Jupiter 9 Pytanie

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

jakubbudz
-#
Posty: 11
Rejestracja: 26 sty 2010, 07:50
Lokalizacja: Wrocław

Jupiter 9 Pytanie

Post autor: jakubbudz »

Witam
Mam pytanie otóż ostatnio w ręce wpadł mi obiektyw Jupiter9 2.8 85mm czy jest to dobry obiektyw ? za dużo nie wygooglowałem o nim . I czy tylko nadaje sie do fotografii Portretowej czy radzi też sobie w normalnych warunkach lepiej od standartowego zenitowskiego (122) obiektywu ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
dead_king
-#
Posty: 50
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:49
Lokalizacja: WWA
Kontakt:

Post autor: dead_king »

Ja Ci nie pomogę i jeżeli tu nie znajdziejsz satysfakcjonującej Cie odpowiedzi do przeszukaj to forum http://forum.stock-photo.pl/ Jest tam dużo zapaleńców z dużą wiedzą na temat obiektywów z mocowaniem m42 i m39. Pozdrawiam.
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." - Stanisław Lem
chloe
-#
Posty: 48
Rejestracja: 02 wrz 2008, 18:26
Lokalizacja: zgora
Kontakt:

Post autor: chloe »

jeśli jest z mocowaniem m42 to masz z górki, w wielu systemach możesz go używać, także na cyfrze. to fajny i jasny obiektyw, lepszy imho od heliosa 58mm. przejrzyj sample na flickr.
jakubbudz
-#
Posty: 11
Rejestracja: 26 sty 2010, 07:50
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: jakubbudz »

dzieki wielkie za pomoc ;-)
Awatar użytkownika
palindrom
-#
Posty: 30
Rejestracja: 17 sie 2009, 15:31
Lokalizacja: Wrocław

Re: Jupiter 9 Pytanie

Post autor: palindrom »

jakubbudz pisze:Witam
Mam pytanie otóż ostatnio w ręce wpadł mi obiektyw Jupiter9 2.8 85mm czy jest to dobry obiektyw ? za dużo nie wygooglowałem o nim . I czy tylko nadaje sie do fotografii Portretowej czy radzi też sobie w normalnych warunkach lepiej od standartowego zenitowskiego (122) obiektywu ?

Pozdrawiam
Robili takie? Mam Jupitera 9 M42 i jest to 85 f/2 a nie f/2.8.
Na pełnej dziurze jest miękki ale rozmycie tła jest "agresywne" - krążki rozmycia mają jasne krawędzie.
Nie wiem czy jest lepszy, na pewno jest inny - zupełnie inaczej rysuje. Lubię oba ;)
Lepiej jest nie odzywać się wcale i wydać się głupim, niż odezwać się i rozwiać wszelkie wątpliwości.
— Mark Twain
skytruck
-#
Posty: 159
Rejestracja: 21 mar 2008, 19:48
Lokalizacja: Strzyżów n/Wisłokiem

Re: Jupiter 9 Pytanie

Post autor: skytruck »

jakubbudz pisze:Witam
Mam pytanie otóż ostatnio w ręce wpadł mi obiektyw Jupiter9 2.8 85mm czy jest to dobry obiektyw ? za dużo nie wygooglowałem o nim . I czy tylko nadaje sie do fotografii Portretowej czy radzi też sobie w normalnych warunkach lepiej od standartowego zenitowskiego (122) obiektywu ?
Odpowiedzi na dwa pierwsze pytania: dobry i nadaje się.
Ten obiektyw to kopia Sonnara 2.0/85, zaprojektowanego do Contaxa. Wiele firm kopiowało ten schemat optyczny. Więcej na temat tego jupitera w różnych mocowaniach jest tu: http://www.zenitcamera.com/archive/lens ... ter-9.html
Awatar użytkownika
trumil9
-#
Posty: 249
Rejestracja: 06 sie 2009, 04:28
Lokalizacja: PL/US

Post autor: trumil9 »

Jupiter9 oczywiscie maksymalne otwarcie 2.0 a nie 2.9 to dosyc fajny obiektyw wystepujacy w mocowaniach M42, M39, i do dalmierzy kopii Leica - L39, oraz do Contax, Kiew. W wiekszosci wypadkow mydli na pelnym otwarcieu ale ma ladny bokeh do 4.0 pozniej zaczyna byc nadspodziewanie ostry ale BG nie jest juz taki fajny. Najlepsze sa starsze kopie aluminiowe na M39 robione do starszych egzemplarzy Zenita, optyka i czesci moga jeszcze pochodzic z ruskich lupow powojennych. Jupiter jest bardzo nierowny jezeli chodzi o jakosc kopii. Aby wybrac w miare ostry (od pelnego otwarcia)egzemplarz przerzucilem okolo 30 egzemplarzy, , co zajelo mi kilka miesiecy. Na reklamowanym forum troche wiedza admin i pare osob reszta nie wie o co chodzi.
Za skytruck, +1, jeszcze nie widzialem zlej 85ki do portretu, oczywiscie w normalnym stanie.
Jezeli ktos zna angielski to najwieksza informacje o obiektywach manualnych mozna dostac na forum obiektywow manualnych, http://forum.mflenses.com/ - pisze tez tam kilku Polakow i osob o polskim pochodzeniu. Praktycznie mozna tam znalezc omowienie wszystkiego co zostalo przez czlowieka wyprodukowane w sprzecie do fotografii
pozdrowienia, wojtek
przepraszam, nie mam polskich znakow
http://70fahrenheit.wordpress.com
ODPOWIEDZ