Pentacon-six :: pryzmat ttl

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

norbibxl
-#
Posty: 20
Rejestracja: 25 paź 2010, 15:38
Lokalizacja: Bruksela
Kontakt:

Pentacon-six :: pryzmat ttl

Post autor: norbibxl »

Jesli pytanie jest gupie lub bylo prosze o kasacje tematu i nie bylo sprawy.

Zakupilem sobie ostatnimi czasy p6 ze zwyklym pryzmatem bez TTL i chcialbym zmienic ten stan. Wyczytalem gdzies ze pryzmaty od Kieva 60 sa wiele jasniejsze i pasuja do p-six.
No i teraz pytanie czy potrzebna tam jest jakas przerobka [+ Baierfoto adapter] czy graja ze soba bez kombinacji - czy ktos ma i uzywa bo roznica w cenie tez bywa spora.

Mam pryzmat TTL podpiety do kieva 88 i jestem zadowolony i jest on faktycznie wiele jasniejszy niz ten fabryczny p-sixowy ale dodatkowo w p-six mam jeszcze stara matowke, ktora tez idzie do wymiany na ta z micro rastrem od araxa wiec moze to dodatkowo zaciemnia.

pochwale sie ze tak wyglada pierwsza testowa fota z tego p-six'a na manualny swiatlomierz robiona - porta 160vc

z gory dzieki za podpowiedzi
Norbert
__________________
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Aby założyć i stosować pryzmat od KIEV 60 do Psix potrzebna jest przejśćiówka (do kupienia na eBay).
Wymiana matówki na tę z klinami i rastrem (od nowego KIEV'a) daje oszczędność światła około 1 EV. Jest to do ustawienia na pryzmacie TTL Psix (czułość filmu należy nastawić na kropkę, a nie na trójkącik).

Jednakże nie polecam takiego rozwiązania, bo zauważ że matówka w Psixie nie jest płaska. Ta część matowa, na której tworzy się obraz, jest pochylona w stosunku do płaszczyzny podstawy aparatu pod pewnym kątem. A tym samym obserwowanie klinów pod nie prostym kątem patrzenia, nie należy do wygodnego ostrzenia.
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez slawoj, łącznie zmieniany 2 razy.
norbibxl
-#
Posty: 20
Rejestracja: 25 paź 2010, 15:38
Lokalizacja: Bruksela
Kontakt:

Post autor: norbibxl »

Dzieki slawoj
Wlasnie a propos tej matowki zastanawialo mnie to czemu to producent nie zrobil plaskiej i cienkiej co pewnie bylo latwiejsze technologicznie nawet w owych czasach - a teraz araxy i inni sprzedaja plaskie i cienkie w dodatku nie szklane ???
ODPOWIEDZ