typy papieru ORWO

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
grochu
-#
Posty: 93
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:37
Lokalizacja: Bytom

typy papieru ORWO

Post autor: grochu »

hej wszystkim, wszedlem w posiadanie paru starych papierów orwo, poki co mam za soba wywolanie negatywów, odbitek jeszcze nie robilem także moja wiedza w tym temacie jest niewielka, co nieco znalazlem w necie na temat oznaczeń ale nie umiem do konca sobie poradzić. Który z nich to baryt? (1? i ?) a który plastik? (2,4,5,6?)
Co oznacza:
single/double weight?(grubosc? wage? i jak to sie ma do odbitek?)
white/cream? (jak to sie ma do odbitek? czy to cos w stylu sepii?)
EVP?



1. BARYT-BRILLANT BBN 111; normal, glossy, white, double-weight
EVP 3.55 M


2. UNIVERSAL BN 1; normal, glossy, white, single-weight
EVP 2.60 M


3. UNIVERSAL BH 112; hard, semi-mat, white, double weight
EVP 2,85 M


4. UNIVERSAL-B BH 122; hard, semi-mat, cream, double-weight
EVP 2,85 M


5. UNIVERSAL BN 21; normal, glossy, cream single-weight
EVP 2,60 M


6. UNIVERSAL BN 111; normal, white, glossy, double weight


ps. najmłodszy papier jest z roku 89, nie wiem o ile starsza jest reszta, czy przy wołaniu odbitek wiek ma znaczenie? trzeba dluzej potrzymac w wywolywaczu albo wyższa temperature zastosowac? a moze dluższe naswietlanie?
Ostatnio zmieniony 04 sty 2012, 08:46 przez grochu, łącznie zmieniany 3 razy.
Awatar użytkownika
grochu
-#
Posty: 93
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:37
Lokalizacja: Bytom

Post autor: grochu »

Normal/hard to wiem ze gradacja, glossy i mat też wiem co oznacza.
B-brom czyli o co chodzi?:)
Jezeli chodzi o rodzaj powierzchni "cream" to niestety nie znalazlem w necie zadnego przykładu dla takiego papieru wiec nadal nie wiem czym sie charakteryzuje.
Jaki ma wplyw grubość papieru na odbitki?

ok co do grubosci juz wiem - semi-weight to bedzie plastik a double-weight to bedzie baryt? ("Papiery fotograficzne pod względem grubości dzielą się na cienkie i kartonowe (mniej więcej dwukrotnie grubsze od cienkich, zbliżone swoją grubością do pocztówek").
Ostatnio zmieniony 04 sty 2012, 08:56 przez grochu, łącznie zmieniany 3 razy.
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

B-brom to rodzaj emulsji jaką jest pokryty papier czyli bromo-srebrowa. były jeszcze C-Chlor czyli chloro-srebrowe i jeszcze B-C czyli Bromo-chloro-srebrowe.

Ogólnie chodziło różnice czółości na światło w poszczególnych emulsjach, B są czulsze a C są mniej czułe...
tak pokrótce
Ostatnio zmieniony 04 sty 2012, 10:23 przez Fikumiku, łącznie zmieniany 1 raz.
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Awatar użytkownika
grochu
-#
Posty: 93
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:37
Lokalizacja: Bytom

Post autor: grochu »

Fikumiku pisze:B-brom to rodzaj emulsji jaką jest pokryty papier czyli bromo-srebrowa. były jeszcze C-Chlor czyli chloro-srebrowe i jeszcze B-C czyli Bromo-chloro-srebrowe.

Ogólnie chodziło różnice czółości na światło w poszczególnych emulsjach, B są czulsze a C są mniej czułe...
tak pokrótce
ok juz sie doksztalcilem, czyli do Bromowych bede potrzebował oliwkowej (zielono zoltej) zarowki, zostało tyklo do wytłumaczenia "cream" (czy ma to cos wspolnego z sepią?) i wartość EVP...
Ostatnio zmieniony 04 sty 2012, 12:04 przez grochu, łącznie zmieniany 1 raz.
piotr
-#
Posty: 132
Rejestracja: 06 kwie 2008, 13:32
Lokalizacja: Warszawa Falenica

Post autor: piotr »

EVP = cena w tym przypadku wyrażona w Markach
Awatar użytkownika
grochu
-#
Posty: 93
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:37
Lokalizacja: Bytom

Post autor: grochu »

weesee pisze:cream ani grubość ani powierzchnia, tylko barwa podłoża.

nie. rusz mózgownicą, co może znaczyć semi a co double. podpowiem, chodzi o grubość.
wiem co znaczy semi, a co double, grubosc papieru połowiczna lub podwójna, ale biorąc pod uwage to "Papiery fotograficzne pod względem grubości dzielą się na cienkie i kartonowe (mniej więcej dwukrotnie grubsze od cienkich, zbliżone swoją grubością do pocztówek" mozna wywnioskować iż jedne to baryt a drugie to plastik... jezeli w tym przypadku semi-weight i double-weight oznacza cos innego (np. grubosc papieru) to jak ta grubosc ma się do wykonywania odbitek(różnice)
?
Ostatnio zmieniony 04 sty 2012, 13:38 przez grochu, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
grochu
-#
Posty: 93
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:37
Lokalizacja: Bytom

Post autor: grochu »

piotr pisze:EVP = cena w tym przypadku wyrażona w Markach
hehe o ja głupi, na to bym nie wpadl, dzieki:)
Awatar użytkownika
grochu
-#
Posty: 93
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:37
Lokalizacja: Bytom

Post autor: grochu »

