Rollei Blackbird

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Soundman
-#
Posty: 99
Rejestracja: 29 sie 2011, 10:58
Lokalizacja: Żnin
Kontakt:

Rollei Blackbird

Post autor: Soundman »

Pytanie do bardziej obeznanych w temacie czy można go wywołać w rodinalu a jeśli tak to jaki czas zastosować ?? Znalazłem kilka receptur w internecie ale z D76 i Wywoływaczami Rollei'a nic pozatym
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Materiały dla procesu C41 i E6 można wołać w chemii do czerni i bieli ponieważ materiał zawiera w sobie też obraz srebrowy. Oczywiście koloru nie będzie, a jakość tak uzyskanego negatywu jest bardzo poślednia względem tych dedykowanych do cz-b.
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
Soundman
-#
Posty: 99
Rejestracja: 29 sie 2011, 10:58
Lokalizacja: Żnin
Kontakt:

Post autor: Soundman »

A tu mnie zaciekawiłeś że materiały do C41 można w chemii do BW wołać. Ale ten film jest przeznaczony do zimnego procesu to typowy materiał czarnobiały tylko że na jego opakowaniu są podane wyłącznie czasy dla dwóch wywoływaczy a ja akurat rodinalem dysponuję i niewiem czy go wołać w nim czy się lepiej w coś dedykowanego zaopatrzyć.

Znalazłem ciekawy opis Rodinalu tutaj http://www.feelingnegative.com/darkroom ... gic-elixir

Według autora to jeden z bezpieczniejszych wywoływaczy dla filmow których czasu wołania poprostu się nie zna. Opisuje też rozcieńczenie 1-100 i czas wołania 60 minut z mieszaniem w 30 minucie 3 razy jako bezpieczne dla "nieznanego" negatywu.
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Racja... pomyliło mi się z RedBirdem i pozostałymi "ptaszkami" rolleia ;-) Jeżeli jeszt cz-b to nawet w porannej kawie można go wołać, kwestia skalibrowania... lub eksperymentu ;-)
Soundman pisze:Według autora to jeden z bezpieczniejszych wywoływaczy dla filmow których czasu wołania poprostu się nie zna. Opisuje też rozcieńczenie 1-100 i czas wołania 60 minut z mieszaniem w 30 minucie 3 razy jako bezpieczne dla "nieznanego" negatywu.
To w sumie wołanie typu "stand" (stojącego?) podnoszące ostrość konturową.
Ostatnio zmieniony 03 wrz 2011, 22:32 przez ulv, łącznie zmieniany 1 raz.
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
Soundman
-#
Posty: 99
Rejestracja: 29 sie 2011, 10:58
Lokalizacja: Żnin
Kontakt:

Post autor: Soundman »

Oj mnie nie pytaj ja tu zaczynam :) Cóż kupiłem w zasadzie wszystkie "Ptaszki" jak je nazwałeś z ciekawości do testów więc jak będzie z nim problem w takim wołaniu to kupie inny wywoływacz a narazie go wywołam w ten sposób i zobaczymy.
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

W sumie pytanie było bardziej o tłumaczenie nazwy niż technikę, bo zdarzyło mi się ją stosować. Daje niezłe halo na ostrych przejściach pomiędzy jasne ciemne (o tu na przykład viewtopic.php?p=31592#31592 ;-))
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
Soundman
-#
Posty: 99
Rejestracja: 29 sie 2011, 10:58
Lokalizacja: Żnin
Kontakt:

Post autor: Soundman »

A widzisz nawet tego nie znalzłem wcześniej. No to spróbuję tak to wywołać i zobaczymy co z tego wyjdzie.
ODPOWIEDZ