
Kiedyś zalecano wołać w temparaturze 18 C i wtedy czasy powyżej należy pomnożyć przez 1,2.
W Xtolu:
1;0=6,75min.
1:1=9,75min.
1:2=13,75min.
1:3=17,25min.
W D-76:
1:0=8-9min.
1:1=12-15min.
1:3=27min. W D-76 czasy orientacyjne, bo nie wypraktykowane przeze mnie.
Lux mea lex
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

Ohoho, dziękować. Akurat trzy wywoływacze, których używam.
Spróbuję w D76 1+3, bo popypan wyszedl mi w tym doskonale.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
ODPOWIEDZ