Fomapan 100@400

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

ikss
-#
Posty: 6
Rejestracja: 27 sty 2011, 03:19
Lokalizacja: Jelenia Góra

Fomapan 100@400

Post autor: ikss »

Tak jak w temacie, szukałem ale nie znalazłem, może ktoś się podzieli wiedzą, mam fomadon lqn i hydrofen w17 nada się któryś ? jakie czasy ?

Przy okazji, nieużywany fomadon lqn z datą 2010-01 będzie będzie do użytku czy do wywalenia już ?

Ps. nie jestem orłem w temacie więc jeśli można to poproszę łopatologicznie :)

dziękuje z góry i pozdrawiam.
yogeeboo
-#
Posty: 58
Rejestracja: 03 gru 2009, 11:16
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: yogeeboo »

A nie wygodniej kupić Fomapan 400 zamiast kombinować? Cena przecież porównywalna.
REVUEFLEX SDI/Minolta 500si/Lubitel166
ikss
-#
Posty: 6
Rejestracja: 27 sty 2011, 03:19
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ikss »

nie wiem, może i wygodniej, ja proszę o pomoc w konkretnym przypadku
ikss
-#
Posty: 6
Rejestracja: 27 sty 2011, 03:19
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ikss »

hmm.... odpowiedzi są oczywiste/głupie pytania zadałem czy jak ? :)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5576
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

może nikt nie zna odpowiedzi? ja nie znam. bo po pierwsze nie robiłem na LQN, a z kolei hydrofen zdaje się nieco obniżać czułość. aha, płyn przeterminowany sprawdź, ale licz się z faktem, że może być lekko skisły i nie zadziała.

możesz spróbować wołać według zaleceń z DigitalTruth http://www.digitaltruth.com/devchart.php?doc=pushproc
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

Na ile pamiętam, na pudełku z Fomapanem 100, aczkolwiek 4x5", pisze że uzyskuje się dobre efekty przy naświetlaniu na ISO 50-400 i normalnym wołaniu! Więc może nie jest to aż taki fatalny pomysł z tym forsowaniem (jak w przypadku innych 'setek').

Jeśli chodzi o wołanie, czy Hydrofen nie jest czasem wywoływaczem odrobinę podwyższającym czułość (a'la Microphen) ?

Co do szukania właściwych czasów, ja bym popatrzył jakie są rekomendacje dla zbliżonych technologicznie negatywów, np. FP4+ - który ma zbliżone czasy i podejrzewam że wspólnego przodka z Fomą 100, która z kolei, jeśli mi sie dobrze wydaje, zaczela zywot w latach 70-tych jako material licencjonowany od Ilforda...

EDIT: Ten PDF wiele mówi: http://www.ciemnia.net/Foma/fomapan100_film.pdf
Ostatnio zmieniony 28 sty 2011, 15:19 przez przemur, łącznie zmieniany 2 razy.
Gasoline
-#
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2010, 12:58
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Gasoline »

Fomapan 100 w każdym formacie ma dużą tolerancję i można teoretycznie naświetlać od 50 do 400 ISO bez zmian w procesie wywoływania. Jednak 400 ISO to już wartość graniczna i lepiej przedłużyć wywoływanie.
ikss
-#
Posty: 6
Rejestracja: 27 sty 2011, 03:19
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ikss »

Probowalem juz wolac tak fome 100@400 w fomadonie lqn i przeczytalem gdzies ze przy filmie niedoswietlonym o dwie dzialki przeslony nalezy przedlyzyc czas wolania o 80-100%. Zrobilem tak i juz przy wylewaniu wywolywacza z koreksu wiedzialem ze cos jest nie tak bo byl strasznie zielony, negatyw przezroczysty wyszedl. Nie zwróciłem uwagi na perforacje, ale jak sądze film zostal przewołany.

Z pdf rozumiem że nie należy zmieniać procesu wywoływania.
Gasoline: według Ciebie o ile nalezy przedluzyc czas ?
Ostatnio zmieniony 28 sty 2011, 18:10 przez ikss, łącznie zmieniany 1 raz.
maj
-#
Posty: 27
Rejestracja: 21 paź 2010, 21:30
Lokalizacja: warszawa

Post autor: maj »

ikss pisze:negatyw przezroczysty wyszedl.

To masz dwie możliwości:
-negatyw zbyt krótko wołany(lub zimny wywoływacz)
-pomyliłeś kąpiele-pierwszy był utrwalacz :mrgreen:
Na perforacji zwykle są fabryczne napisy np.jaki to film, nr klatki itp. Jeżeli coś tam widać to punkt 1, jeżeli nic nie widać to punkt 1lub2.
Jeżeli nie masz żadnych info jak długo wołac to cza poswięcic kawałek filmu, prawidłowo naświetlić (wszystkie klatki tak samo naświetlone). Odciąć kawałek naświetlonego filmu (po ciemku) i wołac (utrwalac też).Każdy kawałek wołać np o 100%dłużej, wybrać ten najlepszy i na jego podstawie ustalic dokładny czas(też metodą prób) Za każdym razem pamiętać o temp. wywoływacza.
Miłej zabawy :lol:
ikss
-#
Posty: 6
Rejestracja: 27 sty 2011, 03:19
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ikss »

problem w tym ze temperatura byla odpowiednia i na bank nie pomylilem wywolywacza z utrwalaczem. Dlaczego zatem wywolywacz az tak bardzo zabarwil sie na zielono ? :)
Ostatnio zmieniony 29 sty 2011, 17:16 przez ikss, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
miron19j
-#
Posty: 86
Rejestracja: 01 lut 2010, 10:42
Lokalizacja: Warszawa - Praga
Kontakt:

Post autor: miron19j »

ikss pisze: Dlaczego zatem wywolywacz az tak bardzo zabarwil sie na zielono ? :)
a wymoczyłeś negatyw przed wołaniem?
U mnie, po moczeniu Fomapana, woda zawsze jest zielona. Podobno jakieś maski się wypłukują, czy coś takiego.
ikss
-#
Posty: 6
Rejestracja: 27 sty 2011, 03:19
Lokalizacja: Jelenia Góra

Post autor: ikss »

Nie robiłem wstępnej kąpieli w wodzie, od razu wlałem wywoływacz. Wiem że można najpierw moczyć w wodzie dzięki czemu pozbędziemy się pęcherzyków powietrza no i wypłuka się ta maska/barwnik ochronny a także żelatyna napęcznieje, film będzie lepiej i równomierniej wchłaniać chemię. Wcześniej też wlewałem wywoływacz i wylewałem lekko zielony teraz był ciemnozielony. Widzę że jeszcze baaaaardzo długa droga przede mną :)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5576
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

zakładając, że jednak wołałeś średni (wspomnienie o perforacji nieco dezorientuje uważnego czytelnika), to chciałem tylko powiedzieć tyle, że maska antihalo najczęściej odbarwia się w wywojce, zatem jeśli płyn z koreksu był zielony, znaczyć to może, że wywojka nie była aktywna.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
arkadychemik
-#
Posty: 2
Rejestracja: 23 lis 2010, 23:17
Lokalizacja: jelenia góra

Post autor: arkadychemik »

ja jestem z jeleniej jak coś pisz na priv albo meila, możemy się umówić i możesz otrzymać ode mnie niezbędne wskazówki. Pozdr
ODPOWIEDZ