obiektyw powiększalnikowy janpol color

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
praktis
-#
Posty: 129
Rejestracja: 12 wrz 2010, 16:24
Lokalizacja: pińczów
Kontakt:

obiektyw powiększalnikowy janpol color

Post autor: praktis »

Witam.
Nie chciałem zakładać nowego tematu, ale nie mogę nigdzie znaleźć opinii użytkowników takiego obiektywu. Dokładnie chodzi o obiektyw janpol color http://allegro.pl/item1284767431.html
Chciałem kogoś podpytać czy takie cudo do czegoś się nadaje przy fotografii czarno-białej, i czy można stosować go zamiast filtrów naświetlając papier zmienno - kontrastowy?
pozdrawiam
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Szczerze, gdzie szukałeś? Jak długo? 5 sek. na naszej korexowej wyszukiwarce:
viewtopic.php?t=1827&highlight=janpol

grrr...
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
praktis
-#
Posty: 129
Rejestracja: 12 wrz 2010, 16:24
Lokalizacja: pińczów
Kontakt:

Post autor: praktis »

Jerzy możesz po mnie pojechać i to równo. Szukałem wszędzie ale jakoś do głowy mi nie wpadło ażeby poszukać na korexie.
Kilka artykułów czytałem, ale były to artykuły, które wychwalały pod niebiosa konstruktorów tegoż jakże zmyślnego urządzonka, lecz nie mogłem odnaleźć praktycznych opinii użytkowników.
Swoją drogą chyba się skuszę.
dziękuję i pozdrawiam
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1903
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

praktis, ogólnie uważało się, ze Janpole "80-tki" były lepsze od "50-tek". Ech gdzie te czasy gdy mogłem spędzać całe dni w łazienko-ciemni aby zrobić kilka w miarę poprawnych odbitek z negatywów NC-19 (prod. ORWO) na polskim papierze
barwnym produkowanym w Bydgoszczy. " To se ne wrati "jak rzekomo mawiają nasi południowi sąsiedzi (chociaż oni ponoć nie znają tego powiedzenia).Pzdr.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
praktis
-#
Posty: 129
Rejestracja: 12 wrz 2010, 16:24
Lokalizacja: pińczów
Kontakt:

Post autor: praktis »

Witam powalos.
Widzę,że masz miłe wspomnienia co do fotografii, ale dziś chyba też nie jest z nią najgorzej.
Fajna sprawa. U mnie powiększalnik wystał się nieużywany przez kilka lat, aż w końcu postanowiłem trochę na nim popracować, i wpadłem w taki wir fotografii, że każdą wolną chwilę na nią poświęcam, i próbuję to wszystko jakoś ogarnąć.
Więc jeśli męczę was czasami jakimiś banalnymi dla was pytaniami, to proszę przy tym o wyrozumiałość, bo nawet najprościej napisany tekst który coś objaśnia, dla kogoś kto tak naprawdę nigdy wcześniej nie posiadał całkowicie analogowego aparatu i prostego światłomierza, może okazać się czarną magią (albo może czarno-białą magią) :-)
P.S. a czy ten janpol będzie pasował do mojego krokusa 69? Bo właściciel nie podał danych gwintu.
pozdrawiam
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Post autor: flonidan »

Na pewno to gwint M42 i będzie pasował-ale dziwi mnie twoje pchanie się w ten sprzęt-za 100 zł możesz wyłowić niezły obiektyw średniej klasy do powiększalnika-na internecie jest dużo informacji o janpolach i znawcy twierdzą ,że to duża niepewnośc stosowania obecnie tych obiektywów ze względu na częstą obecność rdzy oraz mozliwości rozszczepiania światła .
jacek
wienczyslaw5
-#
Posty: 62
Rejestracja: 07 gru 2008, 09:57
Lokalizacja: Zabłudów

Post autor: wienczyslaw5 »

Co do Janpola --- UWAGA --- używają go do zdjęć czarno-białych bez filtrów należy przymknąć przysłonę co najmniej o 1 wartość . Natomiast stosując filtry zamontowane w tym obiektywie czy to do papierów wielogradacyjnych czy do kolorowych NIE WOLNO PRZYMYKAĆ PRZYSŁONY ! --- taka jest jego zasada działania .
zatwardziały analogowiec
Awatar użytkownika
praktis
-#
Posty: 129
Rejestracja: 12 wrz 2010, 16:24
Lokalizacja: pińczów
Kontakt:

Post autor: praktis »

wienczyslaw5 pisze:Co do Janpola --- UWAGA --- używają go do zdjęć czarno-białych bez filtrów należy przymknąć przysłonę co najmniej o 1 wartość . Natomiast stosując filtry zamontowane w tym obiektywie czy to do papierów wielogradacyjnych czy do kolorowych NIE WOLNO PRZYMYKAĆ PRZYSŁONY ! --- taka jest jego zasada działania .
A tak na marginesie to czym różni się odbitka robiona na przysłonie np.5,6 od tej robionej na 11? Piszę tu o powiększalniku oczywiście. Testowałem, i poza wydłużeniem czasu naświetlania na odbitkach nie zauważyłem żadnej różnicy.
Gasoline
-#
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2010, 12:58
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Gasoline »

praktis pisze:A tak na marginesie to czym różni się odbitka robiona na przysłonie np.5,6 od tej robionej na 11?
Większa przysłona to większa głębia ostrości, wiec większa pewność, że odbitka będzie ostra.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1044
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

...szczególnie na rogach jak obiektyw nie ma płaskiego pola. Tyle że rośnie też dyfrakcja, więc za mocno przymykać nie należy.
Awatar użytkownika
cl-ag
-#
Posty: 4
Rejestracja: 18 gru 2011, 00:45
Lokalizacja: Poznań

Post autor: cl-ag »

Witam, odświeżam temat ze względu na to, iż waham się nad kupnem omawianego obiektywu, ale nie wiem czy można go będzie zastosować nie do Krokusa, ale Magnifaxa 4. Czy ktoś orientuje się czy jest to możliwe?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10074
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Bezpośrednio nie.
Musisz nabyć miseczkę na M42. W magnifaxie jest M39. A że owa miseczka do nabycia łatwa nie jest (można zlecić wykonanie tokarzowi i zapłacić równowartość dobrej wódki), więc raczej sobie odpuść ten obiektyw.
A w ogóle to słaby obiektyw i jak nie ma jakichś specjalnych powodów do jego zakupu to raczej nie warto.
Co prawda znowu w przypadku Krokusa trzeba będzie do każdego innego szkła nabyć odpowiednią redukcję, ale warto, nawet dla tanich czeskich anaretów.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