Kodak D72 do odbitek

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Kodak D72 do odbitek

Post autor: nord »

witam.

na stronie digitaltruth photo znalazłem recepture wywoływacza D72 w składzie:

Water, 125F/52C 500 ml
Metol 3.1 g
Sodium Sulfite (anhydrous) 45 g
Hydroquinone 12 g
Sodium Carbonate (anhydrous) 67.5 g
Potassium Bromide 1.9 g
Cold water to make 1L


Czy ktoś z Was używał tego wywoływacza a jeśli tak to z jakim skutkiem.

pozdrawiam
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

To jest typowa receptura wywoływacza do papierów, porównaj z innymi w "Materiałach czarno - białych" M. Ilińskiego.
Z doświadczenia powiem że to jak spisuje się taki "składany" wywoływacz, to dużo zależy od jakości składników, kiedyś przez pewien czas sama składałam wywoływacze do papierów Ilford ID-62 :

- siarczyn sodu bezwodny 50 g
- hydrochinon 12 g
- węglan sodu bezwodny 60 g
- fenidon 0,5 g
- bromek potasu 2 g
- woda do objętości 2 litrów, ale można rozcieńczyć więcej

Od kiedy mam kłopot z dostaniem dobrego siarczynu sodu bezwodnego kupuję gotowca Tetenala.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

Joan pisze:

Od kiedy mam kłopot z dostaniem dobrego siarczynu sodu bezwodnego kupuję gotowca Tetenala.

siarczynu mam raczej dobrej jakości, nałogowo popełniam D76 do filmów i jestem zadowolony z efektów. nie dalej jak wczoraj dostałem od znajomego niemal pełna butelkę eukobromu tetenl'a na jakiś czas mi wystarczy.. ale przyznam szczerze.. korci mnie okropnie żeby wypróbować D72 :lol:

a wiesz może jak ma sie sprawa trwałości roztworu roboczego takiej proszkowej samoróbki?

pozdrawiam
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

nord pisze:a wiesz może jak ma sie sprawa trwałości roztworu roboczego takiej proszkowej samoróbki?
Trwałości własnoręcznie składanych wywoływaczy są podobne jak fabrycznych, które przecież nie mają żadnych innych, cudownych receptur. ID-62 ma trwałość podobną do Fenalu, bo jest na bazie fenidonu. D-72 nie składałam, a metolowe są jak wiadomo mniej trwałe.
nord pisze:korci mnie okropnie żeby wypróbować D72
Jeśli masz dobre składniki i w miarę dokładną wagę to co za problem? Takie wywoływacze są na pewno dużo tańsze niż jakikolwiek gotowe. Jedynym problemem jest zmuszenie się do poświęcenia kilkudziesięciu minut na rozważenie składników. Znam takich co nie uznają innych wywoływaczy jak własnoręcznie składane.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

mam dostęp do ultraradykalnej wagi.. mam też fenidon, kurna mać .. jak skończy mi się flaszka tetenalu nic nie stoi na przeszkodzie by zrobić choćby ID62 :)

dzięki..pozdrawiam
ODPOWIEDZ