Dylemat przy wyborze sprzetu

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Wiedzmin
-#
Posty: 24
Rejestracja: 22 lis 2011, 13:25
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Wiedzmin »

Jesli wypowie sie wiecej osob to podejme jakas decyzje. Tak czy owak super forum - dzieki wszystkim. Wiem ze sprzet ciezko jest porownywac. Wiele by mi powiedzialy same zdjecia robione poszczegolnymi aparatami a malo jest w sieci recenzji opartych o foto - a to pokazaloby wasza subiektywnosc w moich oczach. Mimo to moze ktos zdjecia w watku zamiesci- bylbym wdzieczny. Pewnie nie tylko ja. pozdro!
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

na zdjęcie to najbardziej będzie miała wpływ optyka ,aparat w mniejszym stopniu
co do przysłony 1.4 vs 1.8
no czasem możesz chcieć pstryknąć coś w słabym świetle,zawsze to jedna działka światła więcej na korzyść 1.4
albo też super płytka głębia ostrości,znów zwycięża 1.4
tyle że obiektywy o światłosile 1.4 są z reguły droższe od tych z 1.8
wspomniałeś automatykę,gdyby nie to to poleciłbym Pentaxa Spotmatic SP I lub SP II
full manual,mocowanie obiektywów M42(w tym w miarę dostępny Super Takumar 50mm f/1.4)
sam miałem dwa takie aparaty,teraz pozostał mi jeden z rzeczonym obiektywem i osobiście jestem z niego bardzo zadowolony
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
p_swiro
-#
Posty: 7
Rejestracja: 17 lis 2011, 19:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: p_swiro »

Ja od kilku miesięcy testuje olympusa OM1 + 50 1,8... podsyłam linka do kilku zdjęć zrobionych tym cudeńkiem :mrgreen:
Olympus OM1 + 50 1,8
Wiedzmin
-#
Posty: 24
Rejestracja: 22 lis 2011, 13:25
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Wiedzmin »

Wlasnie. Bo ogolnie nie chcialbym zeby te obiektywy zeissa na m42 ktore mam lezaly w szafie. Moze byly uzyte kilka razy zadnych zadrapan powloki mc idealne jak nowki. A nie chce ich sprzedawac bo stracilbym wiele. Wiec co powiecie o przejsciowkach na m42 do wyzej wymienionych aparatow? sa problemy przy ostrzeniu na nieskonczonosc? czy sa jakies modele aparatow ktore nie beda wspolpracowac z m42 na przejsciowce? tzn nie mowie o preselekcji bo to normalne ze nie beda, glownie mi chodzi o poprawne ogniskowanie. I pytanie o pewien konwerter carl zeiss jena x2. Jest dosyc drogi. Czy warty np 200zl w stanie idealnym? bo przydaloby sie sonnarkowi czasem ogniskowa wydluzyc.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

A jaką różnicę wypatrzysz na zdjęciach? Zwłaszcza skanowanych? O różnicach można mówić jeśli zrobi się dobre powiększenia 30x40 i większe. Dla odbitek 10x15, 13x18 nawet Zenit z Heliosem da bardzo dobre wyniki (nb. Helios z dziennej zmiany to wcale nie jest zły obiektyw). Tu trzeba oceniać całość: jak leży w dłoni, czy ciężki, jak szybko można zmienić ustawienia, dokładność pomiaru światła, niezawodność migawki i elementów sterowania (dźwigienki, pokrętła), ilość i rozmieszczenie tych elementów. Nawet niekiedy sam dźwięk migawki ma znaczenie. Trzeba aparat wziąć w rękę, potrzymać, popatrzeć przez wizjer, pokręcić pierścieniami obiektywu, pstryknąć raz i drugi, naciągnąć migawkę. Same suche parametry, liczby, zachwalanie niczego nie dają. Ja zachwalam "to", a Ty weźmiesz do ręki "tamto" i powiesz, że tylko ten. Zresztą każdy poważny fotograf powie Ci, że zdolność rozdzielcza obiektywu, przenoszenie kontrastu to nie wszystko. Liczy się klimat zdjęcia - czasami ten z mniejszą rozdzielczością da o niebo bardziej plastyczne zdjęcia i wzbudzi zachwyt. Napisałem co miałem napisać na temat "mojego" systemu, bo go mam, poznałem i bardzo lubię. Ktoś inny tak samo napisze o swoim systemie. I jak tu wybrać? Idź na jakąś giełdę, pomacaj. Popytaj znajomych, może któryś w pobliżu ma któryś z tych aparatów, też poznaj go organoleptycznie (aparat, nie kolegę). Dopiero jak przerobisz ileś tam marek i modeli będziesz wiedział co potrzebne, co nie i wybierzesz sprzęt dla siebie. Ale Ty nie wybierasz chyba dla siebie, stąd jeszcze większa trudność i problem: kupisz, wręczysz dziewczynie to, co uważasz za najlepsze, a ona po pewnym czasie powie, że za ciężki, że za skomplikowany, że to kółeczko za ciężko chodzi. Na początek nie trzeba wypasionego sprzętu. Na początku trzeba złapać bakcyla, a do tego wystarczy nawet Smiena, Praktica, prosty Pentax. Na bardziej skomplikowany sprzęt przyjdzie pora po "infekcji" bakcylem i wtedy sam zainteresowany dochodzi do wniosku, że czas zmienić sprzęt na taki, który poszerzy możliwości fotografowania. Przemyśl to.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

