Rozsądna cena za Sonna'a 180/2.8

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Rozsądna cena za Sonna'a 180/2.8

Post autor: ModusOperandi »

Zastanawiam się, ile w tej chwili jest rozsądnie dać za Sonnar'a 180/2.8 (mocowanie psix)?
W sieci można zobaczyć dość szeroki zakres cen - najdroższe 1200 najtaniej około 500, więc - ile według was rozsądnie dać za ten słój?
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Cypis
-#
Posty: 122
Rejestracja: 13 lis 2008, 16:58
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Cypis »

ModusOperandi, ceny jak widzisz wahają się strasznie,
w zależności od wersji, stanu, osłony p-słonecznej i dekielków.
Na ebaju można znaleźć od 500 do 900 pln (patrząc po zakończonych), przy czym zebry są na ogół tańsze.
Ostatnio zmieniony 10 lut 2011, 14:14 przez Cypis, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
trumil9
-#
Posty: 249
Rejestracja: 06 sie 2009, 04:28
Lokalizacja: PL/US

Post autor: trumil9 »

Kupuj zebre z oslona p/sloneczna w dobrym stanie, sa w przewazajacej wiekszosci przypadkow lepsze od wielopowlokowych, nowszych i tych P6 i dwusetek na M42. Przeszlo mi przez rece ponad okolo 15 obiektywow, zostawilem 2 najlepsze - zebry, jeden z egzemplarzy, z wypatroszona przyslona jest taki ostry jak 150 dla Hasselblada. Ale jak kupujesz na aukcjach to jest zawsze loteria, mozesz dostac g... w wysmienitym stanie kosmetycznym obojetnie czy jednopolokowy czy MC
pozdrowienia, wojtek
przepraszam, nie mam polskich znakow
http://70fahrenheit.wordpress.com
Awatar użytkownika
Pank1
-#
Posty: 28
Rejestracja: 03 gru 2009, 20:30
Lokalizacja: Gliwice

Post autor: Pank1 »

Szukaj licytacji na Allegro, ja ostatnio kupiłem zebrę za 330zł. Myślę, że wiele więcej bym za ten obiektyw nie zapłacił.
pozdr
Ostatnio zmieniony 10 lut 2011, 21:26 przez Pank1, łącznie zmieniany 1 raz.
Vulcania, Neptunia, Oceania...
Awatar użytkownika
howser
-#
Posty: 23
Rejestracja: 05 gru 2009, 10:31
Lokalizacja: ruda ślaska
Kontakt:

Post autor: howser »

ja kupiłem w tamtym roku MC w pełni sprawny za 360zł(alledrogo) ale widoczne ślady użytkowania na obudowie, szkła czyste, używam w syfrze i średnim, polecam ten obiektyw,
Kubiq
-#
Posty: 55
Rejestracja: 13 sty 2011, 23:32
Lokalizacja: Podlasie

Post autor: Kubiq »

Tak jak napisał Pank1, w licytacji nie problem wyrwać zebrę za około 350zł ;-)
A wersje MC ostatnio 550-600zł.
Cypis
-#
Posty: 122
Rejestracja: 13 lis 2008, 16:58
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Cypis »

trumil9, a które wersje mocowania/bagnetu mają kołnierz do statywu z przesunięciem środka ciężkości, taki jak na:
http://allegro.pl/sonnar-2-8-180-mm-do- ... 45326.html
?
Awatar użytkownika
enter
-#
Posty: 66
Rejestracja: 17 sty 2008, 14:47
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: enter »

ja swojego sonnarka MC w stanie jak ze sklepu kupiłem jakiś czas temu za 680zł
jak już wyjdzie słoneczko to może uda mi się przetestować zebrę z MC
zakładam że zebra będzie ostrzejsza na 2,8-4 a MC będzie minimalnie mniej tracił kontrast pod światło, ale to w chwili obecnej przypuszczenia
[center]Kiev60TTL, ARAX88 + szukam 500mm i mirrora do Psix-a
DomenaFotografa.net | Sprzętowo 6x6[/center]
Awatar użytkownika
trumil9
-#
Posty: 249
Rejestracja: 06 sie 2009, 04:28
Lokalizacja: PL/US

