Wystawa, zaproszenie.

Informacje kulturalne z całego kraju

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Wystawa, zaproszenie.

Post autor: dadan_mafak »

Forumowicze...i anonimowi czytacze...

Chcialem wszystkich zaprosic na wernisaz, autorem jestem ja...sobota 1go pazdziernika, godz 17, Zbaszyń, Wielkopolska. Galeria Baszta w Parku Miejskim. Wiem, ze pozno ale wszystko dogrywalo sie do ostatniej chwili. Jesli ktos chce odwiedzic galerie w innym terminie to prosze o kontakt : 601 772 969. Wystawa bedzie trwala do 21go pazdziernika.
Ponizej zamieszczam kilka slow napisanych przez przyjaciela. Przyjaciel zapoznal sie wzrokowo z pracami przeznaczonymi na wystawe

Dziekuje i do zobaczenia

Jan Bułhak wywodzi słowo przyjmować od przyjemności: Akceptujemy to, co przyczynia się do naszej wygody, a wyrazem tej akceptacji jest właśnie uznanie owej komfortowej sytuacji za swoją i zarazem za swojską.
Fotografie Huberta Banaszkiewicza jawią się w tym kontekście jako nie do przyjęcia. Estetycznie niewygodne, zadziorne, a nawet nonszalanckie, prowokują widza na kilku różnych poziomach. Banaszkiewicz nie łasi się do widza. I to jest być może pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy, kiedy oglądamy jego zdjęcia.
Autor porusza się w tradycyjnej srebrowej technice fotograficznej jak ryba w wodzie. Cały proces tworzenia zdjęcia jest u niego wynikiem głębokiej znajomości tematu, toteż i same jego powiększenia są rzadkim dziś przykładem tego, jak powinna prezentować się fotografia.
Na taką właśnie doskonałą formę Autor zdecydował się, by ukazać świat zgoła niedoskonały, a może wręcz nieistniejący. Rzeczywistość zaprezentowana na fotografiach czaruje feerią kolorów, jednak są to kolory przefiltrowane przez skalę czerni i bieli. Banaszkiewicz odkrywa przed nami swój świat prywatny, kameralny, własny. Świat, w którego centrum znajduje się człowiek.
Centrum świata nie jest tu jednak jednoznaczne z centrum kadru: najczęściej bowiem człowiek, którego widzimy, wymyka się, uchodzi czy nawet ucieka z rzeczywistości. Kiedy zaś nie może się oddalić, zakłada maskę błazna lub – niczym dziecko w chwili grozy – po prostu zamyka oczy albo zakłada słoneczne okulary. Jednak nawet zamknięte oczy zdają się otwarte… do wewnątrz. Cały ten prywatny, odrealniony i oniryczny świat jest więc podróżą w głąb bohatera, zaś fotografie – jedynie kolejnymi przystankami w tej podróży, sygnalizującymi jej kierunek.
Podróż oznacza zmianę i ruch, stąd zdjęcia Banaszkiewicza cechuje swoiste rozedrganie. Taki efekt wizualny osiągnięty zostaje między innymi za pomocą miękko rysujących obiektywów oraz filmów uczulonych na podczerwień. Owa paradoksalna „nieruchoma dynamika” jest tu przesycona głęboką emocją, która stanowi wypadkową chęci odejścia i rezygnacji z uczestnictwa w rzeczywistości z jednej strony oraz konieczności pozostania i kontynuowania walki z zastanym światem, z drugiej. Człowiek, który jest bohaterem prezentowanych fotografii, wydaje się oscylować pomiędzy właśnie tymi dwoma biegunami.
Takie oto nieprzyjemne ścieranie się przeciwstawnych sił w połączeniu z warsztatowo doskonałymi powiększeniami Banaszkiewicza stanowi mieszankę istnie wybuchową. Trudno przejść obok tych fotografii obojętnie. Trudno przejść obojętnie obok człowieka, który walczy ze snem tego świata w sposób tak szczególny. Autor prowokuje nas swoimi pracami do myślenia, jak i do spowolnienia kroku.



MJ
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

Tyle dni i ani jednego ciepłego postu, wylewność i zainteresowanie kolegów jest szokujące.

Szczerze gratuluję wystawy. Powodzenia i dużo gości na otwarciu (też tych kupujących). Satysfakcji nie ma co życzyć bo na pewno ją masz. Zawsze jest to sporo pracy aby doprowadzić projekt do stanu nadającego się na wystawę.
Postaraj się umieścić prace gdzieś w sieci aby tacy jak ja też mieli szanse obejrzeć.
Jeszcze raz powodzenia.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

dzieki georgio.
jakies pogladowki sa tutaj, oznaczone jako "wystawa"
zdjecia
tylko to sa skany negatywow i sa mierne w porownaniu z odbitkami...odbitki sa na barycie 50x60

ale kiedys powstana porzadne skany (odbitek), przymierzam sie do duzego skanera pozytywowego.

pozdrawiam Hubert
Awatar użytkownika
troniu
-#
Posty: 141
Rejestracja: 02 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: ciupagoooland
Kontakt:

Post autor: troniu »

Gratulacje,... i wielu odwiedzających życzę:)
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

