obiektywy do średniego formatu

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

slawoj pisze:Kup sobie TLR'a (z osłoną przeciwsłoneczną).
i wymienną optyką.

Albo bez - wtedy odpada problem, który lepszy 8-)
Awatar użytkownika
miasto.mania
-#
Posty: 32
Rejestracja: 23 lut 2010, 21:05
Lokalizacja: kraków
Kontakt:

Post autor: miasto.mania »

slawoj pisze:
- chcesz mieć aparat 6x6
- chcesz mieć migawkę centralną
- chcesz mieć aparat zawsze przy sobie (lekki i poręczny)
- chcesz fotografować dyskretnie (nieskrępowanie dla fotografowanych)
- chcesz fotografować w niebezpiecznych miejscach (czasami grozi utratą sprzętu)

Kup sobie TLR'a (z osłoną przeciwsłoneczną).
dziękuję za dobre rady, ale wyraźnie zaznaczyłam, że nie chcę tlr'a (którego zresztą mam) tylko lustrzankę z wymiennymi kasetami.
nie robię reportaży z ukrycia w niebezpiecznych miejscach, tylko jak już to przeznaczeniem tego aparatu byłyby m.in sesje w studio/plenerze.
chcę 6x6, bo nie 6x4,5, a 6x7 jest w mamiyi, której nie chcę. nie wiedziałam o bronice, już się dowiedziałam. 6x7 z bronici też byłoby ok.


być może mój błąd, że wszystkiego chcę się dowiedzieć, wiedzieć co jest najlepsze, co jak działa przed zakupem. może powinnam po prostu wejść na pierwszego lepszego ebaya i wziąć to, co najtańsze/najbardziej dostępne......
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

miasto.mania pisze:6x7 z bronici też byłoby ok
To może pentax 67? Kaset nie ma, ale samo pudło nie jest jakoś specjalnie drogie w porównaniu np do kaset RZ.

Napisałem to tylko dlatego, żeby się nie ograniczać do wymienionych już systemów.

W Twojej sytuacji wybrałbym jednak hassela, a zaraz potem bronkę.
Awatar użytkownika
miasto.mania
-#
Posty: 32
Rejestracja: 23 lut 2010, 21:05
Lokalizacja: kraków
Kontakt:

Post autor: miasto.mania »

no właśnie o te kasety się rozchodzi najbardziej ;)
też myślałam nad hasselem i bronicą.
@zieloo - dlaczego najpierw hassel :P ?
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

Pewnie dlatego, ze to wlasnie hassel :-)

Bronka to taki sporo tanszy hassel i tez robi dobre zdjecia. Wydaje mi sie, ze seria SQ lub GS moze byc dla ciebie w sam raz. Ja mam bronke S2A - to taki ciezki metalowy staroc bez elektroniki z bardzo zacnymi obiektywami, ale ja lubie wlasnie takie starocie.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Pisałem wczoraj odpowiedź na ww. post, ale.. coś się pokiełbasiło i nie wysłało.

Hassel pewnie dlatego, że nigdzie nie wspomniałaś o funduszach, więc zakładam, że masz bliżej nieokreślony zasób pieniędzy na zakup niezbyt tanich szkieł do systemu blada :)

Poza tym, sam miałem niedawno podobny problem i o mały włos nie zdecydowałem się na 500cm.

Zaraz na drugim miejscu była właśnie sq-ai, która będzie równie dobrym wyborem dla Ciebie :)
Awatar użytkownika
maximus
-#
Posty: 29
Rejestracja: 02 mar 2010, 21:47
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: maximus »

