Błona rtg zamiast papieru.

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Błona rtg zamiast papieru.

Post autor: matti_1989 »

Tak jak w temacie. Mam trochę błon rentgenowskich w formacie 30x40. Czy jakbym naświetlił je pod powiększalnikiem to uzyskał bym efekt takiego "wielkiego slajdu".
Wiem, że najlepiej po prostu sprawdzić, ale może już ktoś próbował takiej kombinacji i podzieli się doświadczeniami.
tomaszt81
-#
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2010, 18:50
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: tomaszt81 »

ja wiem, ze nie do końca o to pytasz ale .... http://wozaczynski.com/blog/?p=886
Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

Tutaj Pan naświetlał błonę w aparacie wielkoformatowym. Mi chodzi o to żeby zrobić odbitkę z normalnego negatywu , tylko zamiast papieru użyć błony rtg.
tomaszt81
-#
Posty: 84
Rejestracja: 25 kwie 2010, 18:50
Lokalizacja: Koszalin

Post autor: tomaszt81 »

no wiem, ale może zmienisz zamiary zainspirowany ;)
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

Ja to kiedyś próbowałam, ale nic ciekawego mi nie wyszło, a na dalsze eksperymenty nie miałam już błon. Jedyna rada to żebyś kładł czarny papier (matowy) na maskownicę, bo błony rtg są z obustronną emulsją (czułe!) i biała deska maskownicy spowoduje rozproszenie światła "zmiękczenie" obrazu.
Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

Pierwsze naświetlnia zrobione. Efekt dość ciekawy. Miło się ogląda takie mega wielkie slajdy. Moje błony są zabarwione na niebieskawo więc odbitki są mało kontrastowe. Wyszło bardzo dużo detali i fajnie ostro.
Następne powiększenie spróbuję zrobić z kontrastowego rollei'a ATP. I mam jeszcze pytanie czy zastosowanie filtrów do papierów MG podbiło by kontrast na takiej błonie RTG?
Gasoline
-#
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2010, 12:58
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Gasoline »

matti_1989 pisze:czy zastosowanie filtrów do papierów MG podbiło by kontrast na takiej błonie RTG?
Nie. Możesz za to przedłużyć wywoływanie.
piotr
-#
Posty: 132
Rejestracja: 06 kwie 2008, 13:32
Lokalizacja: Warszawa Falenica

Post autor: piotr »

Filtry do MG nic nie dadzą. Stosuj tylko wywojki do RTG, bedziesz miał ładne kontrasty. Kiedyś eksperymentowałem i wyniki były ok. Wywoływałem w fotonowskim N8, którego skład jest następujący:
Rozpuszczasz w 750ml wody
4 g metolu, 65 g siarczynu sodu, 10 g hydrochinonu, 45 g węglanu sodu, 5 g bromku potasu. Mieszasz, mieszasz i dopełniasz do 1 litra. Standardowe błony moczysz 7 minut, raz na jakiś czas kołysząc kuwetę, w której wołasz.

Dla lepszych kontrastów rób w N14. Jak znajdę w swoich zapiskach skład to napiszę co i jak mieszać.
Ostatnio zmieniony 12 lip 2011, 20:23 przez piotr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

Pierwsza próba wyszła tak, ciężko to sfotografować ale oprócz tego, że mój kompakt nie załapał ostrości gdzie trzeba to wygląda miarodajnie.
Załączniki
rtg (1 of 1).jpg
piotr
-#
Posty: 132
Rejestracja: 06 kwie 2008, 13:32
Lokalizacja: Warszawa Falenica

Post autor: piotr »

Wyszło całkiem ok. Jak popracujesz nad wywojką, będzie bardziej kontrastowo
ODPOWIEDZ