Jakiego obiektywu szukać do Olympusa OM10 ?

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
czarnyOlek
-#
Posty: 15
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:51
Lokalizacja: Japan

Jakiego obiektywu szukać do Olympusa OM10 ?

Post autor: czarnyOlek »

Jestem początkującym foto..amatorem.
Dostałem w rozliczeniu aparat Olympus OM10 w dobrym stanie.
Jakiego obiektywu szukać ?
Zastanawiam się nad tymi poniżej tylko nie wiem za bardzo co one tak na prawdę mi dają i czy podejdą pod mój OM 10 ?
czym one się różnią jeśli cena tego mniejszeeo jest większa niz dużego ...coś tu nie tak chyba :/
Z aparatem skakam na miasto i tu coś pstryknę tam coś pstryknę.

1-Zuiko Zuiko 50mm f1.8

http://www.ompl.org/lens,standard,24

Obrazek

2-Zoom 75-150mm f4

http://www.ompl.org/lens,zoom,68

Obrazek
Ostatnio zmieniony 12 sty 2010, 18:51 przez czarnyOlek, łącznie zmieniany 1 raz.
stygi
-#
Posty: 65
Rejestracja: 16 paź 2009, 08:56
Lokalizacja:

Post autor: stygi »

Wybór obiektywu uwarunkowany jest od tematów które masz zamiar fotografować.

Trudno więc jest doradzić jeśli nie wiesz co będziesz fotografował.

Zacząłbym od standardu, czyli od 50mm f/1.8 - ten obiektyw daje kąt widzenia zblizony do sposobu widzenia przez człowieka. W trakcie robienia zdjęć zwróć uwagę czy częściej podchodzisz do tematu, czy sie oddalasz.

Jeśli podchodzisz - znaczy potrzebujesz obiektywu o dłuższej ogniskowej
Jeśli się oddalasz - znaczy że potrzebujesz o krótszej ogniskowej.
Z przyczyn technicznych koniec świata został odwołany. Za zaistniałe utrudnienia serdecznie przepraszamy !
Awatar użytkownika
czarnyOlek
-#
Posty: 15
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:51
Lokalizacja: Japan

Post autor: czarnyOlek »

Oj przepraszam :->
W pierwszym poście pomyliłem podpisy do fotek obiektywów,już poprawione.

No i sam się zakręciłem :]
Teraz to rozumie,że zomm to raczej do portretów tak? ...z tego tak wychodzi :roll:
stygi
-#
Posty: 65
Rejestracja: 16 paź 2009, 08:56
Lokalizacja:

Post autor: stygi »

Ten mógłby być OK, szczególnie do portretu w plenerze.
Z przyczyn technicznych koniec świata został odwołany. Za zaistniałe utrudnienia serdecznie przepraszamy !
rybka
-#
Posty: 256
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:13
Lokalizacja: dublin

Post autor: rybka »

Witam ! Jak by co - to Zuiko 4/75-150 mm nie polecam ... Slaby kontrast , a z ostroscia tez jakos nie tego ( nieprzypadkowo pelno tych obiektywow na Ebay za nieduze kwoty ... ) . Do portretu w plenerze polecam Zuiko 3,5/135 mm - jedna z najtanszych 135 , a wysmienicie pracuje od pelnej przeslony . Jest jeszcze jasniejsza o pol dzialki 2,8/135 mm , ale cene ma znacznie brzydsza ...
Pozdrawiam .
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Re: Jakiego obiektywu szukać do Olympusa OM10 ?

Post autor: Coil »

czarnyOlek pisze:czym one się różnią jeśli cena tego mniejszeeo jest większa niz dużego ...coś tu nie tak chyba :/
:lol: Różnią się praktycznie wszystkim: począwszy od układu optycznego przez parametry typu ogniskowa i światło a skończywszy na jakości generowanego obrazu.
Jeżeli "skakasz na miasto" i tu pstrykniesz, tam pstrykniesz to zdecydowanie lepszą opcją będzie zakup tej 50tki co da Ci bardziej uniwersalną ogniskową i zdecydowanie lepszą jakośc obrazu. "Na miasto" warto też rozpatrzyć zakup 35/2.8. Szkiełko nie kosztuje dużo a rysuje bardzo ładnie i w miejskich warunkach zdecydowanie się sprawdzi.
Do portretu jak wspomniał już rybka 135/3.5 będzie idealny - chociaż dużo większą sympatią darzę jej jaśniejszą wersję ale cena minimum 2 x większa.
Awatar użytkownika
czarnyOlek
-#
Posty: 15
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:51
Lokalizacja: Japan

