Jaki obiektyw powiększalnikowy?

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

to, ze obiektywy Dursta pasuja tylko do Durstow to nie jest prawda. prawdopodobnie spotkales sie z starym typem mocowania - 25mm - jakie bylo uzywane miedzy innymi w Durstach. mocowanie te bylo powszechne i w innych powiekszalnikach starej daty, moza tez czesto trafic na obiektywy Schneidera z tym mocowaniem. bardziej wspolczesne Dursty, jak i calutka reszta producentow - przy malym obrazku i srednim formacie stosuje mocowanie m39.
Awatar użytkownika
dead_king
-#
Posty: 50
Rejestracja: 17 wrz 2009, 18:49
Lokalizacja: WWA
Kontakt:

Post autor: dead_king »

Jestem, mam nadzieję, szczęśliwym posiadaczem Opemusa 6. Póki co będę robił 35mm ale w przyszłości na pewno zajmę się też 6x4,5 i 6x6. Wyszedłem z założenia, że do tych większych formatów, kiedyś kupię odpowiednie szkło.
"Dopóki nie skorzystałem z Internetu, nie wiedziałem, że na świecie jest tylu idiotów." - Stanisław Lem
Gutek
-#
Posty: 4
Rejestracja: 28 sty 2010, 22:23
Lokalizacja: Nowa Iwiczna

Post autor: Gutek »

Opemus 6 myślę, że daje radę :), choć wiadomo że nie jest to Magnifax. W zasadzie do każdego formatu powinno sie miec bardzo dobrej lub chociaż dobrej jakości szkło, na pewno lepszej od obiektywów PZO Warszawa :). Co do tego że obiektywy Dursta pasuja tylko do Dursta, to przepraszam z góry za pomyłkę, bo owszem kolega ma rację, że obiektywy te mogą pasować i do Magnifaxa, bo zalezy to po prostu od rodzaju mocowania, tak jak kolega wspomniał :).

Co do jakości obiektywów to owszem precyzja z jaką zostały one wykonane jest najistotniejszą sprawą podczas robienia odbitek, no może po za jakością kondensora w powiększalniku :).
Kiepska jakość szkieł w obiektywach wychodzi niestety dopiero przy większych powiększeniach, jak np. 30x40cm, ponieważ wtedy dopiero widać "ubytki" w szkle danego obiektywu. Mówisz że wyszedłeś z założenia, że do większych formatów takich jak 6x6cm kupisz kiedyś leprze szkło, a powiem Ci że dużo trudniej jest zrobić dobrej jakości odbitkę z małego obrazka niż ze średniego formatu, o wielkim nie wspominając, choć co do wielkiego formatu to też nie jest tak dokońca, gdyż mając kiepskiej jakości obiektyw, jak np. Meopta Anaret 150mm, błędy tego obiektywu będzie widać juz nawet w powiększeniu 24x30cm. Szczerze Ci powiem, że jeżeli na prawdę zależy Ci na precyzyjnie wykonanych odbitkach, to powinieneś poważnie przemyśleć zakup odpowiednich obiektywów i nie śpiesząc się wybrać te odpowiednie :)
Pozdrawiam:)
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

nie chcialem sie nikomu narazac...ale co do jakosci to wszystko jest bardzo wazne a z rzeczy najwazniejszych to min. karetka negatywowa ktora w Opemusie niestety jest miernej jakosci - a dokladnie ramki bezszybkowe. i prawdopodobnie dead_king nie dowie sie na ile jego Bessa jest dobra dopuki nie zmieni powiekszalnika.
maqsz
-#
Posty: 400
Rejestracja: 04 gru 2008, 14:31
Lokalizacja: Wieś spokojna

Post autor: maqsz »

Gutek pisze:Opemus 6 myślę, że daje radę :), choć wiadomo że nie jest to Magnifax.
Bo ja wiem, czy dla amatora robiacego odbitki cz-b jest faktycznie taka wielka roznica miedzy tymi sprzetami?
--
Maciek
Gutek
-#
Posty: 4
Rejestracja: 28 sty 2010, 22:23
Lokalizacja: Nowa Iwiczna

Post autor: Gutek »

[shadow=blue]to tak jakby porównywać fabię z octawią. ta sama jakość wykonania tylko formatem się różnią.[/shadow]