Wiedzmin, Pentax Super A (lub inaczej Superprogram w USA) ma wszystko czego potrzeba. Z obiektywami serii "A" pełną automatykę, preselekcję przysłony, preselekcję czasu, pełny manual, korekcję naświetlania +/- 3 EV, podgląd głębi, samowyzwalacz, bardzo dobry wizjer, współpraca z lampami systemowymi w TTL. Bez kłopotu współpracuje z m42 poprzez przejściówkę (ok.30-40zł). Ostrzy do nieskończoności. Jak dobrze poszukasz to w ładnym stanie znajdziesz za ok. 150zł lub nawet taniej (poszukaj u użytkownika "pentaksy" na Alle....). Bardzo podobny jest ME Super a P50 to już nieco nowszy lecz bardzo dobry i lekki korpus z jasnym wizjerem. W sam raz dla damskich łapek. Co do obiektywów Pentaxa to powłoki SMC nie mają sobie równych przy pracy "pod światło". Pzdr.
Ostatnio zmieniony 22 lis 2011, 20:19 przez powalos, łącznie zmieniany 1 raz.
Fan Pentax'a.
Wiedzmin
-#
Posty: 24
Rejestracja: 22 lis 2011, 13:25
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Wiedzmin »

Ogolnie to moze i masz racje. Jednak uwazam ze obecnosc zdjecia lepsza niz jego brak. Ogolnie mam dzieki tobie jakis obraz w glowie do podjecia decyzji za co pewnie canoniarze pentaxiarze i nikoniarze urwa mi glowe albo conajmniej zjedza na kolacje :D pozdro i dzieki.
Edit: co nie znaczy ze obok pentaxa przejde obojetnie.
Ostatnio zmieniony 22 lis 2011, 20:27 przez Wiedzmin, łącznie zmieniany 1 raz.
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

Nikt chyba jeszcze nie zasugerował Minolty. Mam ich cały pęczek i wszystkie chodzą (już) jak ta lala. Proponowałbym przyjrzenie się Minolcie X700. Dość kompaktowy i niezbyt ciężki korpus, bardzo dobra optyka, dobra, jasna matówka i jeszcze kilka innych rzeczy ułatwiających focenie.
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

zdjęcia robi fotograf z pomocą aparatu :)
no chyba że chodzi o zdjęcia tablic testowych
jak poznasz że zdjęcie było robione aparatem X z obiektywem Y?
to tochę tak jak pytać się który zegarek lepiej odmierza czas(nie mówię tu o zegarkach które są do d..)
większość ludzi poleci aparaty które sami mają lub mieli
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
Wiedzmin
-#
Posty: 24
Rejestracja: 22 lis 2011, 13:25
Lokalizacja: Szczecin

Post autor: Wiedzmin »

Jasne ze nie poznam- tutaj mozna liczyc jedynie na sumiennosc fotografa. Ogolnie nie powiem bo od samego poczatku zainteresowal mnie pentax. Szczegolnie zgodnosc obiektywow, i fajny wyglad. Choc w sumie wyglad ma chyba najmniejsze znaczenie (nie mylic z poniszczonym). Te olympusy sa cholernie drogie. Nie wiem wlasnie czy porywac sie na ktoregos z nich czy po prostu kupic cos tanszego ale rownie dobrego (pentax). Zastanawiam sie nad ME super i super A. Bo za cene olympusa moge miec te dwa pentaxy. W sumie pentax jest troche przycmiona firma obecnie, nie wiem dlaczego. Nie maja takich skrzydel jak canon czy sony alfa. A moze kupic canona i pentaxa. Bo te dwa modele pentaxa sa zblizone do siebie. Jest na allegro jeden canon A1 w dobrym stanie stan kolekcjonerski oferta kup teraz samo body za ponad 3 stowy. Tylko jeden jest taki. Co o nim myslicie? i jedna oferta pentaxa me super. Nie wiem co mam zrobic zeby wilk byl caly i owca syta pozdro!
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

