ADOX CHS 25 4x5" + Rodinal - jak wywoływać?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

dan
-#
Posty: 12
Rejestracja: 06 sie 2009, 09:18
Lokalizacja: wawa

ADOX CHS 25 4x5" + Rodinal - jak wywoływać?

Post autor: dan »

Witajcie,

Wybrałem sobie do projektu foto Adoxa CHS 25. Zależy mi na jak najlepszej szczegółowości i dobrej tonalności. Jako wywoływacz, chcę zastosować Rodinal, który ma dla mnie tę zaletę, że jest tani (będę naświetlał około 50 szitek tygodniowo).

Myślałem o wywoływaniu bez mieszania lub z niewielkim mieszaniem (stand i semi-stand) ale doczytałem, że przy takim wołaniu mogą powstawać smugi na gładkich powierzchniach. To byłby spory problem dla mnie, bo będę miał bardzo dużo kadrów z jednolitymi powierzchniami. Z drugiej strony zależy mi na obniżeniu (skompresowaniu) kontrastu.

Jak wywołać tego adoxa, żeby mieć niski kontrast i jednocześnie uniknąć smug? Docelowo mają być z tego powiększenia na barycie + ewentualnie skany na bębnie i pod tym kątem chciałbym wywoływać.

Będę wdzięczny za wskazówki.
Ostatnio zmieniony 15 lip 2011, 15:48 przez dan, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ADOX CHS 25 4x5" + Rodinal - jak wywoływać?

Post autor: przemur »

dan pisze:Witajcie,

Wybrałem sobie do projektu foto Adoxa CHS 25. Zależy mi na jak najlepszej szczegółowości i dobrej tonalności. Jako wywoływacz, chcę zastosować Rodinal, który ma dla mnie tę zaletę, że jest tani (będę naświetlał około 50 szitek tygodniowo).
Wow! To naprawdę spory przerób jak na duży format. Podstawowe pytanie, to w czym to masz zamiar wywoływać (rotacyjnie, w kuwecie, jakimś tanku...) ?

Ja tę kombinację kilka razy stosowałem i byłem bardzo zadowolony. Aczkolwiek zrobiłem kiedyś gigantyczne powiększenie z CHS 100 wołanego w R09 (skan, niestety nie bębnowy i wydruk z 1.5m na dłuższym końcu). I niestety, ale ziarno mi jednak trochę przeszkadzało... Nie robiłem aż tak dużych powiększeń z CHS 25 więc ciężko mi jednoznacznie ocenić, ale obawiam się że może być podobnie. Napewno warto będzie żebyś zrobił kilka próbnych zdjęć i zobaczył jak Ci to wszystko wychodzi, niezależnie od metody którą wybierzesz. :)

Apropo tej kombinacji, tu przykład ode mnie: http://www.flickr.com/photos/przemur/47 ... otostream/

W każdym razie, ja do prac przy których będę znowu robił takie duże powiększenia następnym razem zastosuje Xtol albo coś podobnego...

Z ciekawości - co to za projekt? :)
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

Ostatnio próbowałem Efke 25 w Beutlerze i wyszło bardzo dobrze. Jest tańszy od Rodinala, no ale trzeba go samemu namieszać (waga, chemikalia itd) .Ma jednak dużo zalet w porównaniu z Rodinalem: niższy kontrast, lepsza akutacja, krótszy czas wołania (ja wołałem Efke 25 przez 6.75 min. z minimalnym mieszaniem).
No ale. Myślę, że też kilka testów zanim zaczniesz projekt nie zaszkodzi bo skoro pytasz, to chyba tego filmu nie używałeś. Poza tym wygląda to na poważny projekt. Skany bębnowe ? To raczej bardzo drogie.
dan
-#
Posty: 12
Rejestracja: 06 sie 2009, 09:18
Lokalizacja: wawa

Post autor: dan »

Dzięki za odpowiedzi.

Wołał będę w tanku patersona z wkładem na szitki własnej konstrukcji. Dostęp do skanera mam, więc koszt to nie problem. Odbitki będę zlecał.

Projekt dotyczy wody, więcej zdradzić nie mogę.