Post autor: czarnyOlek »

Tak się składa,że kupiłem jednak Zoom 75-150mm f4 ;-)
Niecierpliwy jestem i nie było jeszcze tych odpowiedzi ale myślę,że będzie ok głownie z tego względu,że miałem na oku Zenita :] ,a doszedłem aż do Olka.[Olek z przypadku ale może tak miało być :]
Druga sprawa to nie mam aż tyle kasy na to co proponujecie...ale dzięki za rady.
Jakość hmmm wiecie co mi się najbardziej podoba i od czego zacząłem interesować się fotografią ?
Od tego zdjęcia,a na to mój Olek chyba będzie wystarczający ?

Obrazek
Awatar użytkownika
Hrabia Miód
-#
Posty: 62
Rejestracja: 19 cze 2009, 19:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Hrabia Miód »

Swoim Olkiem możesz zrobić każde zdjęcie. Wszystko zależy od tego jaki włożysz film, jak dobierzesz parametrty ekspozycji, jak skadrujesz zdjęcie.

Na początek polecam poczytać o podstawach fotografii - zarówno tych technicznych, typu z czego składa się aparat, co to przysłona, czas, iso, ogniskowa jak i takich jak reguły kadrowania, naświetlania itd. Inna rzecz to postprocessing.

I nie wyjmuj filmu zanim go nie zwiniesz :)


pozdrawia olymaniak : )
Awatar użytkownika
czarnyOlek
-#
Posty: 15
Rejestracja: 12 sty 2010, 12:51
Lokalizacja: Japan

Post autor: czarnyOlek »

Hrabia Miód pisze:Na początek polecam poczytać o podstawach fotografii ...typu z czego składa się aparat,
fajnie jakby znalazła se polska instrukcja .... google milczy,same ENG :roll:
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

To Wy w Japonii angielskiego się nie uczycie? :evil:
jordancity
-#
Posty: 8
Rejestracja: 05 mar 2010, 16:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: jordancity »

Odświeżę nieco wątek, bo chcę wejść w system OM. Na dzień dzisiejszy w zasadzie całkowicie jestem w systemie Nikona. Zebrałem dość dobrą optykę, której wymiennie używam na D80/F90.
Potrzebuję coś małego, gdzie zawsze będę miał założony czarno-biały film.
Jakąś słabość mam do systemu OM i o ile wybór puszki nie jest takim problemem to jednak nie wiem czego oczekiwać po optyce Zuiko.

Czy ktoś miał do czynienia z 28 f/3.5?

Widzę, że stałka 50mm f/1.8 jest dość popularnym obiektywem. Jak to szkło wypada w porównaniu z Nikonowską pięćdziesiątką? Mam na myśli, tę z AF.
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

Wszystkie 50-tki są bardzo dobre, niezależnie od producenta.
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

Mam troche labowych odbitek z robionych w tym samym czasie zdjec na takich samych filmach c41 - czesc olkiem czesc pentaxem z takimi samymi obiektywami odpowiednikami. Nie jestem w stanie odroznic ktore sa ktore.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
jordancity
-#
Posty: 8
Rejestracja: 05 mar 2010, 16:40
Lokalizacja: Poznań

Post autor: jordancity »

Z tego co widzę, optykę można nabyć za stosunkowo niewielkie pieniądze, więc nie pozostaje mi nic innego jak spróbować.

Z doświadczenia wiem, że w moim przypadku 50mm będzie za wąskie jako jedno uniwersalne szkło. Jeśli ma ktoś jakieś doświadczenia ze OM-owskimi stałkami 28 i 35mm to chętnie poczytam wasze spostrzeżenia.
Awatar użytkownika
Hrabia Miód
-#
Posty: 62
Rejestracja: 19 cze 2009, 19:32
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Hrabia Miód »

Mam Zuiko 28/2.8, świetne, malutkie szkło. Ostre, ładnie rysuje.
Co do 35mm, oglądałem zdjęcia z 35/2 - zabija plastyką, bokehem, na pewno nie jest jednak tanie. 35/2.8 nie gorsze, tańsze za to. Ja mam jakiś kundelek firmy 'expert' - jak za 40zł, ktore zapłaciłem, jest nieźle, ale bokeh jest dość nudny, ostrość w miarę ok.
Co do 50mm, polecam 50/1.4, które jest genialnym szkłem, z oglądania sampli, wiem, że wszystkie jaśniejsze 50 i 55 są genialne, magiczne, ale też nietanie, bo ok. 800-1000zł trzeba wybulić.
ODPOWIEDZ