Ilford fb IV matt - słabe czernie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

nuquerna
-#
Posty: 3
Rejestracja: 03 maja 2011, 09:36
Lokalizacja: Grudziądz

Ilford fb IV matt - słabe czernie

Post autor: nuquerna »

Witam

Ostatnio w wyniku braku papieru którego zawsze używam tj Ilford fb IV błysk zakupiłem jego wersje w macie. Problem mój jest taki, iż na tym papierze nie mogę osiągnąć głębokich , nasyconych czerni w poprzednim papierze nie był to żaden problem. Papier wołam w ansco 130 1+1. Przetestowałem również na ilford multigrade 1:9 różnica niewielka. Czy wynika to po prostu ze specyfikacji owego papieru.Bo ciężko mi zaakceptować szarosci jakie osiągam na tym papierze.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

Z zasady na papierach matowych czernie są mniej nasycone, a biele nieco szarawe. Dlatego bardzo rzadko używałem papierów matowych, nawet wtedy gdy o multigradacyjnych nikt nie słyszał. Pzdr.
Fan Pentax'a.
Paffcio
-#
Posty: 19
Rejestracja: 02 lut 2010, 21:21
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Paffcio »

Niestety mat Ilforda ma słabe czernie i trzeba się z tym pogodzić. Bardzo fajny był MCC Agfy, podobno Adox to jest to samo, może więc spróbuj tego papieru? Sam się do tego przymierzam jak tylko skończy mi się obecny papier.
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2011, 12:47 przez Paffcio, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,
Paweł
nuquerna
-#
Posty: 3
Rejestracja: 03 maja 2011, 09:36
Lokalizacja: Grudziądz

Post autor: nuquerna »

Dzięki za info odnośnie matu Ilforda jakoś będę musiał ominąć ten problem. Testuje tez w tle Kentmere vc poł mat i już w tym przypadku jest lepiej z czerniami. Z tytułu, iż głownie wykonuje portrety to problemowy macik jeszcze nie będzie zmarnowany pozdro
ODPOWIEDZ