Microphen

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

tomashj2
-#
Posty: 45
Rejestracja: 09 lis 2010, 19:45
Lokalizacja: Zamosc

Microphen

Post autor: tomashj2 »

Witam
Ostatnio wywołalem 2 filmy RR 400@1600 w microphenie. Ziarno zaskakujaco dobre(widoczne ale nie razace, takie jak chcialem). Jako ze mi sie spieszylo, wołałem jak tylko zupka ostygła do 24 stopni. Podzielilem ja na 2 czesci po 500ml. Po wołaniu wywojka zrobila sie taka dziwnie ciemna. Czyzby to byl kres jej mozliwosci? Watpie zeby to byla maska bo stosowalem płukanie wstepne(1 minuta) ale kto wie.. Jak sadzicie? Dziwne bo niby to litr microphenu starcza na 10 filmow. Nie chcialbym stracic swoich przyszlych filmow a z drugiej strony 4 filmy za 26 zlotych to lekko nieekonomiczne.
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

Zdaża się że wywoływacze po wywołaniu filmu zmieniają kolor, Ja się tym jakoś bym nie przejmował skoro filmy wyszły gites to przyszłe z odpowiednią korektą czasu też wyjdą....zresztą sprawdz teraz czy dalej utrzymuje sie zabarwienie wywoływacza...
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
ArturN
-#
Posty: 211
Rejestracja: 30 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: P-ń

Post autor: ArturN »

Przypominam o przedłużaniu czasu wołania!
Mój Microphen po pięciu użyciach jest czorny jak smoła i cały czas działa ;-)
tomashj2
-#
Posty: 45
Rejestracja: 09 lis 2010, 19:45
Lokalizacja: Zamosc

Post autor: tomashj2 »

Microphen koloru nie zmienil. Dzieki ze mnie uspokoiliscie.
Nastepne pytanie. Producent radzi, aby czesciowo zuzyta zupke zmieszac ze swieza i dalej uzywac. Jakos mnie to nie przekonuje, mysle ze ta druga porcja zupki zamknieta szczelnie w butelce dluzej potrzyma. Planuje zeby pol litra microphenu uzyc trzy razy(6 filmow) przy stosowaniu korekty czasu jak dla d-76, wylac do kibla i uzywac dalej nastepna porcje. Dobrze rozumuje?
ArturN
-#
Posty: 211
Rejestracja: 30 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: P-ń

Post autor: ArturN »

1 litr starcza na 10 filmów, więc pół litra pewnie na 5 filmów ;-) Ja tak dla bezpieczeństwa robię.
ODPOWIEDZ