Filtr czerowny (25) ?????

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
troniu
-#
Posty: 141
Rejestracja: 02 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: ciupagoooland
Kontakt:

Post autor: troniu »

aby uzyskać niebo o jakim piszesz, ja oprócz czerwonego A25, używam dodatkowo jeszcze filmu IR: album_pic.php?pic_id=726
stormurimages
-#
Posty: 21
Rejestracja: 20 sty 2010, 14:13
Lokalizacja: Suomi

Post autor: stormurimages »

O! dokladnie o to mi chodzilo :-) PIEKNE DZIEKI !!! A stosujesz filtry nakrecane czy systemu Cokin ? Pytanie jest tendencyjne : policzylem jakie filtry sa mi potrzebne i nie ukrywam ze Cokin ma potworna przewage cenowa ... tak 1:10 . Jedyne moje obawy to pogorszenie jakosci obrazu przez nie-szklany badz co badz filtr/y. Czy "boje sie" niepotrzebnie ?
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jac123 »

"Ja naprawde potrzebuje rady odnosnie filtra czerwonego w kontekscie przyciemnienia nieba, sparacji oblokow, podniesienia kontrastu pejzazu z uzyciem tego filtra."

Chcesz stosować filtr czerwony, czy osiągnąć zamierzony efekt, bo to dwie różne sprawy. A z pomarańczowym próbowałeś?
Awatar użytkownika
troniu
-#
Posty: 141
Rejestracja: 02 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: ciupagoooland
Kontakt:

Post autor: troniu »

stormurimages pisze:A stosujesz filtry nakrecane czy systemu Cokin ?
Nakręcany Red Tiffen 25 o średnicy 77mm.
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

stormurimages pisze: Sorry za nieuprzejmosc, ale jak ktos ma komentarz w stylu " z filtrem czarnym" lub "po 22" to niech sobie odpusci. Na portalach dla samotnych i pryszczatych zdobedzie wiekszy poklask.
Nikt cie nie obrazal, przez chwile zabawnie bylo a ty sie oburzasz :-)
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

stormurimages pisze:Czy "boje sie" niepotrzebnie ?
Dobrej jakości filtr nie wpływa znacząco na jakość obrazu.

Akurat przy IR jest problem innej natury - 'lewe' światło. Trzeba całość dobrze uszczelnić, inaczej na zdjęciu pojawią się artefakty.
Awatar użytkownika
maximus
-#
Posty: 29
Rejestracja: 02 mar 2010, 21:47
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: maximus »

Efekt czarnego nieba można osiągnąć stosując filmy IR z ciemnoczerwonym filtrem, albo stosując zwykłe filmy panchromatyczne z odpowiednio ustawionym filtrem polaryzacyjnym i jednocześnie filtrem ciemnoczerwonym (tak robię w przypadku filtrów systemu Cokin - wkładam dwa w holder najpierw polar, a potem czerwony). Niebo wychodzi niemal tak samo, ale oczywiście cała reszta inaczej, bo film IR jest czuły na inne spektrum (dlatego roślinność oddaje w kolorze białym).
Pozdrawiam
Maximus
stormurimages
-#
Posty: 21
Rejestracja: 20 sty 2010, 14:13
Lokalizacja: Suomi

Post autor: stormurimages »

radekone pisze:
stormurimages pisze: Sorry za nieuprzejmosc, ale jak ktos ma komentarz w stylu " z filtrem czarnym" lub "po 22" to niech sobie odpusci. Na portalach dla samotnych i pryszczatych zdobedzie wiekszy poklask.
Nikt cie nie obrazal, przez chwile zabawnie bylo a ty sie oburzasz :-)
Nie mam ani celu ani ochoty obrazac, mimo ze potrafie podobno jak malo kto ;)Oburzal sie nie bede. Za stary jestem . Moge sie usmiechnac pod nosem .

Moze sie myle, ale forum sluzy do wymiany pogladow, dzielenia sie wiedza przez lepiej wyksztalconych / bardziej doswiadczonych Kolegow i Kolezanki. Glupkowate komentarze nic nie wnoszace do dyskusji / nie rozwiazujace problemu , sa co najmniej nie na miejscu. I to one sa obrazliwe dla kogos kto zwraca sie z prosba o pomoc w rozwiazaniu problemu lub prosi o podzielenie sie wiedza.

Bardzo cenie czas i umiejetnosci uczestnikow forum, zwlaszcza jesli poswiecaja je bezinteresownie pomagajac innym np. takim jak ja - stawiajacym (znowu) pierwsze kroki w fotografii analogowej.

Z drugiej strony jak to fajnie "kopnac kota", zwlaszcza jak kot jest daleko i nie moze bolesnie oddac... .
I w tym temacie NFA z mojej strony .


Wracajac do tematu : widzialem "backstage" Michaela Kenny i z tego czemu sie przyjrzalem na 100% widzialem filtr czerwony, byc moze jeszcze "cos" - w kazdym badz razie bylo to nakrecane... .I patrzac na moje wyniki z tylko filtrem czerwonym musze wyciagnac wniosek : bylo cos jeszcze i/lub cos innego.

Nie chodzi mi koniecznie o uzycie filtra czerownego - nie jestem dogmatykiem :) wazny jest wynik.

Uszczelnienie wskazywalo by na wieksza zasadnosc uzycia filtrow nakrecanych... zla wiadomosc ze wzgledu na koszty ( u mnie za 1 nakrecany mam 3-5 Cokinow ... .) UGH !