Post autor: trumil9 »

Cypis pisze:trumil9, a które wersje mocowania/bagnetu mają kołnierz do statywu z przesunięciem środka ciężkości, taki jak na:
http://allegro.pl/sonnar-2-8-180-mm-do- ... 45326.html
?
Cypis, pare spraw. Obiektyw na allegro to kopia Sonnar Olympia, czyli obiektywu ktory zostal zrobiony przez Niemcow specjalnie na Olimpiade w Berlinie w 1936 roku. Jezeli sie nie myle, a obiektywami Zeissa malo sie interesowalem - oryginalny Olympia byl zrobiony z jakims malo popularnym mocowaniem, mial takze inna konstrukcje mocowania statywu. Musialbym poszperac w sieci aby dac dokladne informacje. Olympia byla robiona 2 w ogniskowych 135, 150, 180 i 300, najpopularniejsze bylo mocowania EXA, EXAKTA, Besler/Topcon, robiono tez dla Contax, Contarex, Hasselblad. Nie jestem pewny M42, przypuszczam, ze nie, a jezeli byly oferowane takie egzemplarze to mialy one M42 po skonwertowaniu fabrycznego obiektywu z jednego z powyzszych sytemow. Ale glowy sobie nie dam uciac.
Ten obiektyw ma mocowanie statywu, ktore mozna wylacznie obracac 360°, bez mozliwoscie przesuwu wzdluz osi obiektywu do przodu i tylu, blokuje sie pojedyncza sruba w okreslonej pozycji.
Przypuszczam, ze obiektyw na allegro to mocowanie EXA z nakrecona przejsciowka na Nikona. Moja prywatna opinia -Zdjecie "warszawskiej ulicy" - tragiczne, w zyciu nie dalbym tyle pieniedzy za obiektyw, ktory tak pracuje. Jestem przekonany, ze mozna cos lepiej wyciagnac z tego oferownego na aukcji obiektywu.
Nizej 2 sample z dobrej kopii Sonnara P6, zdjecie zrobione P K10D z przejsciowka P6/PK - 2008 rok. Daje je tutaj jako potwierdzenie tezy, ze dyskusja "ile mozna dac" jest wg mnie pomylka. Kupuje sie zawsze dobra optyke, bo najwazniejsze sa dobre zdjecia a przynajmniej dobra praca obiektywu. Taniej, drozej - Tak mozna kupowac konia wybierajac miedzy 4ro letnim a 5cio letnim. Osobiscie denerwuja mnie takie tematy jak ktos wydaje kilkaset dolarow na body a pozniej najwazniejsze jest kupic jak najtaniej obiektyw a jeszcze wazniejsze najtansza z mozliwych przejsciowek.
Trzeba tak kupowac aby dostac odpowiednia jakosc, a cena transakcji jest zawsze kompromisem miedzy kupujacym i sprzedajacym. Bo inaczej pozniej jest dylemat, czy zgodzic sie na dolozenie 50zl czy nie. Nie wiem co w takich dyskusjach jest wlasciwie wazne a racje maja ci, ktorzy okreslaja widelki cenowe na racjonalnym poziomie. Nie sledze cen w Polsce ale uwazam, ze jezeli chodzi o stany to lepiej kupic za $180 co jest wysoka cena za P6 niz $110 za klekota, w ktorym wszystko jest do niczego. Chyba, ze ktos umie naprawiaac sam obiektywy. Elementow optycznych nie naprawia sie a szkla w obiektywie powinno sie egzaminowac przed kupnem swiecac silnym strumieniem swiatla o temperaturze okolo 3000, z przodu i z tyly i obejrzec jakie sa uszkodzenia powlok, czy nie ma czipow na krewedziach soczewek, co swiadczy o uderzeniu/upadku na twarda powierzchnie, wychodza wszystkie zadymienia i zamglenia, grzyb i co kto jeszcze chce. Sprawdzic czy ostrzy na nieskonczonosc, bo jak nie ostrzy to jest pierwszy sygnal o serwisowaniu, nie zawsze robionym w zakladzie, czy sruby nosza slady manipulowania. Jezeli obiektyw nie byl otwierany to tez w wielu przypadkaach nie jest tragedia. Nawet jezeli obiektyw 90 nie ostrzy na nieskonczonosc (bo z uwagi na stary smar nie mozna dociagnac pierscienia ostrosci do konca) to co z tego. Zdjecia w 95% robi sie na dystans 5-8m max. W szerokich katach jest troche inaczej tam obiektyw musi ostrzyc od minimum do maxa.