Hmm....no nie do końca się z Tobą zgodzę, bo jakość wykonania w Magnifaxie 4 jest dużo lepsza niż w Opemusie 6, wynika to po p1. z dużo większego i znacznie lepszej jakości kondensora, co po za obiektywem jest najistotniejszą rzeczą przy wykonywaniu odbitek, po 2. z ilości kondensorów zawartych w powiększalniku, mianowicie w Magnifaxie 4 są dwa a w Opemusie 6 jest jeden, co też skutkuje słabszą jakością końcowej odbitki, po3. z możliwości wymieniania kaset do różnych formatów, np. do Magnifaxa 4 można włożyć kasetę od Magnifaxa 3, gdzie spokojnie wejdzie format negatywu 6x9cm. Przyznam szczerze, że jak dostąd miałem okazje pracować z następującymi powiększalnikami: 1. Magnifax 3 , 2. Magnifax 4, 3. Leitz z głowicą filtracyjną Ilford Multigrade 400H, 4. Durst z głowicą filtracyjną Ilford Multigrade 500H oraz 5. Durst do negatywów wielkoformatowych, a z Opemusem 6 nie miałem jeszcze okazji pracować, lecz tylko miałem okazje obejrzeć i dotknąć tego powiększalnika, więc wszystko to co wymieniłem na górze wynika tylko z moich obserwacji, a nie z wyników pracy. :)
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Kurcze, na alledrogo po długiej przerwie pojawił się Nikkor 40/4, koleś chce 600 :shock:
swojego kupiłem za 350 :mrgreen:
swoją drogą, ceny sprzętu 'analaogowego' oszalały
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

ten to jeszcze nic...widywalem najzwyklejsze przecietniaki po 400 :mrgreen:
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Post autor: Coil »

Nie zapomnę Anareta gdzieś w okolicy 400zł, nie zapomnę też, że ktoś go za tą cenę kupił :shock:
bowie
-#
Posty: 204
Rejestracja: 06 wrz 2007, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bowie »

figureliusz pisze:swoją drogą, ceny sprzętu 'analaogowego' oszalały
tanio już było, jakieś dwa lata temu
tanie są korpusy analogowe, ale sprzęt ciemniowy już nie, być może dlatego, że te tanie analogi kupują teraz ci, którzy potem inwestują w ciemnię
weesee pisze:niektórzy sprzedawcy oszaleli, na szatorskrzycę zachorowali
szatorsk sprzedaje rupiecie, kto był na giełdzie ten wie, ten nikkor bynajmniej rupieciem nie jest
dadan_mafak pisze:ten to jeszcze nic...widywalem najzwyklejsze przecietniaki po 400 :mrgreen:
pierwszy el-nikkor 40mm jaki poszedł na allegro po latach nieobecności był w cenie właśnie jakieś 600zł
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

bowie pisze: pierwszy el-nikkor 40mm jaki poszedł na allegro po latach nieobecności był w cenie właśnie jakieś 600zł
to raczej wynika z legendy jaka ten obiektyw ma na naszym rynku. mialem nowke, uzywalem dwa lata, sprzedalem jakis rok temu na allegro za 400 i nie placze za nim. wole componony-s czy focotary.
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

bowie pisze:tanie są korpusy analogowe
To tez już nieaktualne...
bowie
-#
Posty: 204
Rejestracja: 06 wrz 2007, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bowie »

zieloo pisze:
bowie pisze:tanie są korpusy analogowe
To tez już nieaktualne...
taki nikon F100 jest najtańszy w historii, w nienagannym stanie za max 1000 zeta, a jak prawie nówka sztuka max 1500, nic tylko BRAĆ
innych systemów, oprócz hasselblada nie śledzę, więc pewnie masz rację
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

bo hasselgrat pojawia sie albo cx w znacznym zestawie i znacznej cenie albo cm'ki i tez nie za darmo :P
ogolnie chwilowy wysyp cm'ek zaobserwowałem a długi czas była cisza i tylko jakies cx sie pojawiło,oczywiscie seri 500
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

przegladalem wlasnie manuale El-Nikkorow i natknalem sie na informacje, ze 40/4 powinien byc uzywany tylko z powiekszalnikami z swiatlem rozproszonym...nie wiem dlaczego ale tak Nikkon prikazal...
pewnie dlatego nie uwiodl mnie niczym specjalnym, robilem tylko na kondensorowcach i to takich agresywych...
ODPOWIEDZ