Sprytny sprzęcik ze standardem.

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
AbraKadabra
-#
Posty: 26
Rejestracja: 06 sie 2010, 11:46
Lokalizacja: Kraków

Sprytny sprzęcik ze standardem.

Post autor: AbraKadabra »

Witam,

Ostatnio mało czasu miewam na organizowanie wypadów fotograficznych. Dużo się przemieszczam i potrzebuję jakiegoś sprytnego kompaktowego sprzęciku do pstrykania wprost z kieszeni/torby.
Rozglądam się za jakimiś małymi dalmierzami. Mam na oku Canonet i Hi-Matic 9.
Tematy podobne już były poruszane. Czytałem, i mam jeszcze wątpliwości.

Czy warto jeszcze wydawać kasę na takie zabytki? Ceny, szczególnie Canona bywają zabójcze.

Dodam, że chce mieć wpływ na parametry ekspozycji.

Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony 02 lut 2011, 20:57 przez AbraKadabra, łącznie zmieniany 1 raz.
stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Post autor: stereo »

W sensie, że chcesz manual i coś pokroju Hi-Matica? No to:
olmpusy
konica S2 (będę niedługo sprzedawał)
więcej nie pamiętam, ale pewnie są. Większość to priorytet czasu, rzadziej przesłony, niektóre (np. canonet 17) mają prioryet czasu, a przesołone wyświetlają w wizjerze.
Awatar użytkownika
AbraKadabra
-#
Posty: 26
Rejestracja: 06 sie 2010, 11:46
Lokalizacja: Kraków

Post autor: AbraKadabra »

Ideałem było by coś pokroju Canonet. Z tego co czytałem najprzyjemniej się w niej ostrzy i jest w miarę kompaktowy.

Tylko ceny zastraszające ;-)

Z Olków zastanawiałem się nad Olympus 35-SP.

Jest jakaś realna alternatywa dla Canonet G-III 17 w cenach do 300 zł?
stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Post autor: stereo »

Szczerze powiedziawszy, miałem przez jakiś czas canoneta 17 i konica s2. Bez zawahania wziąłbym konice. Jest dużo wygodniejsza (jak dla mnie) i ma pełny manual z pomiarem (normalnym). Jakoś mi się bardziej widzi :)
Cypis
-#
Posty: 122
Rejestracja: 13 lis 2008, 16:58
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Cypis »

Czytałeś http://www.mattdentonphoto.com/cameras/ ... nders.html ?
Polecam.

Ze swojej strony polecę Canonet QL17 i Canonet QL19,
ze względu na dobre moim zdaniem plamki dalmierzy.
Odrobinę lżejsze niż Konica s2.

Mniej manualne to np. Yashica Electro 35 - tu masz wybór auto albo manual z czasem na 1/500.
czmielek
-#
Posty: 225
Rejestracja: 16 maja 2010, 21:19
Lokalizacja: Sierakowice
Kontakt:

Post autor: czmielek »

Moze chcesz Revue 400se sprzęt mniejszy od canonetów nie mówiac juz o minoltach czy Jaśce. Obiektyw f1,7 z priorytetem czasu i widocznymi w wizjerze przysłonami. Bardzo dobry na ulicę oddam za 170zł z wysyłką w stanie prawie idealnym 100% sprawny z futerałem nieoryginalnym. Do obejrzenia t5u: http://www.aparaty.tradycyjne.net/gield ... ,1979.html Jakby co pisz na PW.
Ostatnio zmieniony 02 lut 2011, 23:08 przez czmielek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
AbraKadabra
-#
Posty: 26
Rejestracja: 06 sie 2010, 11:46
Lokalizacja: Kraków

Post autor: AbraKadabra »

Dzięki Cypis za link. Już przeczytałem. Dalej Canonet wydaje się najlepszym wyborem. Chyba porozglądam się po komisach/giełdach i szarpnę się na jakiś egzemplarz w wyśmienitym stanie.
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Canonet z 1.7/40, można wyrwać na Alle za 200-300zł, tylko trzeba się rozejrzeć/poczekać. Sprzęt wart swej ceny.

Niestety, większość podobnych dalmierzy (konica, minolta, olympus) ma dość mocno okrojoną funkcjonalność. Canonet ma po prostu wszystko. ;-)
Awatar użytkownika
Zaq
-#
Posty: 3
Rejestracja: 25 sty 2011, 16:16
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Zaq »

zieloo pisze:Niestety, większość podobnych dalmierzy (konica, minolta, olympus) ma dość mocno okrojoną funkcjonalność. Canonet ma po prostu wszystko. ;-)
Kiedyś myślałem o zakupie takiego sprzętu i np Minolta 7IIS lub Olympus RD mają identyczne funkcje co topowy Canonet. Tyle, że są rzadsze i zwykle droższe.
Awatar użytkownika
AbraKadabra
-#
Posty: 26
Rejestracja: 06 sie 2010, 11:46
Lokalizacja: Kraków

Post autor: AbraKadabra »

Chyba muszę uzbroić się w cierpliwość w takim razie. Bo ceny ostatnio szybują wysoko ;-)
Cypis
-#
Posty: 122
Rejestracja: 13 lis 2008, 16:58
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: Cypis »

AbraKadabra, jeszcze jedna sprawa - spora część starszych dalmierzy, w tym Canonety, cierpią na przypadłość pt. sklejone listki przesłony.
Da się to naprawić samemu, ale trzeba trochę cierpliwości.

Sprzedawcy z alledrogo/ebaja często ten fakt pomijają niestety.
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

Mam w idealnym stanie Contaxa TVS II, 28-56mm T*, szkło brzytwa, przepiękny obrazek, niedługo chyba wystawię, ale cena znacznie wyższa.
Awatar użytkownika
Hrabia Miód
-#
Posty: 62
Rejestracja: 19 cze 2009, 19:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Hrabia Miód »

Na alle wisi sobie vivitar 35es. Fajna sprawa.
Awatar użytkownika
AbraKadabra
-#
Posty: 26
Rejestracja: 06 sie 2010, 11:46
Lokalizacja: Kraków

Post autor: AbraKadabra »

renes nie tego typu sprzęt potrzebuję. Grubszą kasę wolę zostawić na Pentaxa 67II ;-)
Hrabia Miód piękny, ale nie manual.
Awatar użytkownika
Hrabia Miód
-#
Posty: 62
Rejestracja: 19 cze 2009, 19:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Hrabia Miód »

abrakadabra - ciężko coś takiego manualnego znaleźć. niestety. sam przez to przechodziłem. po jakimś czasie doszedłem jednak do wniosku, że mając preselekcję przysłony, da się żyć : )
Ostatnio zmieniony 06 lut 2011, 19:27 przez Hrabia Miód, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