Jakiego obiektywu szukać do Olympusa OM10 ?

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
kan_gory
-#
Posty: 165
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:53
Lokalizacja: żyrardów
Kontakt:

Post autor: kan_gory »

a ktoś używa Zuiko 21/2:
http://www.mir.com.my/rb/photography/ha ... s/21mm.htm

bardzo apetyczne światło jak na 20mm :)
Ostatnio zmieniony 22 mar 2010, 16:14 przez kan_gory, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Hrabia Miód
-#
Posty: 62
Rejestracja: 19 cze 2009, 19:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Hrabia Miód »

Chyba bardzo rzadkie i cholernie drogie szkło..
jordancity
-#
Posty: 8
Rejestracja: 05 mar 2010, 16:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: jordancity »

Tak sobie przeglądam ceny i chyba jedynym budżetowym szkłem pozostaje 50-tka ze światłem 1.8. Nie jest to mój wymarzony zakres, ale 1,8 to zawsze 1,8. Systemowe stałki szerokokątne są ciekawe, ale egzemplarze w dobrym stanie są niestety dość drogie, szczególnie jeśli spojrzę na to pod kątem sprzętu, który obecnie posiadam.

Nie wiem czy dobrze rozróżniam, ale czy 50tki 1.8 są w wersjach z powłokami i bez?
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Post autor: Coil »

jordancity pisze:Nie wiem czy dobrze rozróżniam, ale czy 50tki 1.8 są w wersjach z powłokami i bez?
Oczywiście. Polecam lekturę tej witryny - bardzo pomocna rzecz przy szukaniu obiektywu, bo jednak warto zakupić wersję MC.
jordancity
-#
Posty: 8
Rejestracja: 05 mar 2010, 16:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: jordancity »

Coil, dzięki za link.

Wygląda na to, że są 50-tki z powłokami mimo, że nie posiadają oznaczenia MC na obiektywie. Tylko teraz jak to rozpoznać, kupując używany sprzęt, który często nie posiada papierów. Opisy na aukcjach niestety często bywają nieprecyzyjne.
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Post autor: Coil »

Po nr seryjnym obiektywu - warunek: musi albo być widoczny na załączonych fotkach albo sprzedający musi Ci łaskawie go podać. Mając takie dane wchodzisz na podesłany link, odnajdujesz interesujący Cię obiektyw i na podstawie nr seryjnego diagnozujesz takiego delikwenta.

Przykład: na aukcji znajduje się piękne Zuiko 50/1.8 o nr 3182430. Otwierasz linka ode mnie, w pierwszej kolumnie odszukujesz 50tki ze światłem 1.8, odnajdujesz pierwszy widoczny numer poniżej tego z aukcji czyli będzie to 3125520 co mówi nam, że nr seryjny sprzedawanego szkła należy do serii obiektywów z powłokami MC, na którym jednak nie ma oznaczenia MC (kolumna Marked MC).
Trochę zagmatwałem ale powinno być juz jaśniej.
jordancity
-#
Posty: 8
Rejestracja: 05 mar 2010, 16:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: jordancity »

Coil, nic nie zagmatwałeś, doskonale wszystko zrozumiałem. Główkowałem nad tym samym, ale dopiero teraz zauważyłem nr seryjny. Ze względu na to, że numer jest wybity na srebrnym elemencie nie było go widać na zdjęciu.

No i teraz pojawia się nieścisłość, bo jeśli dobrze patrzę na link, który podałeś to nr seryjny 3229414 powinien być oznaczony jako MC a egzemplarz, który mam kupić takiego oznaczenia nie ma.
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Post autor: Coil »

Nie ma tylko oznaczenia ale powłoki są :-D
jordancity
-#
Posty: 8
Rejestracja: 05 mar 2010, 16:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: jordancity »

No dobra, to chyba się zdecyduje na zakup. Dzięki za pomoc Coil. Przydatna ta stronka, którą podałeś, pewnie jeszce się przyda.
ODPOWIEDZ