Ilford Bromophen wywolywacz - stezenia

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

anai84
-#
Posty: 2
Rejestracja: 13 cze 2011, 13:49
Lokalizacja: Krakow

Ilford Bromophen wywolywacz - stezenia

Post autor: anai84 »

Witam,
mam pytanie dotyczace wywolywacza do odbitek Ilford Bromophen. Zastanawiam sie nad kupnem 5L tego wywolywacza, chociaz przyznam ze wolalabym mniejsze opakowanie, ktore chyba sa niedostepne. Niestety nie mam tak duzych butelek do przechowywania i wiem ze niezalecane jest dzielenie proszkow i rozpuszczanie mniejszych ilosci. Dlatego chcialabym sie dowiedziec czy mozna uzyc caly dostepny proszek i rozpuscic go w mniejszej ilosci wody, a potem uzywac badziej rozcienczonych roztworow do wywolywania odbitek. Innymi slowy:
proszek na 5 litrow rozpuscic w 1 litrze (aby otrzymac 5x brdziej stezony stock), natomiast roztwor roboczy zamiast 1:3, rozcienczyc 1:15.
Bede wdzieczna za opinie :-)
Pozdrawiam,
Ania
yogeeboo
-#
Posty: 58
Rejestracja: 03 gru 2009, 11:16
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: yogeeboo »

Odnośnie tak dużych butelek - 5l - to może być pomalowana lub zaklejona butelka po wodzie mineralnej lub destylowanej 5l, albo dostępne w handlu czerwone lub czarne kanistry 5l z tworzywa - w marketach ok 12-15zł.
Ostatnio zmieniony 13 cze 2011, 15:12 przez yogeeboo, łącznie zmieniany 1 raz.
REVUEFLEX SDI/Minolta 500si/Lubitel166
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

anai84 pisze:proszek na 5 litrow rozpuscic w 1 litrze
5@2,5 litra bez problemu. Jednak 5@1 bez podgrzewania będzie chyba trudno. W zasadzie do 50* można podgrzać - to temperatura zalecana do rozpuszczania. Tylko, czy po ochłodzeniu roztwór nie wykrystalizuje? Zrób 5@2,5, przelej w litrowe butelki i rozcieńczaj 2x. Na pierwszy ogień weź te pozostałe 0,5 litra, reszta niech stoi. Raczej nie trzymaj w lodówce, tylko gdzieś w piwnicy, w ciemnicy w możliwie stałej temperaturze. Powinno wytrzymać co najmniej 1/2 roku. Mam butelkę 2 letniego X-tolu tak zrobionego i mam nadzieję, że będzie działał.
Lux mea lex
anai84
-#
Posty: 2
Rejestracja: 13 cze 2011, 13:49
Lokalizacja: Krakow

Post autor: anai84 »

Super, dzieki za odpowiedz. Chyba w to pojde na 2.5 L i zobaczymy co z tego wyjdzie.
Tak sie tez zastanawiam ile razy mozna uzyc roztwor roboczy w przypadku Bromophenu. Raz i do zlewu??
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

Ja rozrobilem Bromophen na 2.5l. Do odbitek zamiast 1+3 leje 1+7 i wszystko hula jak nalezy. No i z kuwety od razu do sedesu..
Xtola zreszta tez tak rozrabiam.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
ODPOWIEDZ