Wywołanie dwóch filmów na jednej szpuli

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1041
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

W Kaiserze musisz kleić filmy taśmą tak jak J.A. poradził - inaczej zdajesz się na przypadek.
norbibxl
-#
Posty: 20
Rejestracja: 25 paź 2010, 15:38
Lokalizacja: Bruksela
Kontakt:

Post autor: norbibxl »

dzieki, chyba poprostu bede nacinal koncowke kliszy przy nawijaniu :)

pozdr
N
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

w krokusie ... rozdzielałem negatywy kawałkiem pianki, przetykanej pomiędzy żeberkami szpulek..

działało
Ostatnio zmieniony 25 sie 2011, 14:58 przez nord, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Ja lepiłem taśmą pierwszego filmu. Działało z wyjątkiem RR400s gdzie taśma się odklejała od filmu pod wpływem chemii... :-/ Teraz przeprosiłem się z Jobo i używam separatora.
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

ulv pisze:Ja lepiłem taśmą pierwszego filmu. Działało z wyjątkiem RR400s gdzie taśma się odklejała od filmu pod wpływem chemii... :-/ Teraz przeprosiłem się z Jobo i używam separatora.

kiedyś, kiedyś pewien fotograf powiedział mi aby tak docinać negatyw aby w zwoju w koreksie nie znalazł się przypadkiem kawałek taśmy klejącej negatyw do papieru. podobno obecność owej taśmy owocuje tym że podczas moczenia w chemii z taśmy potrafią upłynnić się brzydkie rzeczy które paprają negatyw.

osobiście staram się tak ciąć aby tej taśmy nie było na części wywoływanej.. ale czy to aż tak rygorystyczny wymóg?
Ostatnio zmieniony 28 sie 2011, 15:25 przez nord, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Ja pisałem o taśmie do liderów. Czyli takiej, która jest przeznaczona do moczenia w chemii. A w warunkach amatorskich najlepszą metodą jest podcięcie końca pierwszego filmu. Nie ma możliwości, żeby się filmy na siebie nałożyły i nic nie trzeba wpychać w rowki spirali. (no oczywiście pomijając separator jobo)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

nie twierdze że nacinanie jest złe, czy nieskuteczne.. w moim przypadku łatwiej przychodziło mi blokowanie pianką niz robienie nacięć.. a to ze względu na to ze pierwsza klatka ( a ostatnia podczas zadawania negatywu do koreksu) zawsze jest blisko końca (początku) negatywu.. bardzo blisko taśmy podklejającej negatyw do papieru. czasem gdy w ciemnościach przecinam negatyw, zdarza się że tnę niemal na styku i ciężko jest mi później podwiesić klips. gdybym jeszcze chciał nacinać .. równałoby się to przecięciu kadru..

teraz rozumiesz czemu uparłem ;) się na piankę

sorka za niezrozumienie jakim rodzajem taśmy kleiłeś..

pozdrawiam
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Prosta rada. Zakładając film do aparatu przeciągnij o 1-2 cm za znacznik start.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

J.A. pisze:Prosta rada. Zakładając film do aparatu przeciągnij o 1-2 cm za znacznik start.

w sumie... :-D

ma końcu negatywu może i nie ma wiele "pustego" miejsca.. ale ten centymetr czy dwa..

dzięki dobry pomysł
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

nord pisze:osobiście staram się tak ciąć aby tej taśmy nie było na części wywoływanej.. ale czy to aż tak rygorystyczny wymóg?
Trudno mi orzec. Nie zauważyłem bezpośredniego negatywnego wpływu na materiał tak przy Kodaku jak i Fuji, czy Ilfordzie. Jedynie Rollei był zagrożony majtającym się w koreksie kawałka taśmy. Nie wiem jednak czy nie ma to ukrytego, długofalowego oddziaływania.
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

nigdy nie odklejam taśmy od srajtaśmy i nigdy też nie zauważyłem działań niepożądanych. a nie odklejam bo razu pewnego próbując odkleić taśmę od acrosa, sromotnie naderwałem negatyw.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

Piotrze.. ja też nie odklejam. po prostu tnę przed nią ;-)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

ja mam słabe oczy i nie widzę w ciemni, a boję się, żeby nie odciąć za dużo.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

po palcu... po palcu ;-)
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Oj... uważaj, bo po Twoich radach Piotr będzie miał nie tylko słaby wzrok, ale i krótsze palce ;-)
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
ODPOWIEDZ