Olympus OM2n - problem.

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Maciej
-#
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:37
Lokalizacja: Poznań

Olympus OM2n - problem.

Post autor: Maciej »

Cześć.

Niestety mam problem. (chyba) Otóż gdy naciągnę dźwignię i chcę zrobić zdjęcie, naciskając spust, lustro idzie w górę, ale nie chce już wrócić. Myślałem , że to może wina baterii, ale przecież na "OFF" powinien działać mechanicznie czas 1/60, ale i tu lustro nie wraca. Wiecie może jaka jest tego przyczyna? Kurczę, nawet teraz nie mam pieniędzy na naprawę go, w razie co, a i nie chciałbym go słać do Poznania, Warszawy lub gdzie indziej...

Pozdrawiam!
"Mów mądrze do głupca, a nazwie cię idiotą."
Gadu-Gadu: 6128949
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Post autor: Coil »

Myslę, że na początek zanim wpadniesz w panikę i głęboką depresję :mrgreen: sprawdź jednak te baterie. Objaw typowy. Jak to wyeliminujesz to wtedy można zacząć się martwić.
Awatar użytkownika
Maciej
-#
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:37
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Maciej »

Sprawdzę. Ale jak to nie pomoże to się zadźgam! :evil:
:mrgreen:
"Mów mądrze do głupca, a nazwie cię idiotą."
Gadu-Gadu: 6128949
Jarek
-#
Posty: 1
Rejestracja: 28 lut 2007, 22:07

Post autor: Jarek »

Mam taki sam korpus. Również sugeruję sprawdzić baterię. Takie historie zdarzały mi się np. podczas robienia zdjęć w niskich temperaturach, w takich warunkach nawet stosunkowo nowa bateria nagle "pada".
Pozdrawiam
Jarek
Kuba
-#
Posty: 7
Rejestracja: 30 sie 2007, 11:20
Lokalizacja: wwa

Post autor: Kuba »

kolego,

jak zawiesi Ci się lustro w om2n to najlepiej przełączyć na - check - tak jak sprawdzanie stanu baterii. Lustro powinno się 'odwiesić' :)

tak jak napisali koledzy ... warto wymienić baterie - pamiętaj SR44 - jeśli będziesz miał problem ze zlokalizowaniem takich baterii w wwa to pomogę :]
Awatar użytkownika
vidman
-#
Posty: 244
Rejestracja: 28 lut 2007, 22:33
Lokalizacja: Zamość
Kontakt:

Post autor: vidman »

Jeszcze taki trywializm - sprawdź czy masz czyste styki w komorze baterii, przy zaśniedziałym styku nawet najlepsza bateria nic nie da.
I object to all this sex on the television. I mean! I keep falling off!

"the ribbon"
Copyright © 2007 Peter Robinson, http://www.monopix.co.uk/index.shtml
Awatar użytkownika
Maciej
-#
Posty: 182
Rejestracja: 06 maja 2007, 23:37
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Maciej »

Uff, to tylko baterie. :-)
Dzięki Wam!
"Mów mądrze do głupca, a nazwie cię idiotą."
Gadu-Gadu: 6128949
Awatar użytkownika
suchar
-#
Posty: 63
Rejestracja: 15 wrz 2007, 09:29
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: suchar »

Kuba pisze: tak jak napisali koledzy ... warto wymienić baterie - pamiętaj SR44 - jeśli będziesz miał problem ze zlokalizowaniem takich baterii w wwa to pomogę :]
Trochę obok tematu, ale skoro oferujesz pomoc, to chętnie się dowiem, gdzie można nabyć w Warszawie SR44 :)

W moim OM-20 miałem tak samo, gdy baterie były wyczerpane. Gdzieś wyczytałem, że OM-y tak mają.
Pzdr
omus
-#
Posty: 35
Rejestracja: 06 lis 2007, 09:26
Lokalizacja: Polska

Post autor: omus »

to najtańsza i najpowszechniesza bateria jaką można kupić, (kupuje vinici za 50gr) - te same co do laser pointerów za 5 zł czyli SR44 = AG13 = LR44 = I57 = VI3GA = RW82 = A76 = 303(SR1154SW) = L1154... i bóg jeden wie ile jeszcze mają oznaczeń ;)
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Post autor: Coil »

omus pisze:SR44 = AG13 = LR44 = I57 = VI3GA = RW82 = A76 = 303(SR1154SW) = L1154...
no nie do końca, SR44 to bateria srebrowa charakteryzująca się inną krzywą rozładowania niż np. najbardziej popularna LR44. Może to mieć odbicie we wskazaniach światłomierza mimo, iż mają to samo napięcie 1.5 V (albo 1.55 już nie pamiętam).
omus
-#
Posty: 35
Rejestracja: 06 lis 2007, 09:26
Lokalizacja: Polska

Post autor: omus »

no oczywiście czysto hipotetycznie tak, zakładam jednak (i to wynika z doświadczenia praktycznego) iż konstruktorzy światłomierza zrobili go w ten sposób by mierzył dobrze w określonym zakresie napięć (nigdy baterie idealnie nie podają tego samego napiecia) w przeciwnym razie powinienem miec chyba niedoświetlone zdjęcia jak bateria zaczyna sie kończyc i lekko prześwietlone jak ją wkładam - mierzyłem i nowe baterie mają około 1,6V a jak wyjmuje puste 1,35V, nominalnie podawane jest 1,5....
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Post autor: Coil »

Myślę, że różnice nie są aż tak duże jak piszesz ale są. I jakiś wpływ na wskazania światłomierza to ma skoro konstruktorzy Olympysa zdecydowali się na umieszczenie np. w korpusie 3, 4 (Ti) osobnych gniazd na baterie SR44 i osobnych na LR44.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

a czy warto się wykosztowywać na bakterię CR1/3N? bo jakoś alkalicznych nie bardzo uznaję w aparatach.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
cichy70
-#
Posty: 121
Rejestracja: 29 sie 2009, 16:00
Lokalizacja: świebodzin
Kontakt:

Post autor: cichy70 »

warto Piotrze.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

dziękuję Robercie. pytałem, bo na zachodnich forach piszą, że nigdy w życiu.
pozdrawiam wylewnie!
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