Hassel jest fajny dopóki nie trzeba płacić. Szkła do tego systemu często osiągają astronomiczne ceny. Za tą markę płaci się naprawdę słono, a zdjęcia nie są jakoś szczególnie lepsze. Na tym poziomie wszystkie firmy prezentują równie dobrą optykę. Liczy się tu jednak logo i prestiż, bo to przecież Hasselblad był z Armstrongiem na księżycu, a nie Mamiya, Bronica czy Pentax. A prawda jest taka, że z głową i z sercem, to i Lubitelem można robić arcydzieła.
Pozdrawiam
Maximus
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Jest/był jeszcze aparat systemowy KOWA (6x6).
Tylko do systemu Kowa, wyprodukowano obiektyw szerokokątny 19 mm (a należy pamiętać iż jest to średni format).
Pierwszy model KOWA/SIX nie miał wymiennych magazynków, ale dwa następne modele już miały.
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Post autor: flonidan »

Widziałem zdjęcia z hasselblada i bez szczególnej rewelacji.Mam Mamiya645 i widzę ,że w tej konkurencji powtarzając za maximusem różnicę są niewielkie.Ja bym bardziej brał pod uwagę dostepność optyki-gdzie do mamiya i pentaxa jest dużo szkieł.Do hasselblada niedość ,że cena astronomiczna to i niewiele jest ofert.Widzę ,że nastawienie na hasselblada jest strasznie silne.To jak takie pieniądze to ja bym się pchał w wielki format-szkoda przepłacać za legendę.No chyba ,że jestem tak bogaty ,że kasa nie gra roli.
jacek
Awatar użytkownika
miasto.mania
-#
Posty: 32
Rejestracja: 23 lut 2010, 21:05
Lokalizacja: kraków
Kontakt:

Post autor: miasto.mania »

nie mam nie wiadomo jak wielkiego budżetu, sprzedam szkło (70-200), coś dozbieram i będzie :)
@flonidan - wielki format, oczywiście, jakościowo najlepsze rozwiązanie :) ale trochę wielki jest ten wielki format a targać mi się go nie chce ze sobą ;) i negatywy drogie... ale mam dostęp do wielkiego i czasami można sobie zrobić dzień dziecka :mrgreen:

przemyślę, jak się zdecyduję i dokonam zakupu podzielę się wyborem :)
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

flonidan pisze:Widziałem zdjęcia z hasselblada i bez szczególnej rewelacji.
No patrz...ja tez widzialem i rewelacja byly :)
W Hasselu nie chodzi o ksiezyc...sa ludzie ktorzy wola ten aparat z wielu powodow. Poza tym malo ktory powiekszalnik potrafi pokazac tak naprawde na co stac porzadne srednioformatowe aparaty. Wiec bylbym ostrozny z "widzeniem" roznic.
Mialem Bronice, Pentaxa 645 i 67, mam RB67 i wszystko bylo ok dopuki nie zrobilem pare odbitek z hasselowskiego planara...
stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Post autor: stereo »

Ja stałem przed właściwie identycznym wyborem (chyba nawet zupełnie identycznym-te same założenia musiał spełniać mój przyszły średnioformatowiec) i po tygodniach szukania, czytania itp. kupiłem bronicę sq-ai. No i muszę przyznać, że jestem niesamowicie zadowolony :) system akurat dla mnie - dużo może, a cena nie powala.

Jak masz jakieś pytania konkretne, to pisz, najlepiej pw :)
renes
-#
Posty: 287
Rejestracja: 23 sty 2009, 23:38
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: renes »

miasto.mania pisze:
być może mój błąd, że wszystkiego chcę się dowiedzieć, wiedzieć co jest najlepsze, co jak działa przed zakupem. może powinnam po prostu wejść na pierwszego lepszego ebaya i wziąć to, co najtańsze/najbardziej dostępne......
Z twoich wpisów wynika, że wyznacznikiem najlepszego dla ciebie obiektywu jest ostrość i rozdzielczość, a tu wiele osób robiących kilkadziesiąt lat zdjęcia dawno zmieniła priorytety. Współczesne super ostre i kontrastowe obiektwy różnią się nieznacznie charakterem, a w porównaniu do starszych konstrukcji, nawet XIX wiecznych pod tym względem są nijakie. To jednak inny rozdział poszukiwań fotograficznych.

Tu może znajdziesz swojego "ostrego" grala:

http://www.hevanet.com/cperez//MF_testing.html
ODPOWIEDZ