Ramka 6x7 w Krokusie66

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

kajszczarek
-#
Posty: 2
Rejestracja: 08 kwie 2010, 17:23
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Ramka 6x7 w Krokusie66

Post autor: kajszczarek »

Mam dość szybkie pytanie. Mam trochę materiału wykonanego Mamiyą 67, a do dyspozycji powiększalnik znajomego taki jak w temacie. Tam jest ramka 6x6. Istnieje możliwość dopasowania tam właśnie takiej większej? Jeśli tak to gdzie mogę dostać? Myślałem też o wycięciu po 0,5cm z każdej strony zwykłej ramki, zapłaciłbym może w jakimś zakładzie, żeby mi to dokładnie wycięli tylko nie wiem czy to przejdzie.
Ostatnio zmieniony 03 sie 2010, 13:28 przez kajszczarek, łącznie zmieniany 1 raz.
Gasoline
-#
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2010, 12:58
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Gasoline »

Zapewne chodzi Ci o powiększalnik, a nie koreks. Lepiej nic nie wycinaj. Lepiej kupić, ale ramki nie są tanie.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Gasoline pisze:Lepiej nic nie wycinaj. Lepiej kupić, ale ramki nie są tanie.
Nie są tanie, ale jest to jednorazowa inwestycja na długi czas.

Jeśli poważnie traktuje się fotografię tradycyjną, to trzeba mieć świadomość, że przez zarysowanie cennego negatywu czasami można bardzo dużo stracić.
kajszczarek
-#
Posty: 2
Rejestracja: 08 kwie 2010, 17:23
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: kajszczarek »

Gasoline pisze:Zapewne chodzi Ci o powiększalnik, a nie koreks. Lepiej nic nie wycinaj. Lepiej kupić, ale ramki nie są tanie.
Tak już zmienione. Byłem jeszcze bez kawy najwidoczniej ;)

A będzie pasować kupiona ramka 6x7? Słyszałem opinie, że Krokus 66 maksimum ma tylko właśnie format 6x6 a więcej to będzie kicha. Są sprawdzone miejsca gdzie mogę kupić te ramki? Szukałem na allegro, ale niestety nie znalazłem.
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

jak sama nazwa wskazuje łyknie 6x6, ale jest jeden patent. Spróbuj kupić taki karton w sklepie dla plastyków (taki jak do robienia passe partout ) i z niego wytnij sobie ramki. Nie porysujesz nic bo to papier i dostosujesz rozmiar;)
to ja zabiłem Laurę Palmer...
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Miałem Krokusa 66 i zastanawiam się jak chcesz to zrobić.

O ile się nie mylę do 6x6 w tym powiększalniku ogranicza Cię nie tylko ramka, ale także wysuwane w kasetce maski które też musiałbyś skrócić. Są dość delikatne i nie wiadomo jak by to wyszło.

Kasetki od innych Krokusów niestety nie przypasują: sprawdzałem od Krokusa 3 i 4. Z tego co widzę np Krokus 67 czy 69 ma bardzo podobne (do tych od 3 i 4) i te ramki też odpadają.

Jedynym rozsądnym rozwiązaniem jest chyba wspomniana wyżej tekturka.
A niech mnie TSS pokąsa!
bydz
-#
Posty: 30
Rejestracja: 05 wrz 2011, 21:21
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: bydz »

Ponawiam pytanie, mam podobny problem jak kolega. Próbował ktoś na tym krokusie zrobić 6x7??
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

bydz pisze:Próbował ktoś na tym krokusie zrobić 6x7??
Rozsądny nie próbował, bo średnica kondensora jest za mała, można sobie wycinać ramki itp, a obraz na brzegach 6 x 7 będzie mocno przyciemniony i to jest największe ograniczenie.
Krokusa 6 x 9 kupuje się na złomie za grosze.
bydz
-#
Posty: 30
Rejestracja: 05 wrz 2011, 21:21
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: bydz »

Powiedz gdzie są takie złomy:)
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

bydz pisze:Powiedz gdzie są takie złomy:)
Są, są.. w lecie na allegro ktoś wystawił prawie nówkę bez deski krokusa 69 (ten ostatni model) od 1 zł bez ceny minimalnej. Zastanawiałam się czy tego nie kupić tylko dla samej kolumny, bo jest naprawdę bardzo dobra. Ale uznałam że mam już za dużo takich "drobiazgów" i niech kupi ktoś kto to w całości wykorzysta. I co ?? Nikt nie kupił !
bydz
-#
Posty: 30
Rejestracja: 05 wrz 2011, 21:21
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: bydz »

No nic to bede polował. Pytałrm o Ramke do krokusa 66 bo takowego mam. Poćwicze w 1 kolejnosci na małym obrazku a zdjęcia 6x7 skaner i lab:/
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

bydz pisze:Powiedz gdzie są takie złomy:)
Oczywiście, że są. To nie jest tak, że od ręki wejdziesz na Allegro i kupisz, trzeba trochę przypolować. Choć w chwili obecnej jest za 160 zł z przesyłką w bardzo dobrym stanie K 3 (odkurzacz). Więc to chyba nie jest jakiś masakryczny wydatek. Nie jest może to szczyt techniki, ale też nie jest gorszy od K 66.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

bydz pisze:Powiedz gdzie są takie złomy:)
http://allegro.pl/powiekszalnik-krokus- ... 90696.html
Najstarszy model, ale chyba najsolidniejszy.

http://allegro.pl/powiekszalnik-krokus- ... 59279.html
następny
A jak się jest cierpliwym to czasem można trafić za cenę przesyłki + piwo.
bydz
-#
Posty: 30
Rejestracja: 05 wrz 2011, 21:21
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: bydz »

Dzieki wielkie... fakt nigdzie mi sie nie spieszy wiec będę polował. Poczytam jeszcze dokładnie który z "tanich" jest najlepszy.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Celem powinien być Magnifax 4, ale małe szanse na cenę poniżej 500 zł. A potem w kolejności - Magnifax 3, Krokus 69, Krokus 67 (praktycznie nieznany i rzadko występujący formatu 6x7) i wreszcie najstarszy Krokus 3 kolor. Wadą tego ostatniego, jest upierdliwe ustawianie żarówki. Ważne żeby był kolor, bo ma wtedy szufladkę na filtry, ważne przy papierach multigrade.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