Pentax Me Super i 4 obiektywy otrzymane w spadku :-) Pomocy!

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Filo
-#
Posty: 2
Rejestracja: 16 sie 2010, 09:34
Lokalizacja: okolice Warszawy

Pentax Me Super i 4 obiektywy otrzymane w spadku :-) Pomocy!

Post autor: Filo »

Witam wszystkich. Jest to mój pierwszy post na forum, jestem niestety laikiem. Szukałam interesującego mnie problemu na forum, jak również w google, ale nie udało mi się nic znaleźć. Nie znam się na obiektywach niestety, nie rozumiem ich oznaczeń i dlatego też postanowiłam poradzić Was.

Dostałam w spadku po dziadku stary aparat Pentax Me Super i 4 obiektywy.
Tamron 70-210 mm 1:4-5.6 model 58 A
SMC Pentax-M 1:2.8 28 mm
RMC Tokina 35-70 mm 1:4
SMC Pentax-M 1:1.7 50 mm
Udało mi się zainstalować tylko jeden, Tamron, ale nie wiem nawet do czego on służy.
Gdyby ktoś był na tyle miły i wytłumaczył mi do jakich celów mogę uzywać tych obiektywów i czy pasują do mojego aparatu, byłabym b.wdzięczna. Szukałam info na temat adapteru M42, ale nie wiem czy to pomoże. Dziadek nie używał tego aparatu, sądzę, że leży od kilkunastu lat w stanie spoczynku.

Jeżeli źle wpisałam nazwy obiektywów, przepraszam, ale jestem komplentym laikiem. Chciałabym spróbować sił w fotografii tradycyjnej, ale nie wiem czy ten skład, który mam będzie do siebie pasował :-)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

Filo, wszystkie te obiektywy powinny pięknie współpracować z ME Super. Ten korpus to jeden z najlepszych manuali Pentaxa. Nie wiem jak ta Tokina, ale jeżeli ma mocowanie bagnetowe to też powinna działać. Aby zamontować obiektyw musisz zgrać czerwoną kropkę na bagnecie obiektywu z taką samą na korpusie. Wsuwasz obiektyw w bagnet i przekręcasz zgodnie z ruchem wskazówek zegara aż usłyszysz taki "klik". Aby wyjąć obiektyw musisz nacisnąć dźwignię obok bagnetu i przekręcić obiektyw przeciwnie do zegara. Obiektyw SMC-M 1:2,8/28 oraz SMC-M 1,7/50 to czołówka w swojej klasie. 50-tka to tzw. standard a 28-ka to szeroki kąt np ( do krajobrazów ). Możesz wszystkimi obiektywami pracować w "automacie czasu" tzn ustawiasz na obiektywie wartość przysłony a aparat sam dobierze czas naświetlania ( jeżeli taki tryb pracy jest wybrany na przełączniku funkcji aparatu ). Pamiętaj, że aby zmienić pozycję przełącznika z "auto" na inną, musisz jednocześnie wcisnąć taki malutki przycisk ( biały ). Pozycja "L" to wyłączenie aparatu. Instrukcję obsługi (ang) znajdziesz do ściągnięcia tutaj:
http://www.pentaximaging.com/files/manual/MESuper.pdf
Zapraszam Cię również na forum użytkowników Pentaxa
http://pentax.org.pl/
Pzdr i gratuluję prezentu.
Fan Pentax'a.
Filo
-#
Posty: 2
Rejestracja: 16 sie 2010, 09:34
Lokalizacja: okolice Warszawy

Pentax Me Super i 4 obiektywy otrzymane w spadku :-) Pomocy!

Post autor: Filo »

Tadam!!!! Udało się :-) Dziękuję za odpowiedź i pomoc. Instrukcję obsługi mam w formie drukowanej, jeszcze oryginalna (niemiecki porządek) plus dwie instrukcje w języku niemieckim w formie gazety z dumnym hasłem: " So eine Camera, haben Sie noch nicht gesehen!" :-)
ODPOWIEDZ