Pinhole z Zenita i czysty film

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

rayman pisze:Wyczytałem (bodajże na stronie fomafoto.pl), że ten papier ma czułość 400 ASA, czyli mniej więcej taką jak ten Fomapan 400, który miałem w aparacie.
Czułość papieru i czułość filmu pomimo takich samych liczb nie mają ze sobą nic wspólnego.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

J.A. pisze:Ja stawiam na otworek. Mierzyłeś go swoją metodą?
Medytowałem nad nim sporo i przy tak małej średnicy miałem spory problem by to dokładnie oszacować - nie mam tak dokładnej skali na suwmiarce (ma skalę co 0.1mm), ale bardzo możliwe że dziura została czymś zaklajstrowana (np. przy malowaniu blaszki dookoła, z zewnątrz pisakiem) i jej faktyczny wymiar mógł wynosić nawet mniej niż 0,1mm, choć wciąż zachowała swą okrągłość. To miałoby nawet sens.

Aparat przeleżał noc w lodówce, wyzwala jak należy, chemia również.

Nie zamierzam się już z tym patyczkować. Teoretycznie mógłbym ZNACZNIE wydłużyć ekspozycję, ale podejrzewam, że przy takiej grubości blaszki zeżre mnie winieta, a gdybym zaczął w tym grzebać igłą to z pewnością bym to zniszczył.

Przyczepiem do Zenita dekielek z pojemniczka po taśmie 2x8mm wydłużając tym samym ogniskową i ciut podrzucając f. Wg obliczeń (przyjmę że otworek ma 0,25), powinien stanowić +/- f=220. Najwyżej ciut prześwietlę, ale przynajmniej uzyskam cokolwiek.
technik219 pisze:Czułość papieru i czułość filmu pomimo takich samych liczb nie mają ze sobą nic wspólnego.
O tym mam dość blade pojęcie, więc napisałem to z pewną nutką gdybania. Papieru do otworków używałem kiedyś, a jeżeli robię to nadal - naświetlam "na czuja" i wychodzi prawie zawsze dobrze, szczególnie na Fotonbromie ;)
A niech mnie TSS pokąsa!
Awatar użytkownika
daxcat
-#
Posty: 58
Rejestracja: 04 mar 2010, 23:17
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Post autor: daxcat »

rayman pisze:Wyczytałem (bodajże na stronie fomafoto.pl), że ten papier ma czułość 400 ASA, czyli mniej więcej taką jak ten Fomapan 400, który miałem w aparacie.


400 tak ale to inne 400 iso papieru niż filmu jezeli przeliczyć papier na film to papier ma 3 iso
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

daxcat pisze: 400 tak ale to inne 400 iso papieru niż filmu jezeli przeliczyć papier na film to papier ma 3 iso
No szefie, zasłużyłeś.
Obrazek
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
daxcat
-#
Posty: 58
Rejestracja: 04 mar 2010, 23:17
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Post autor: daxcat »

enthropia pisze:
daxcat pisze: 400 tak ale to inne 400 iso papieru niż filmu jezeli przeliczyć papier na film to papier ma 3 iso
No szefie, zasłużyłeś.
Obrazek
przez dłuższy czas mnie tu nie było to nadrabiam :mrgreen:
ODPOWIEDZ