Foma 400 @ 400 w Xtol 1+1

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

CHoSSeN OnE
-#
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2007, 07:53
Lokalizacja: Wastelands (Rzeszów)

Foma 400 @ 400 w Xtol 1+1

Post autor: CHoSSeN OnE »

Szukam i szukam, i znalazłem jedynie, że czas 9:30, co potwierdza Flickr:

http://www.flickr.com/photos/charalampidis/3863474250/
http://www.flickr.com/photos/charalampidis/3863474162/

ale ktoś jeszcze może potwierdzić albo podać inne czasy i sposoby merdania, a jakby był przykład to hoho, idealnie było by ? [;

Edyta:

Niby Excel Fomy to to samo, a digitaltruth podaje 15 min dla 1+1 Excela. Czasy stocka te same, co dla Xtola. Zdjęcia z flickra dla 1:1 Xtola i 9:30 min jakby jakoś takie niedowołane... ale to tylko zdjęcia z flickra... Kto tam wie, co z nimi było robione... :roll: Jest jakiś przelicznik czasu dla rozcieńczeń Xtola jak np. dla D-76 ?
Ostatnio zmieniony 24 cze 2011, 21:15 przez CHoSSeN OnE, łącznie zmieniany 2 razy.
Inną możliwością jest Rollei Pan25, który jest również ukarany grzywną drobnoziarnisty powolny film prędkości.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

wszelkie czasy podawane "na gotowca" można traktować wyłącznie jako punkt wyjścia do własnych ustaleń. Masz przecież inny termometr, inaczej poruszasz podczas obróbki, masz inne preferencje co do charakteru obrazu - dla jednego film będzie wywołany idealnie, dla innego będzie niedo- lub prze-wołany. Inaczej się wywołuje pod skaner, inaczej pod powiększalnik. Inaczej pod powiększalnik z głowicą, inaczej pod kondensorowy, a jeszcze inaczej do skanowania. Skąd wiadomo jak i "pod co" był wywoływany film przez tego kogoś na digitaltruth? Jest za dużo czynników zmiennych i kryteriów oceny, żeby przyjmować to co tam podają za pewnik. Takie jest moje zdanie. A'propos Fomy: Zauważyłem, że niektóre materiały Fomy 10 lat temu wymagały dłuższego o ok. 25% czasu wywoływania, niż obecne. Zresztą Foma nie jest tak stabilna pod względem parametrów jak np. Ilford i praktycznie każdą partię emulsyjną należy "wymacać".
Lux mea lex
CHoSSeN OnE
-#
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2007, 07:53
Lokalizacja: Wastelands (Rzeszów)

Post autor: CHoSSeN OnE »

Ależ wiem, ale od czegoś jednak muszę zacząć, dlatego szukam jakiegoś punktu startowego, z którego w miarę poprawnie wyszło (; A jeśli postaram się powtórzyć merdanie wg. schematu, to podobny wynik powinien wyjść. Producent w instrukcjach podaje jak mieszać i trzymając się tego, pierwszy raz z fomą wyszedł (w stocku i prawie, ale to już mój ewidentny błąd), a przecież nie wiem jak dokładnie mieszali, jak szybko i energicznie (;

Post #7 - 13 min i coś jest, jakby kogoś jeszcze interesowała taka kombinacja, ale foma chyba na 250 świecona (;
Inną możliwością jest Rollei Pan25, który jest również ukarany grzywną drobnoziarnisty powolny film prędkości.
ODPOWIEDZ