Adapter do LF

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

skynyrd
-#
Posty: 4
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:34
Lokalizacja: Świątniki Górne

Adapter do LF

Post autor: skynyrd »

Witam serdecznie,

Jestem ciekaw czy ktoś miał możliwość użytkowania takiej przystawki do aparatu LF:

http://www.ebay.co.uk/itm/250743576334? ... 1438.l2649

lub :

http://www.ebay.co.uk/itm/150447078897? ... 1438.l2649

Umożliwia ona podpięcie cyfrowego korpusu (tutaj Nikona , ale są też i innych firm) zamiast matówki. Dystrybutor chwali ją jako umożliwiającą robienie zdjęć panoramicznych bez przekręcania głowicy ( przesuwa się tylko tylnia ścianka adaptera ) oraz ułatwiającą pomiar światła w aparatach LF.
Interesuje mnie jej wykorzystanie jako przystawki umożliwiającej dokonanie pomiaru światła. Mam jednak wątpliwości na ile ten pomiar będzie dokładny.
Konstrukcja tej przystawki powoduje że punkt pomiaru w cyfrowym body jest oddalony od matówki ( i kliszy ) o kilka centymetrów . Ciekawe czy ktoś miał do czynienia z tym adapterem ?

Pozdrawiam serdecznie
Ostatnio zmieniony 25 lis 2011, 14:34 przez skynyrd, łącznie zmieniany 1 raz.
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

hmm za 175 USD kupisz spokojnie dobry światłomierz... będzie prościej i lepiej.
pozdr.
skynyrd
-#
Posty: 4
Rejestracja: 24 lis 2011, 15:34
Lokalizacja: Świątniki Górne

Post autor: skynyrd »

sweetek pisze:hmm za 175 USD kupisz spokojnie dobry światłomierz... będzie prościej i lepiej.
pozdr.

światłomierz mam , ale możliwość rzucenia okiem na histogram i efekt końcowy , przy cenach klisz 4x5" też jest coś warte.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

zastanawiam się czy jakąś zaawansowaną małpką dałoby się zmierzyć obraz(światło,ew. histogram) na matówce aparatu LF
trzeba by ją tylko w stałej odległości od matówki utrzymywać,najlepiej na jakiejś szynie czy cuś...
kombinuję...
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
Awatar użytkownika
troniu
-#
Posty: 141
Rejestracja: 02 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: ciupagoooland
Kontakt:

Post autor: troniu »

Te przystawki - to tylko wyciąganie kasy.
Chyba, że chciałby ktoś robić cyfrowo makro, ze wszystkimi funkcjami ruchów kamery LF.
Próbnie zmierzyłem kiedyś NRD-owskim weimarluxem, przesuwając światlomierz po matówce 4x5" w różne punkty obrazu (jasne i ciemne).
Wskazówka dobrze reaguje na różnice światła w poszczególnych partiach.
Jest tylko potrzeba obliczenia stałego mnożnika do naświetlania błony, ponieważ szkło matówki nie przepuszcza całości światła, które dociera do jej wewnętrznej powierzchni.
Pomiary przez matówkę i ponad aparatem - różnią się, ale myślę że jakiś stały mnożnik, powinien to rozwiązać.
Mając już zmierzone tym sposobem najjaśniejsze i najciemniejsze punkty - histogramu nie potrzebujesz.
Trzeba tylko najpierw zrobić odpowiednie testy, choć przyznaję, że nie chciało mi się już tego kontynuować.
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

przecież były przystawki do pomiaru światła na matówce właśnie.
ODPOWIEDZ