zablokowany przesuw filmu i migawka

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

ineditalbe
-#
Posty: 42
Rejestracja: 15 sty 2011, 18:43
Lokalizacja: Jelenia Góra

zablokowany przesuw filmu i migawka

Post autor: ineditalbe »

Dzisiaj aparat zrobił Sztuczkę, i przy entym zdjęciu postanowił zatrzymać dźwignię naciągu w połowie przesuwu- i ani do przodu, ani do tyłu. jednocześnie zablokował się spust, który normalnie daje opór na połowie wcisku.

aparat ma migawkę elektryczną z jednym czasme mechanicznym.

Ktos ma jakis pomysł?
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

może dotarłeś z kadrami do końca filmu?
ineditalbe
-#
Posty: 42
Rejestracja: 15 sty 2011, 18:43
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ineditalbe »

Zbiesił się na 14 klatce, niestety. Zawuażyłem jeszcze, że przycisk przeijania filmu na dole jest coś za mocno wciśnięty.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Nikt nir ma pomysłu... Jaki to aparat? Może coś się da wymyślić?
Lux mea lex
ineditalbe
-#
Posty: 42
Rejestracja: 15 sty 2011, 18:43
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ineditalbe »

to Chinon CE-2 memotorn.

Nie mam pomysłu o co chodzi.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

A nie darzyło się przypadkiem tak, że naciągając film przypadkowo nacisnąłeś spust migawki? Na początek wejdź do ciemni, albo jakiegoś ciemnego miejsca, otwórz aparat i wyjmij film. Jak otworzysz aparat i zdejmiesz film z zębatego wałka, to pociągniesz i odwinie się ze szpulki przyjmującej. Potem kręcąc szpulką kasetki zwiniesz film do niej. Teraz na świetle przy otwartym aparacie możesz spróbować pokręcić wałkiem zębatym - może coś przeskoczyło? Jeśli masz odpowiedni wkrętak, a kręcenie nic nie dało, możesz odkręcić spód. Bez obaw, tam nie ma nic takiego, co wyskoczy i zginie. Uważaj na popychacz zwijania powrotnego - w jakiej jest pozycji i o co zaczepia (żebyś w taki sam sposób go potem wsadził). Ostrożnie poruszaj tym, co znajdziesz pod pokrywą spodnią - może coś się podstawiło?
W mojej Praktice podczas zakładania filmu już po zamknięciu tylniej ścianki, odłamał się początek filmu i film nie nawijał się na szpulę, tylko zrobiła się z niego harmonijka, aż zablokowała szpulę. Z kolei w Kiewie 19 też miałem zacięcie, ale podczas gmerania od spodu w mechanizmie wewnątrz coś leciutko pstryknęło i aparat się odblokował - nigdy się nie dowiedziałem co pstryknęło. Natomiast Praktica Super TL odblokowała się po zdecydowanym uderzeniu spodem aparatu w otwartą dłoń (nie wal o stół!) - trzymając aparat jak do zdjęcia, odejmujesz lewą dłoń i nie zmieniając uchwytu prawej dłoni zdecydowanym ruchem i dosyć mocno klapiesz spodem aparatu w otwartą lewą dłoń kserowaną ku górze.
Jeśłi to nie pomoże, to nie wiem, pozostaje jakiś specjalista. Praktica PLC 3 zacięła mi się w podobny sposób (podejrzewam, że przyczyną było przypadkowe naciśnięcie spustu podczas naciągania filmu) i oparła się wszelkim opisanym zabiegom. Poszła do warsztatu.
Kombinuj, może to coś da?
Lux mea lex
wienczyslaw5
-#
Posty: 62
Rejestracja: 07 gru 2008, 09:57
Lokalizacja: Zabłudów

Post autor: wienczyslaw5 »

Miałem podobny przypadek w podobnym typie aparatu Chinon CE-3 ----- pomogło wciśnięcie bolca ------ jak wykręcisz obiektyw to na dole korpusu w okolicy tej blachy co dociska bolec przysłony jest taki czarny metalowy bolec ---- popchnąłem do góry i wszystko zaczęło działać ------ sam nie wiem co mi podpowiedziało aby tak zrobić ----- w każdym razie działa do dziś .
zatwardziały analogowiec
ineditalbe
-#
Posty: 42
Rejestracja: 15 sty 2011, 18:43
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ineditalbe »

Wielkie dzięki za rady, przeszperałem cały środek, i nie mogę znaleźć usterki- jeszcze raz poszukam, a jak nic nie znajdę, to aparat idzie do naprawy.
ODPOWIEDZ