Zielone plamy

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

ArturN
-#
Posty: 211
Rejestracja: 30 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: P-ń

Zielone plamy

Post autor: ArturN »

Zupełnie nie wiem skąd (co prawda mam parę domysłów) na negatywach (średni format, Fuji Reala, Moskwa-5) występują zielone plamy. Dodam tylko, że występują one tylko i wyłącznie na dwóch - trzech ostatnich klatkach.
Póki co ciesze się, że nie trafiły na żadne wartościowe zdjęcia... ale lepiej zapobiegać, niż leczyć :-)
Więc mam pytanie - skąd takie plamy się biorą i jak ich unikać?

Załączam skan z odbitki (stykówka, więc na skanerze jakość poleciała) - tutaj plama przybrała kolor czerwony ;-)
(plama widoczna jest na drzewach)
Obrazek
Cypis
-#
Posty: 122
Rejestracja: 13 lis 2008, 16:58
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Cypis »

Wygląda na odbicie światła - może wewnątrz aparatu, tuż za mieszkiem?
( nie wiem jak wygląda Moskwa-5 w środku )

Jest zawsze w tym samym miejscu?
Ostatnio zmieniony 17 mar 2011, 17:51 przez Cypis, łącznie zmieniany 1 raz.
ArturN
-#
Posty: 211
Rejestracja: 30 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: P-ń

Post autor: ArturN »

Nie, zawsze jest w innym miejscu, często tylko przy krawędziach filmu, i tylko na tych ostatnich klatkach.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

przychylam się do opinii Cypisa..

to że plamy występują w rożnych miejscach na różnych kadrach.. może wynikać z różnej intensywności światła oraz ustawieniu w stosunku do jego źródła.

wówczas drobinki które znajdują się między soczewkami "świecą" z różną intensywnością zdjęcie powyżej robione jest niemal "pod światło" a to sprzyja powstawaniu takich efektów. zobacz jak to wygląda przy łagodniejszym oświetleniu.

a wszystko co napisałem. piszę z autopsji.. otóż wysłałem niedawno do serwisu obiektyw do czyszczenia.. gdyż na niektórych zdjęciach miałem podobne efekty. okazało się że wewnątrz było sporo jakby drobnych kryształków.
ArturN
-#
Posty: 211
Rejestracja: 30 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: P-ń

Post autor: ArturN »

zdjęcie powyżej robione jest niemal "pod światło"
Nie nie, światło było prawie za mną...
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

rozumiem..

niestety moskwa ma to do siebie że nie masz możliwości podpięcia innego obiektywu.. by mieć porównanie..

pozostają Ci dokładne oględziny soczewek obiektywu z czasem B i otwartą migawką i przysłoną otwartą na maksa. obyś znalazł przyczynę..


pozdrawiam

grzegorz
Ostatnio zmieniony 17 mar 2011, 20:00 przez nord, łącznie zmieniany 1 raz.
ArturN
-#
Posty: 211
Rejestracja: 30 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: P-ń

Post autor: ArturN »

Obejrzę i obaczę :-)
Chociaż ciągle nie daje mi spokoju to, że takie dziwoty występują tylko i wyłącznie na ostatnich klatkach! Niby obiektyw psułby się tylko w tym momencie, za każdym filmem?
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

możne to wina negatywu.. brałeś to pod uwagę?

czy na innych negatywach występował ten problem?
ArturN
-#
Posty: 211
Rejestracja: 30 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: P-ń

Post autor: ArturN »

Coś mi się zdaje, że tak może być... jutro dokopię się do filmów i dokładnie sprawdzę ;-)
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

korpus jest nieszczelny. obstawiam krzywa lub zle spasowana tylnia scianke.
wsadz nowy film i oklej aparat czarna tasma izolacyjna (tam gdzie tylnia sicanka przylega do body.
ewentualnie mieszek gdzies wpuszcza swiatlo...moze sie odkleil
ArturN
-#
Posty: 211
Rejestracja: 30 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: P-ń

Post autor: ArturN »

Wiem, że uciążliwe jest obalanie czyiś teorii, ale jeśli korpus byłby nieszczelny, do dlaczego nie wpuszcza światła na innych klatkach? Dlaczego na niektórych filmach w ogóle nie ma tych plam?
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

bo nieszczelnosc jest mala i zaswietlaja sie klatki ktore sa dluzej nie ruszane - czyli zrobisz zdjecie i pozniej nie przewijasz filmu przez "ilestam". Wtedy klatka sie zaswietli. a jak robisz jedna za druga to nie zdazy sie naswietlic...pare razy tak mialem w starych aparatach.
ArturN
-#
Posty: 211
Rejestracja: 30 paź 2010, 18:45
Lokalizacja: P-ń

Post autor: ArturN »

Zazwyczaj to właśnie ostatnie klatki wypstrykuję raz-dwa, dłużej nieużywany aparat zawsze leży zamknięty w skrzynce, zazwyczaj na piątej klatce :-)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

czy na innych kolorach też takie miałeś?
jeśli uważasz, że aparat jest ok, to może podczas zwijania/wyjmowania filmu z aparatu dzieje się coś dziwnego.

aha i jeszcze jedno. mój rolleicord zaświetla kolorowe filmy używając do tego czerwonego okienka do nastawiania pierwszej klatki. filmy cz-b pozostają nietknięte, jak i te zakładane w głębszym cieniu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