ILFORD Delta 100 w TETENAL NEOFIN BLUE

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Drack
-#
Posty: 74
Rejestracja: 31 maja 2011, 19:10
Lokalizacja: Reda/3miasto

Post autor: Drack »

timor pisze:Jesli schodzi pod szmatka, to to mogl byc osad ze zbyt mocnego mirasolu.
OK. Czekamy na odbitki. Powodzenia.
Dzisiaj już mniej widać te smugi, praktycznie wogóle więc nawet nie ruszam szmatką, odbitki wychodzą świetnie ale źle dobrałem niestety papier gdyż kupiłem foma normal i wyszło zabójczo kontrastowo. Ale z koloru wychodzi nawet git. Radzicie do ilforda 100 famę miękką czy specjal?
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

Drack pisze: wyszło zabójczo kontrastowo.
Uhh...Dlaczego ? Delta to jest contrastowy materiał, ale Neofin powinien pracować wystarczająco miękko. Jak mieszałeś w wywojce ? Moje delty wołane w Beutlerze odbijają się bez problemu na VC, filtr 2,2.5,3 czyli w strefie papieru normalnego.
Drack
-#
Posty: 74
Rejestracja: 31 maja 2011, 19:10
Lokalizacja: Reda/3miasto

Post autor: Drack »

timor pisze:Jak mieszałeś w wywojce ?
Pierwsze 30 sec i później 10sec na Początku każdej minuty prze 7min. Morze jeszcze kupię papier miękki i zobaczymy co z tego wyjdzie.
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

Jesli Neofin Blue to Beutler, to mieszales za duzo. Raz, ze obnizyles akutacje, dwa to kontrast. Zwykle mieszam przez pierwsze 60 sek. a potem co druga minute i bardzo malo; 5 sek (jedno zakrecenie w prawo, jedno w lewo).
Drack
-#
Posty: 74
Rejestracja: 31 maja 2011, 19:10
Lokalizacja: Reda/3miasto

Post autor: Drack »

timor pisze:Jesli Neofin Blue to Beutler, to mieszales za duzo. Raz, ze obnizyles akutacje, dwa to kontrast. Zwykle mieszam przez pierwsze 60 sek. a potem co druga minute i bardzo malo; 5 sek (jedno zakrecenie w prawo, jedno w lewo).
Pewnie masz rację, aczkolwiek jeszcze to potwierdzę, gdyż wydaje mi się że skoro pod powiększalnikem dobrze to wygląda a na zdjęciach za bardzo kontrastowo, niektóre odbitki wyszły niemalże ok więc sądzę że na ilforda Foma normal to za duży kontrast ale zobaczymy.
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

Z mojego doświadczenia delty 100 są kontrastowe. Wolę wołać je w Tmax-ie.
Jeśli jednak kupujesz delty, to może kup Tmax 100 następnym razem. Na tym filmie wywoływacz typu Beutler działa bez pudła. (Przynajmniej dla mnie)
Drack
-#
Posty: 74
Rejestracja: 31 maja 2011, 19:10
Lokalizacja: Reda/3miasto

Post autor: Drack »

Możliwe że faktycznie za dużo mieszałem po 10sec ale dość intensywnie. Dzięki za rady.
Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

Widzę, że ten wątek odpowiedział na kilka moich pytań, ale nie do końca.
Mam do wywołania ilforda pan f+. Czas na digitaltruth jest, ale... jakie rozcieńczenie zrobić 500ml czy 700ml. Może ma ktoś skan tej tajemniczej ulotki od neofina blue?
sofka
-#
Posty: 78
Rejestracja: 24 lut 2011, 10:04
Lokalizacja: łódź

Post autor: sofka »

Czasy podane są dla 500 ml, jak potrzebujesz 700 ml to mnożysz czas x 1,3
ODPOWIEDZ