Rollei Retro 100+R09 czy ktoś wywoływał?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

waskiphoto
-#
Posty: 5
Rejestracja: 07 cze 2010, 15:24
Lokalizacja: Katowice

Rollei Retro 100+R09 czy ktoś wywoływał?

Post autor: waskiphoto »

Witam. Jaki czas i temp. winna być przy wywoływaniu negatywu rollei retro 100 z wywolywaczem R09? Czy ktos juz próbował? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Rollei Retro 100+R09 czy ktoś wywoływał?

Post autor: Big_Lynx »

waskiphoto pisze:Witam. Jaki czas i temp. winna być przy wywoływaniu negatywu rollei retro 100 z wywolywaczem R09? Czy ktos juz próbował? Pozdrawiam
http://www.digitaltruth.com/devchart.ph ... mdc=Search
Awatar użytkownika
chodor
-#
Posty: 57
Rejestracja: 21 cze 2010, 19:28
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: chodor »

Kolego, To połączenie to klasyk, ten negatyw z tym wywoływaczem. Temperatura? Rozcieńczenie? "Merdanie" koreksem? dziesiątki rozwiązań.

Rzucić okiem możesz np tutaj:
http://www.flickr.com/search/?w=all&q=r ... 100&m=text
Soundman
-#
Posty: 99
Rejestracja: 29 sie 2011, 10:58
Lokalizacja: Żnin
Kontakt:

Post autor: Soundman »

Ja ostatnio nawet jak w fotonegatywie rolke za 7,50 zauważyłem to postanowiłem kupić kilka sztuk. o ile pamiętam 13 minut w temperaturze 20 stopni i rozcieńczeniu 1+49 a merdam zawsze tak samo 4 razy co minute.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Soundman pisze:o ile pamiętam 13 minut w temperaturze 20 stopni i rozcieńczeniu 1+49
Nie za długo ociupinkę? Może 10 by wystarczyło?
Lux mea lex
Soundman
-#
Posty: 99
Rejestracja: 29 sie 2011, 10:58
Lokalizacja: Żnin
Kontakt:

Post autor: Soundman »

technik219 pisze:
Soundman pisze:o ile pamiętam 13 minut w temperaturze 20 stopni i rozcieńczeniu 1+49
Nie za długo ociupinkę? Może 10 by wystarczyło?
Wszystko widzisz zależy od tego co wybierzesz ja retro 100 wołałem 13 minut bo wybrałem rodinal na digitaltruth a jak wezmiesz R09 to faktycznie 10 minut niecałe starcza. Aczkowiek żle mi ten film nie wyszedł.
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Ja to wołam w nastepujący sposób:

Post autor: Minolciarz1979 »

Agfa Rodinal 1+100 17,5 st C 30 min (EI=100). Pierwsze 30 sekund przewrotki, potem co 1 minutę 2 przewrotki. Od 15 minuty co 3 min jedna przewrotka aż do końca czasu. Gdzieś wyczytałem taki sposób wołania. Wychodzi cudnie - ostro, neg nie jest miekki, wszystko ładnie wchodzi. Nie ma problemów z kopiowaniem na papier.
waskiphoto
-#
Posty: 5
Rejestracja: 07 cze 2010, 15:24
Lokalizacja: Katowice

Post autor: waskiphoto »

Kurcze ale fajnie! dziękuje za szybkie i wyczerpujace odpowiedzi. Nareszcie normalne forum oby kazde takie było. Pozdrawiam i dziekuje raz jeszcze:-)
Soundman
-#
Posty: 99
Rejestracja: 29 sie 2011, 10:58
Lokalizacja: Żnin
Kontakt:

Re: Ja to wołam w nastepujący sposób:

Post autor: Soundman »

Minolciarz1979 pisze:Agfa Rodinal 1+100 17,5 st C 30 min (EI=100). Pierwsze 30 sekund przewrotki, potem co 1 minutę 2 przewrotki. Od 15 minuty co 3 min jedna przewrotka aż do końca czasu. Gdzieś wyczytałem taki sposób wołania. Wychodzi cudnie - ostro, neg nie jest miekki, wszystko ładnie wchodzi. Nie ma problemów z kopiowaniem na papier.
sproboje przy nastepnej rolce ;]
waskiphoto
-#
Posty: 5
Rejestracja: 07 cze 2010, 15:24
Lokalizacja: Katowice

Kicha...

Post autor: waskiphoto »

No i po tescie.....Czas wolania 9minut ,temp 20 stopni a rozcienczenie R09 1+25 (rozcienczany byl po roku temu) utrwalanie 10min i negatyw wyszedl czysto-przezroczysty. Nie ma nawet numerow klatek...Ale wstyd! A mam na papierze zawod : Fotograf ale nie robilem tego juz dawno. Nie wiem ale czy przyczyna mogla byc słabo "ciemna" ciemnia?:-)
Wieczorkirm powtórka zeby wykluczyc za jasna ciemnie szafową:-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Re: Kicha...

Post autor: J.A. »

waskiphoto pisze:No i po tescie.....Czas wolania 9minut ,temp 20 stopni a rozcienczenie R09 1+25 (rozcienczany byl po roku temu) utrwalanie 10min i negatyw wyszedl czysto-przezroczysty. Nie ma nawet numerow klatek...Ale wstyd! A mam na papierze zawod : Fotograf ale nie robilem tego juz dawno. Nie wiem ale czy przyczyna mogla byc słabo "ciemna" ciemnia?:-)
Wieczorkirm powtórka zeby wykluczyc za jasna ciemnie szafową:-)
Bez jaj. Rodinale i jego pochodne robi się przed wywoływaniem, a nie pół roku wcześniej. Mało jest wywoływaczy, które z proszków się robi z takim zapasem, a co dopiero koncentrat Rxxx
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Kicha...

Post autor: Big_Lynx »

J.A. pisze:Bez jaj. Rodinale i jego pochodne robi się przed wywoływaniem, a nie pół roku wcześniej. Mało jest wywoływaczy, które z proszków się robi z takim zapasem, a co dopiero koncentrat Rxxx
faktycznie nieźle. Poza tym Rodinal jest wywoływaczem typu one-shot i po jednokrotnym użyciu należny go wylać.
ODPOWIEDZ