Obrazek
crop
Obrazek

Jeden ze sprzedanych przeze mnie sonnarow, poszedl za $240 do Tajlandii, z mocowaniem M42 dostalbym ze 3 stowki max. I to jest komentarz do wysokosci ceny wywolawczej na ten obiektyw pokazany na aukcji Allegro.

Obrazek

Obrazek

Obrazek
pozdrowienia, wojtek
przepraszam, nie mam polskich znakow
http://70fahrenheit.wordpress.com
Cypis
-#
Posty: 122
Rejestracja: 13 lis 2008, 16:58
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Cypis »

trumil9 drogi, w 99% się z Tobą zgadzam.
To szkło z allegro jest i za drogie, z mocowaniem do Exa i przejściem na Nikona - było tylko ilustracją do mojego pytania dot. tego modelu.
Wiem ze jesteś specem od manualnych starszych szkieł i cieszę się że miałeś chwile żeby napisać co wiesz w tym temacie, dzięki wielkie.

Co do pytania "ile można dać?" traktuje je z założenia z uzupełnieniem "za dobrej jakości egzemplarz".
Co do egzaminowania szkła - tak, powinno się je sprawdzać, ale w praktyce jest to niemożliwe, szczególnie podczas polowania na okazje.
Na przykład ostatnio wypatruje na ebaju kompletów pt. lustrzanka analogowa z dwoma trzema szkłami - trafiają się wśród nich perełki, czasami nie są licytowane w niebiosa, ale na ogół w takich przypadkach sprzedaje je laik.
Tak czy owak - dzięki za kawałek wiedzy, idę szukać Sonnara. Dobrego ;-)
Jupitera 9 pod LTM i Jupitera 6 pod M42 zresztą też.
Awatar użytkownika
ModusOperandi
-#
Posty: 665
Rejestracja: 12 gru 2010, 08:35
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Post autor: ModusOperandi »

trumil9 pisze:...dyskusja "ile mozna dac" jest wg mnie pomylka. Kupuje sie zawsze dobra optyke, bo najwazniejsze sa dobre zdjecia a przynajmniej dobra praca obiektywu.(...)
Trzeba tak kupowac aby dostac odpowiednia jakosc, a cena transakcji jest zawsze kompromisem miedzy kupujacym i sprzedajacym.
Oczywiście trudno się nie zgodzić. Tym bardziej, że zasada jest chyba znana wszsytkim, którzy poważnie myślą o fotografii - po pierwsze dobry słoik i po drugie dobry słoik ;)
Zastanawia mnie ten rozrzut cenowy. Nie chce przesadzać i kupować pierwszy lepszy, który się pojawi, bo nie o to chodzi.
Jakby była możliwość adaptacji/redukcji bagnetowej szkieł z bagnetem A do mocowania Psix, to jak najbardziej bym z tego korzystał. Tym bardziej, że mam bardzo przyjemnie rysujące Planar T* ZA (1.4/85) oraz Sonnar T* ZA (1.8/135). Za dobrą optykę należy wydać swoje - tyle ile wydamy, tyle dostajemy. Jednak w przypadku używanych obiektywów przy takim rozrzucie cenowym sprawa wygląda zupełnie inaczej - tym bardziej, że nie zawsze można obiektyw zwrócić sprzedającemu.
Tak czy inaczej na spokojnie sobie będę szukał tego Sonnara.

Pozdrawiam
Zasadniczo to ona słuszna jest... ta koncepcja...
Awatar użytkownika
howser
-#
Posty: 23
Rejestracja: 05 gru 2009, 10:31
Lokalizacja: ruda ślaska
Kontakt:

Post autor: howser »

ODPOWIEDZ