Testy na pewno zrobię. Jeśli mi to nie będzie szło, to wołanie też komuś zlecę, ale wtedy do budżetu trzeba będzie wpisać wydruki z Epsona zamiast tradycyjnych odbitek.
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

Do tego Adoxa jest podobno specjalny wołacz. Efekty podobno zarębiste. Jak coś będziesz miał to pokaż proszę bo też się do tego przymierzałem, teraz co prawda używam Adoxa 100... + Ultrafin Ligiud (b. tani i wydajny).
LD
-#
Posty: 465
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Post autor: LD »

sweetek pisze:Do tego Adoxa jest podobno specjalny wołacz. Efekty podobno zarębiste. Jak coś będziesz miał to pokaż proszę bo też się do tego przymierzałem, teraz co prawda używam Adoxa 100... + Ultrafin Ligiud (b. tani i wydajny).
Do tego nie, ale do Adox CMS20 to tak. Ja wywołuję tego Adoxa w D76H(1+1), efekty bardzo dobre. Nie wypowiadam się co do ziarna.
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

Tu masz dane dla Adoxów w różnych kombinacjach
http://www.digitaltruth.com/devchart.ph ... mdc=Search

ale zacznij od samodzielnego testu

A do super drobnego ziarna to polecam CMS 20 + dedykowany wywoływacz
z małoobrazkowego (135) powiększenie 1x1,20 m zrobisz prawie bez ziarna
a lada chwila ten zestaw będzie jako średnioformatowy
ju_87
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

Ja niedawno zacząłem używać Adoxa CHS 25 w średnim formacie. Niedługo wywołam pierwsze rolki w wywoływaczu Adoxa APH09 opartym na oryginalnej formule Rodinala. Przejrzyj koniecznie forum LFP i Apug znajdziesz sporo informacji na temat jego wywoływania (też pod Efke). Nie ma co porównywać jego ziarna z filmem CHS 100 który znany jest ze znacznie większego.

http://www.largeformatphotography.info/ ... light=Adox

tu o Ortho, który jest bardzo podobną emulsją:

http://www.largeformatphotography.info/ ... Adox+Ortho
dan
-#
Posty: 12
Rejestracja: 06 sie 2009, 09:18
Lokalizacja: wawa

Post autor: dan »

Dzięki renes! Szukałem na LFP i APUGU, ale trochę przeraziła mnie ilość informacji dlatego postanowiłem zapytać na Koreksie.

Te przykłady, które widziałem (także ten Twój przemur) utwierdzają mnie w przekonaniu, że wstępny wybór filmu jest dobry.

CMS 20 byłby idealny, ale obawiam się, że w formacie 4x5" kosztuje bardzo dużo.
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

dan pisze:Dzięki renes! Szukałem na LFP i APUGU, ale trochę przeraziła mnie ilość informacji dlatego postanowiłem zapytać na Koreksie.

Te przykłady, które widziałem (także ten Twój przemur) utwierdzają mnie w przekonaniu, że wstępny wybór filmu jest dobry.

CMS 20 byłby idealny, ale obawiam się, że w formacie 4x5" kosztuje bardzo dużo.
A nie możesz zastosować CMS 20 w średnim formacie ?
Sądzę że bardzo duże powiększenia z formatu 6x9 spełniły by twoje oczekiwania.
ju_87
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ADOX CHS 25 4x5" + Rodinal - jak wywoływać?

Post autor: Big_Lynx »

przemur pisze:
Apropo tej kombinacji, tu przykład ode mnie: http://www.flickr.com/photos/przemur/47 ... otostream/
to jest skan z negatywu? Czym robiony? Jakim cudem nie ma tu ani pyłku kurzu :shock:
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ADOX CHS 25 4x5" + Rodinal - jak wywoływać?

Post autor: przemur »

Big_Lynx pisze:
przemur pisze:
Apropo tej kombinacji, tu przykład ode mnie: http://www.flickr.com/photos/przemur/47 ... otostream/
to jest skan z negatywu? Czym robiony? Jakim cudem nie ma tu ani pyłku kurzu :shock:
Ten skan chyba jeszcze Plustekiem ST64+ A kurz - wystarczy porządnie przedmuchać gruszką negatyw oraz powierzchnię skanera (ja używam takiej a'la Giottos Rocket Blower) i jest dużo lepiej. :) A ewentualne pozostale pyłki wyklonowac.
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: ADOX CHS 25 4x5" + Rodinal - jak wywoływać?

Post autor: Big_Lynx »

przemur pisze:Ten skan chyba jeszcze Plustekiem ST64+ A kurz - wystarczy porządnie przedmuchać gruszką negatyw oraz powierzchnię skanera (ja używam takiej a'la Giottos Rocket Blower) i jest dużo lepiej. :) A ewentualne pozostale pyłki wyklonowac.
A już myślałem, że jest jakaś super metoda na skan bez konieczności retuszu pyłków
ODPOWIEDZ