Szkoda że to dla mnie daleko i nie mogę zobaczyć oryginałów, bo "wglądówki" z linku są autentycznie bardzo interesujące.
Natomiast kiedy czytałam wcześniej to 'słowo wstepne" Twojego przyjaciela które zacytowałeś w pierwszym poście otwierającym wątek, to poważnie zastanawiałam się czy to pisał naprawdę przyjaciel. Przepraszam, to nie Twoja wina, ale to dla mnie coś w rodzaju bełkotu intelektualnego :-( Co można na podstawie tego powiedzieć o Twojej wystawie, kiedy jej nie widziało się ??? Może dlatego nikt nie chciał wcześniej pisać w tym wątku?
Dla mnie to kolejny dowód na to, że w Polsce jest całkowity brak rzeczowych krytyków fotografii.
Gratuluję przedsięwzięcia, jak wystawa będzie eksponowana w innym miejscu to napisz tutaj, może uda mi się ją wtedy obejrzeć.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

Joan pisze:Szkoda że to dla mnie daleko i nie mogę zobaczyć oryginałów, bo "wglądówki" z linku są autentycznie bardzo interesujące.
Natomiast kiedy czytałam wcześniej to 'słowo wstepne" Twojego przyjaciela które zacytowałeś w pierwszym poście otwierającym wątek, to poważnie zastanawiałam się czy to pisał naprawdę przyjaciel. Przepraszam, to nie Twoja wina, ale to dla mnie coś w rodzaju bełkotu intelektualnego :-( Co można na podstawie tego powiedzieć o Twojej wystawie, kiedy jej nie widziało się ??? Może dlatego nikt nie chciał wcześniej pisać w tym wątku?
z Wroclawia jest do mnie 200km.
Slowo wstepne pisal przyjaciel ktory przyjechal na dwa dni, tydzien przed wystawa, pare godzin ogladal zdjecia i robil notatki.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Hmm

Post autor: jac123 »

Wystawy i dobrych zdjęć oczywiście pogratulować!
Odnośnie braku postów, to cóż tu wiele pisać? Trzeba być i widzieć.
A zdjęcia Kolegi trochę znamy z wstawianych do galerii, ale to nie zastąpi oryginałów. Przedmowa rzeczywiście trochę nie teges, może niektórych odstraszyła ...
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

dadan_mafak pisze:z Wroclawia jest do mnie 200km.
+ 25 do mojej chałupy, no i pewnie nie wiesz że ja jeżdżę rowerem (nie mam auta) :-(
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

Kiedy przeczytałem tekst nie mając pojęcia o jakie prace chodzi też był dla mnie niezbyt jasny ale w chwili gdy zobaczyłem zdjęcia wydaje mi się że dość dobrze opisuje całość. Może się podobać lub nie ale sądzę że bardzo daleko mu do „bełkotu”.
dadan_mafak pisze:ale kiedys powstana porzadne skany (odbitek), przymierzam sie do duzego skanera pozytywowego.
Lepiej włożyc pieniądze w dobry skaner do filmu, przynajmniej można wykorzystać dobre a zepsute mechanicznie (rysy, itd.) negatywy. Często robię skany większych grafik i rysunków na zwykłym płaszczaku Epsona V750 lub nawet starym 2450, przeważnie w czterech czy sześciu kawałkach które później się idealnie i bez kłopotu zszywają w Photoshop na zasadzie panoram. Jedynie co, to trzeba robić zapasy i obciąć brzegi (ok. pół cala) z każdego kawałka ponieważ sztywny papier nie przylega idealnie przy krawędzi szyby i naświetla się różnie w tych miejscach. Po zeskanowaniu cała obróbka nie zajmuje więcej niż 10 minut.
Chyba że chcesz włożyć w Creo czy coś podobnego, wtedy masz załatwiony i duży format i filmy razem.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

dzieki za wskazowki. pozostane jednak przy jakims duzym pozytywowym (nie wiem jeszcze ktory dokladnie model). cyfrowe ratowanie uszkodzonych negatywow nie jest mi potrzebne, mam dosc duza pracownie i robie wszystko analogowo. a ciecie zdjec i skanowanie ich w malych skanerach tez mnie nir urzadza, szkoda czasu i materialu (potrzebuje robic rowniez dla klientow reprodukcje odbitek ktore mi zlecili)

tak czy owak, za czas jakis powstana porzadne skany negatywow, na potrzeby www.
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Post autor: flonidan »

Bardzo gratuluję koledze wystawy-zdjęcia extra.Niestety przy moim zawodzie ciężko mi wyrwać się z Żagania do Zbąszynia-choć auto mam,ale jeśli będziesz powtórnie robił wystawę to chętnię przyjadę,ale muszę wiedzieć chociaż na 2 tygodnie wcześniej.Takie czasy. :-)
jacek
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

dzieki :)
a wystawa "wisi" caly pazdziernik, trzeba sie tylko wczesniej umowic ze mna lub z wlascicielem galerii.
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Post autor: Coil »

Większość pewnie by się wybrała ale Polska małym krajem nie jest a drogi gówniane, koleje strajkują, PKS drogie :lol: więc zapytuję, czy będzie ona (wystawa) wędrować po kraju?
Gratuluję prac, naprawdę chętnie bym zobaczył "na żywo".
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

z tego co pisał Hubert, będzie w Krakowie i w Warszawie.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Post autor: Coil »

ooo! no to będzie okazja zobaczyć.
ODPOWIEDZ