"dobry filtr" _ czy Cokin jest "dobry" i jaki jest poziom "znaczaco" ? :)

na zalaczonej focie jest mniej wiecej ten efekt o ktory mi chodzi , poza tym piekne zdjecie...
Załączniki
lmaserati3.jpeg
lmaserati3.jpeg (37 KiB) Przejrzano 3951 razy
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

stormurimages pisze:widzialem filtr czerwony, byc moze jeszcze "cos" - w kazdym badz razie bylo to nakrecane... .I patrzac na moje wyniki z tylko filtrem czerwonym musze wyciagnac wniosek : bylo cos jeszcze i/lub cos innego.
Podniosę kolegę na duchu (w duchu) i powiem, że wielcy fotografowie podczas kopiowania odbitek pod powiększalnikiem, stosowali technikę wysłaniania i doświetlania.
Np. taki Ansel Adams potrafił na jednej fotografii wymaskować lub doświetlić kilkadziesiąt różnych miejsc.

Niebo z chmurami, przypuszczam, że większość osób dopala.
Awatar użytkownika
troniu
-#
Posty: 141
Rejestracja: 02 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: ciupagoooland
Kontakt:

Post autor: troniu »

Aż zajrzałem do obrazków z zapiskami w zeszycie. W przypadku tego zdjęcia które podałem za przykład wcześniej stosowałem następujące korekty:
1. w odbitkach MG FB Gloss 8x10" całość 30sek minus dwa maskowania po 10 sek na sklepie z lewej i 20 sek na podwoziu ciężarówki plus dwa dopalenia z różną filtracją, na biele w chmurach tylko 5 sekund żółtym i prawa strona i cały asfalt 12 sek dopału przy 140 magenty.
2. w odbitkach MG FB Mat 16x20" całość 75 sek minus dwa maskowania sklepu i podwozia po 40 sekund, oraz dwa dopalenia: 12 sek żółtym na biele w chmurach i 40 sekund asfalt i prawa strona na 175 magenty.
Wynika z powyższego, że kopiując z filmu IR nie musiałem przyciemniać nieba, lecz tylko najjaśniejsze partie chmur, żeby miały w bielach widoczne szczegóły i jezdnię, na którą padało dużo światła słonecznego.
alexkoz
-#
Posty: 5
Rejestracja: 18 wrz 2008, 08:16
Lokalizacja: Poznań

Post autor: alexkoz »

troniu pisze:aby uzyskać niebo o jakim piszesz, ja oprócz czerwonego A25, używam dodatkowo jeszcze filmu IR: album_pic.php?pic_id=726
witam,
czy ja dobrze widzę że w tym przypadku nie został użyty film typu IR? Wydawało mi się, że przy tego typu zestawie - filtr IR plus dodatkowo f.czerwony będzie niezbędne zastosowanie filmu uczulonego na podczerwień. Na logikę to chyba skuteczna bariera odcięcia długości fal światła widzialnego, a jednak zdjęcie powstało i to całkiem przyjemne dla oka.
Awatar użytkownika
kan_gory
-#
Posty: 165
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:53
Lokalizacja: żyrardów
Kontakt:

Post autor: kan_gory »

alexkoz pisze:
troniu pisze:aby uzyskać niebo o jakim piszesz, ja oprócz czerwonego A25, używam dodatkowo jeszcze filmu IR: album_pic.php?pic_id=726
witam,
czy ja dobrze widzę że w tym przypadku nie został użyty film typu IR? Wydawało mi się, że przy tego typu zestawie - filtr IR plus dodatkowo f.czerwony będzie niezbędne zastosowanie filmu uczulonego na podczerwień. Na logikę to chyba skuteczna bariera odcięcia długości fal światła widzialnego, a jednak zdjęcie powstało i to całkiem przyjemne dla oka.


niedoczytałeś dokładnie postu Tronia:
troniu pisze:aby uzyskać niebo o jakim piszesz, ja oprócz czerwonego A25, używam dodatkowo jeszcze filmu IR: album_pic.php?pic_id=726
;)
alexkoz
-#
Posty: 5
Rejestracja: 18 wrz 2008, 08:16
Lokalizacja: Poznań

Post autor: alexkoz »

dlaczego myślisz, że nie doczytałem? - troniu pisze o filtrach, a mnie interesuje zastosowany film. Generalnie nie mogę sobie poukładać w głowie czy koniecznym jest zastosowanie specjalnych uczulonych na podczerwiń filmów przy zakładaniu na obiektyw filtra IR lub zestawu IR+czerwony.
eRJot
-#
Posty: 29
Rejestracja: 03 sty 2009, 08:34
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: eRJot »

stormurimages, na moje oko to efekt czerwonego filtra nie zadziałał bo nie było odpowiedniego nieba podczas robienia tej fotki (a przynajmniej w kierunku jej robienia było ono nieodpowiednie). Jeśli dobrze widzę to niebo było zaciągnięte cirrusami (czy jak im tam) a wtedy błękit jest mizerny, żeby go ściemnić czerwonym filtrem, prześwituje on tylko niemrawo spod chmur. Do zadziałania filtra potrzeba naprawdę czystego błękitu, na niebie całkiem bezchmurnym albo z cumulusami. Takie apogeum pogody wyżowej.
stormurimages
-#
Posty: 21
Rejestracja: 20 sty 2010, 14:13
Lokalizacja: Suomi

Post autor: stormurimages »

no to dzisiaj mialem takie "epicentrum" gladkie jak pupa 17tki niebiesciuchne niebo. i +- to samo... . Zrobilem probke na cyfrze , +- ten sam efekt . Jutro zrobie rolke z polarem i czerwonym i mam nadzieje ze sie zmieni...
ODPOWIEDZ