Jaki powiększalnik?

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Jaki powiększalnik?

Post autor: stereo »

Witam, mam bardzo przyjemny problem, otóż chcę wydać kwotę ok. 3500 zł na powiększalnik. Może to być sprzęt nowy lub używany, z polski, albo z zagranicy. Ogólnie musi spełniać takie założenia:
-możliwość powiększania (1) małego i średniego lub (2) średniego i wielkiego (4x5) (te do średniego i wielkiego też obsłużą mały? Z jaką wygodą?).
-obiektywy: do małego (i tak potrzeba) i do średniego, do wielkiego mam.
-jakiś zegar
Wysokość pomieszczenia to ok. 2,5 m, więc nie wiem jak to z tym wielkim, chociaż raczej skłaniam się ku opcji nr 2, czyli żeby miał możliwość powiększeń wielkiego formatu. Głowica raczej kondensorowa (czy może lepiej kolorowa?). Co za tą cenę (jak znajdzie się coś za mniej, to chętnie:) ) dostanę? Myślałem do durście laborator 1200, ale może jest coś lepszego?

Pozdrawiam :)
stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Post autor: stereo »

Nikt nic nie wie? Serio?
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

z dadanem pogadaj
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Ja bym szukał Dursta Laboratora 1200 lub Beselera 45.
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

Za tą sume nowego który kryje 4x5" i tak nie kupisz (może pół) pozostają więc używane.
Pierwsza rzecz jaką bym nabył to urządzenie do ustawiania powiekszalnika, np. Parallel z Versalab.
Następnie pozostałe pieniądze podzielił bym tak aby nie wydać więcej niż 1/2 a max. 2/3 na powiększalnik a resztę zostawiłbym bym na ewentalne części wymagające wymiany i akcesoria (ramki, miseczki, itd.).
W zasadzie wszystkie powiększalniki uznanych firm które mają format 4x5" są dobre, kwestia osobistych preferencji, każdym możesz zrobić dobre odbitki zakładając że jest dobrze ustawiony i ma ludzkie obiektywy.
stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Post autor: stereo »

Dzięki. Ten Parallel z Versalab to urządzenie do ustalania, aby negatyw był równolegle do papieru? No właśnie chciałem zmieścić się w tych 3500, tak żeby były już te wszystkie akcesoria, jak miseczki, ramki no i obiektywy. A chyba rzeczywiście Durst Laborator 1200 wydaje się najlepszą opcją...
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

Tak, ale nie tylko negatyw - papier. Trzy płaszczyzny muszą być równolegle: płaszczyzna trzymająca negatyw (czy raczej ramkę z negatywem), płaszczyzna obiektywu (kombinacja urządzenia które trzyma miseczke jak i samej miseczki), i oczywiscie papier (co praktycznie sprowadza sie do płaszczyzny deski lub maskownicy jeżeli ją używasz).
Na pewno są jeszcze inne urządzenia, akurat mam Vesalab i działa znakomicie. Proste, szybkie, i wygodne.
Ważne są też ramki, zwłaszcza jeżeli 4x5" to z szybkami AN (choć uważam że to się odnosi do każdego formatu). Od razu kup nowe szybki AN (równocześnie i na zapas) i nie ufaj że w używanym powiększalniku są one OK.
jamajczyk
-#
Posty: 90
Rejestracja: 06 sty 2009, 17:44
Lokalizacja: Bystrzyca/k.Rzeszowa

Post autor: jamajczyk »

właśnie ustawiłem de vere504 dichro, piekielnie wielki ale jest nie do ruszenia blat 130 na 100

ustawiałem wszystko do poziomicy tzn. głowice,potem miech a potem blat.

ma specjalne ramie do montażu przy suficie mozna sie opierać i nawet nie drgnie,
opuszczany blat do ziemi można robic naprawde duze odbitki,pokretła przy blacie chodza tak lekko jak w zadnym innym którego używałem, po ustawieniu można zablokować. timer jest orginalny mierzy do 1 setnej sekundy, polecam ten powiekszalnik.
Ostatnio zmieniony 12 mar 2011, 20:04 przez jamajczyk, łącznie zmieniany 1 raz.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

stereo pisze:Dzięki. Ten Parallel z Versalab to urządzenie do ustalania, aby negatyw był równolegle do papieru? No właśnie chciałem zmieścić się w tych 3500, tak żeby były już te wszystkie akcesoria, jak miseczki, ramki no i obiektywy. A chyba rzeczywiście Durst Laborator 1200 wydaje się najlepszą opcją...
L1200 nie wymaga ustawiania plaszczyzn. Beselery wymagaja regularnie :)
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

W sumie każdy powiększalnik wymaga sprawdzenia, zwłaszcza jak się kupuje używany sprzęt z którym nie wiadomo co się działo. L1200 rzeczywiscie trzyma geometrię dobrze, jednak np. plastikowe kółka od głowicy z czasem siadają, głowica się pochyla i dlatego sporo ludzi stosuje wtórne, nakładane deski które niwelują ten problem. Durst 138S, jest zbudowany jak czołg, nie ma plastikowych części ale po przeniesieniu z poprzedniego pomieszcenia musiałem go od nowa ustawić. Podobnie mój Saunders/LPL, niby pewny i szeroko reklamowany że fabrycznie jest ustawiony na wieki po sprawdzeniu geometrii ma drugą deskę nakładkę i podzelowany (samoprzyleną taśmą aluminiową) układ trzymający wewnętrzną maskownicę do ramki. Raz zrobiony będzie pewnie OK na wiele lat.
W sumie, tak jak w filozoficznych pracach Kołakowskiego warto sprawdzać nawet po to aby być pewnym.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

to chyba jakis extremalny przyklad albo co wydaje mi sie bardziej prawdopodobne to to, ze kolumna osiadla w blacie. jeszcze mi sie nie trafil z zuzytymi kuleczkami :)

znaczy kolkami a nie kulkami :)
Ostatnio zmieniony 21 mar 2011, 18:23 przez dadan_mafak, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
PMW
-#
Posty: 78
Rejestracja: 02 kwie 2011, 17:54
Lokalizacja: Warszawa STM
Kontakt:

Post autor: PMW »

szukaj dursta - nic lepszego nie ma... sprawdzam go poziomicą zawsze przed zdjęciami - nic nie trzeba robić :D
czmielek
-#
Posty: 225
Rejestracja: 16 maja 2010, 21:19
Lokalizacja: Sierakowice
Kontakt:

Post autor: czmielek »

Polecam jobo LPLa 7451 spokjnie zamontujesz go w twoim pomieszczeniu i robi do 4x5 od małego. Kupiłem za 150euro + transport z Niemiec. Sprzęt kapitalny.
mladyga
-#
Posty: 2
Rejestracja: 21 maja 2011, 22:15
Lokalizacja: Kraków

Powiększalnik na start do cz-b

Post autor: mladyga »

Witam, potrzebuje jakiś powiększalnik na start do ciemni cz-b, czy np krokus 66 kolor byłby dobry?
ODPOWIEDZ