"single" oczywiscie, nie "semi". Czyli nadal nic nie wiem:) powiadasz ze dowiem się gdy wezme do ręki - nie mam odpowiedniej zarowki by móc tak się pobawić dlatego też w najblizszym czasie nie bede mial okazji korzystać z w/w papierów, z tego powodu pytam się i próbuje dowiedzieć jakie sa roznice (nie tylko wizualne ale też efektywne) miedzy papierem single-weight a double-weight, szukalem z wujkiem google ale niestety na nic wskazującego nie natrafilem.... weesee zamiast bawić się ze mną w kotka i myszkę mógłbyś po prostu prosto z mostu walnąć na temat i by bylo z głowy.
Awatar użytkownika
grochu
-#
Posty: 93
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:37
Lokalizacja: Bytom

Post autor: grochu »

grochu pisze: "Papiery fotograficzne pod względem grubości dzielą się na cienkie i kartonowe (mniej więcej dwukrotnie grubsze od cienkich, zbliżone swoją grubością do pocztówek"
weesee pisze:baryt to karton, plastik to plastik. ponadto na opakowaniu raczej jest "single" nie semi, a wtedy powinno być jasne. jeszcze jaśniejsze będzie jak weźmiesz kartkę do ręki.
qrde, narobiłeś mi smaka na ciemniową nasiadówkę.
ok, zrozumialem, "cienkie i kartonowe" bralem jako "plastikowe i barytowe" , a w tym wypadku i cienkie i kartonowe sa barytowe:) czyli cienkie i grube hehe, finito:)
Awatar użytkownika
grochu
-#
Posty: 93
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:37
Lokalizacja: Bytom

Post autor: grochu »

ok kolejne pytanko odnosnie papierów - który (normalny, twardy) bedzie pasował do filmów (hp5plus, fomapan 200, polypan f 50, superpan 200) - jako ze negatyw miekki powinien być odbijany na twardym papierze, oraz negatyw normalny na normalnym...jednak nie wiem jakimi negatywami są te cztery filmy które wymieniłem, czy np. hp5+ który jest negatywem kontrastowym mozna zaliczyć do twardych a tym samym powinno sie go odbijac na miekkim papierze?
Ostatnio zmieniony 05 sty 2012, 13:38 przez grochu, łącznie zmieniany 1 raz.
piotr
-#
Posty: 132
Rejestracja: 06 kwie 2008, 13:32
Lokalizacja: Warszawa Falenica

Post autor: piotr »

Kolego grochu film nie ma znaczenia, zależy jak go naświetlisz i wywołasz. Przepraszam, że to piszę, ale dawno nie śledziłem forum na korexie. Czyżbyś był kolejnym dzieckiem, które uległo modzie, która nakazuje robienie"fotek" "analogiem"? Poczytaj trochę, bo wiedzy jest dużo w internecie. Jest taka strona google.com na której wszystko znajdziesz. A jeśli nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, rób fotki telefonem lub cyfrakiem z zielonym programem.
Awatar użytkownika
grochu
-#
Posty: 93
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:37
Lokalizacja: Bytom

Post autor: grochu »

Kolego piotr, niestety nie mam nic wspolnego z dziecmi fotografujacymi analogami bo moda tak nakazuje (w ogole tak jest?), czytalem wiele i podczas gdy natrafiam na informacje o dawnych negatywach ktore byly podzielone na "miekkie", twarde" i "normalne" to mam lekką konsternacje gdyz aktualnie takiej informacji nie uswiadczam na dzisiejszych filmach, a chciałbym owe filmy (te dzisiejsze) odbić na starym papierze. Jeżeli nie masz nic konstruktywnego do dodania do tematu to polecam milczeć niż oczerniać mnie powyższymi stwierdzeniami. Jeżeli mialbym coś wspolnego z cyfrakiem i zielonym programem napewno bym nie był na tym forum szukając wiedzy i nie interesowałbym się wywolywaniem negatywow oraz robieniem odbitek we wlasnym zakresie.

Wiem, że zależy jak się naświetli i wywola negatyw, wiem ze wtedy mozna wybrać odpowiedni rodzaj ze starych papierów (miekki, normalny, twardy) oceniając jego kontrastowość lub z nowych (multigradacyjny) i dobrac do powyzszego wywolanego negatywu, jednak ja nie o to pytalem...
Ostatnio zmieniony 05 sty 2012, 11:10 przez grochu, łącznie zmieniany 4 razy.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

takiego hp5+ można tak naświetlić i wywołać, żeby był miękki, normalny albo twardy. jakiego zatem użyć papieru do powiększania filmu hp5+? ano takiego, który da najlepsze efekty z konkretną klatką. a klatki mogą się różnić kontrastem nawet w obrębie jednego filmu.
czy taka odpowiedź, kol. grochu, Was satysfakcjonuje?
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
grochu
-#
Posty: 93
Rejestracja: 03 paź 2011, 04:37
Lokalizacja: Bytom

Post autor: grochu »

tego nie wiedziałem i dziekuje za wytlumaczenie, wiecej informacji o tym jak to zrobic by naswietlic film tak czy siak poszukam na wlasną reke "na takiej stronie google.com" ;) pozdrawiam
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

moim zdaniem film najlepiej tak naświetlać i wołać, żeby był jak to się mówi normalny.

natomiast o powiększaniu dobrze jest poczytać w książeczce p. T. Klimeckiego, którą można zakupić na popularnym serwisie aukcyjnym. tytuł onej książeczki to "technika powiększania w fotografii".

linkowałem już, ale dam jeszcze raz. reprodukcja dziewięciu negatywów z opisem:

Obrazek

pozdrawiam!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