Basil pisze:zdjęcia robi fotograf z pomocą aparatu :)

większość ludzi poleci aparaty które sami mają lub mieli
No a coz by innego. Nie mozna za bardzo sie wypowiadac na temat aparatu, ktorym sie nie robilo zdjec. Mam ze 60 korpusow, to prawda ze tych z nizszych polek, wlasnie dlatego ze przeplacanie za bardzo drogi aparat nie ma sensu Zdjec lepszych nie zrobi, moze byc tylko troche wygodniejszy w uzyciu, co tez jest pod znakiem zapytania. Mam Canona A1, ale pomijajac fakt, ze po dwoch rolkach filmu zwariowal i nikt go nie chce naprawic, nie uwazam go za dobry aparat dla poczatkujacego, wrecz przeciwnie; to klamot, ktory probuje narzucic fotografowi swoja wole. Oly OM2 bedzie znacznie lepszym wyborem, szczegolnie dla kobiety i tylko tyle, ze oly ma niestandardowy sposob wyboru czasu migawki. W minolcie X700 wszystko jest na swoim miejscu. Jakkolwiek myslac nad tym dalej objektywy Minolty z bagnetem SR nie nadaja sie do uzycia w fotografii cyfrowej (tylko na 4/3 z bardzo drogim adapterem). Mocowanie FD Canona tez nie. Pozostaje zatem tylko Pentax i Nikon. I moze tak trzeba myslec ? Pentax ME czy Super program albo moze Nikon FG. Oba bardzo male korpusy, ME z tanim adapterem moze uzyc szkiel M42.
Nie tak latwo doradzic. Tez nie wiemy jaki bedzie stopien zaangazowania potencjalnego fotografa. Jednakze A1 ja bym odradzal. (Mimo, ze kusi.)
Pozdrowienia, Timor.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

Wiedzmin pisze:Jasne ze nie poznam- tutaj mozna liczyc jedynie na sumiennosc fotografa. Ogolnie nie powiem bo od samego poczatku zainteresowal mnie pentax. Szczegolnie zgodnosc obiektywow, i fajny wyglad. Choc w sumie wyglad ma chyba najmniejsze znaczenie (nie mylic z poniszczonym). Te olympusy sa cholernie drogie. Nie wiem wlasnie czy porywac sie na ktoregos z nich czy po prostu kupic cos tanszego ale rownie dobrego (pentax). Zastanawiam sie nad ME super i super A. Bo za cene olympusa moge miec te dwa pentaxy. W sumie pentax jest troche przycmiona firma obecnie, nie wiem dlaczego. Nie maja takich skrzydel jak canon czy sony alfa. A moze kupic canona i pentaxa. Bo te dwa modele pentaxa sa zblizone do siebie. Jest na allegro jeden canon A1 w dobrym stanie stan kolekcjonerski oferta kup teraz samo body za ponad 3 stowy. Tylko jeden jest taki. Co o nim myslicie? i jedna oferta pentaxa me super. Nie wiem co mam zrobic zeby wilk byl caly i owca syta pozdro!
Canon A1 raczej zrazi nowicjuszkę. To skomplikowany korpus. Chociaż sam kocham technikę, to przy tym korpusie mam niezłe myślenice. Oczywiście jest też w nim Program, który się przydaje.
Sprawdź może, w którym systemie zakupisz szkło 50/1.4 za najmniejsze pieniądze. Film ma jedną czułość od początku do końca więc posiadanie 1.4 może uratować niejedno ujęcie.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Wiedzmin pisze:Wiec co powiecie o przejsciowkach na m42 do wyzej wymienionych aparatow? sa problemy przy ostrzeniu na nieskonczonosc? czy sa jakies modele aparatow ktore nie beda wspolpracowac z m42 na przejsciowce?
Nikon nie ostrzy na nieskończoność. Canon i Pentax nie ma problemów. Nie wiem jak Olek, ale tu jest inny problem. Podpinając nie olkowy obiektyw nie ma możliwości ustawienia czasu naświetlania.
Więc na placu boju pozostają tylko Pentaxy. Duża jasna matówka, mały wręcz damski aparat.

EDIT podkreślone to oczywiście bzdura.
Ostatnio zmieniony 23 lis 2011, 14:41 przez J.A., łącznie zmieniany 3 razy.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
krzychu128
-#
Posty: 259
Rejestracja: 31 gru 2010, 02:54
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: krzychu128 »

Wiedzmin pisze: Edit: co nie znaczy ze obok pentaxa przejde obojetnie.
Ze swojej strony również polecam Pentaksa. Mam dwa korpusy - ME Super i Super A. Dla dziewczyny zdecydowanie polecę ten drugi ze względu na lepszy pomiar światła i co za tym idzie łatwiejszą pracę na półautomacie (chyba nie chcesz dziewczyny zrazić na początku pełnym manualem?). ME Super pomimo że kultowy lubi niedoświetlić jeżeli znajdzie się źródło silniejszego światła w kadrze (lampy, jasne niebo).
Dołożysz do niego ten obiektyw http://kmp.bdimitrov.de/lenses/primes/n ... 0f2.8.html i zestaw robi się bardzo poręczny.
Pentaksem zrobisz zdjęcie nawet jakbyś słoik z ogórków zamiast obiektywu przykręcił :)
Zarówno w manualu jak i w preselekcji.
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Jest jeszcze canon AV-1, mały, poręczny, niedrogi, działa w trybie Av, więc dosyć prosty w obsłudze.
ODPOWIEDZ