Celownik LINHOF Universal

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Celownik LINHOF Universal

Post autor: renes »

Nabyłem niedawno to ustrojstwo do 6x9, zakres ogniskowych 53mm do 240mm, nie sądziłem że jest tak wielki, ale wrażenie jest niesamowite, wspaniałe duże pole widzenia. Nie wiem jednak jak powinno ustawiać się pierścień z korektą odległości, jest w metrach, są aż 4 podobne oznaczenia: 2 w kolorze białym i 2 w czerwonym. Białe jak rozumiem odnoszą się do oznaczeń ogniskowych ozznaczonych na biało, a czerwone do tych na czerwono. Różnią się one miedzy sobą podziałką odległości: każdy z kolorów ma podziałkę 1,2,3,5,8,15 i nieskończoności, oraz 5,8,15 i nieskończoność.

Jak się domyślam, na tych z większą podziałką powinienem ustawiać dłuższe ogniskowe, np. od 150-240mm, a na tych z mniejszą ogniskowe w zakresie 53-100mm? Obacając pierścieniem wyboru ogniskowych obraca się także znacznik - mała czerwona "strzałka". I tu nie mam pewności jak to ma działać, jeśli ktoś posiada podobny celownik to porszę o wyjaśnienie. Czy ten znacznik (strzałka) powinien się obracać, jeśli tak to czy ze stałym obrotem (u mnie obraca się raz szybciej raz wolniej) i jak względem tego znacznika ustawiać korektę odległości? Wreszczie, czy pierścienie (ogniskowej i odległości) powinno się jakoś ustawiać na początku do pozycji wyjściowej względem siebie?
ODPOWIEDZ