Mój ulubiony obiektyw

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
jjb
-#
Posty: 38
Rejestracja: 03 mar 2007, 08:49
Lokalizacja: Dąbrowa Szlachecka
Kontakt:

Post autor: jjb »

flonidan pisze:Dołączę się do dyskusji-według mnie Helios to okropny obiektyw-zniecheca do fotografowania przez fatalną rozdzelczość....
Główny problem z obiektywami radzieckimi był taki, że były nierówne. Ja mam kilka przyzwoitych obiektywów tego typu, ale miałem z czego wybierać. Helios np. jest dobrze skorygowany barwnie, nie ma dystorsji, od przysłony 5,6 rozdzielczość nie spada z odległością od centrum tak drastycznie. Kiedy założyłem go do innej lustrzanki okazało sie, że jest lepszy niż myślałem, po prostu Zenit miał kiepski mikroraster i trudno było ustawić ostrość. Nie przepadam za nim, ze względu na sposób rozmywania tła, ale robiłem nim mnóstwo reprodukcji, gdzie to nie było istotne.
Ja bardzo lubię Sonnara 135.3,5, Takumara 50/1,8, Cosinona 50/1,7 i wszystkie stare Fujinony. Ale lubie też bardzo optykę trypletową z lustrzanek dwuokich.
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Post autor: flonidan »

Tak jjb to potwierdzam o sprawowaniu się heliosów w innych lustrzankach.Od fotografa zawodowego wiem ,że podobno w cyfrówkach bardzo dobrze się spisują-ja jednak odłożyłem swego heliosa do szafy i teraz mam zamiar przetestować zuiko 50/1,8 w zakupionym olimpusie.Decyzja zapadła po przeczytaniu waszych dobrych opinii o tej optyce.Pozdrawiam
jjb pisze:Główny problem z obiektywami radzieckimi był taki, że były nierówne. Ja mam kilka przyzwoitych obiektywów tego typu, ale miałem z czego wybierać. Helios np. jest dobrze skorygowa
jacek
Awatar użytkownika
RadoKub
-#
Posty: 26
Rejestracja: 19 gru 2009, 19:59
Lokalizacja: Sanok

Post autor: RadoKub »

Na M42 bezkompromisowy SMC Takumar 50/1,4 , piekielnie ostry już na 2,8 , niesamowicie plastyczny , bezkonkurencyjna 50tką moim zdaniem , jenieński sonnar135/3,5 - bokeh kosmiczny , to są moje ulubione szkła
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

RadoKub pisze:SMC Takumar 50/1,4 , piekielnie ostry już na 2,8... bezkonkurencyjna 50tką moim zdaniem
no, bez przesady :-D z calym szacunkiem dla Takumara (tez go "kocham") ale sa lepsze piecdziesiatki.
Awatar użytkownika
RadoKub
-#
Posty: 26
Rejestracja: 19 gru 2009, 19:59
Lokalizacja: Sanok

Post autor: RadoKub »

Dla Ciebie tak, dla mnie nie :)
Awatar użytkownika
jjb
-#
Posty: 38
Rejestracja: 03 mar 2007, 08:49
Lokalizacja: Dąbrowa Szlachecka
Kontakt:

Post autor: jjb »

Dokupiłem sobie Takumara 135/2.5 do mojego Pentaksa MX. Bardzo dobre szkło. Mam teraz trzy, bo jeszcze 135-tki: Sonnar/3,5, Fujinon EBC /3,5, ale te na gwint. Każdy z tych obiektywów jest bardzo dobry: Sonnar daje piękne światła, Fujjinon jest bardzo plastyczny, Takumar niezwykle detaliczny. Nie odpowiadała mi żadna 135-tka radziecka, ale może nie trafiłem na dobry egzemplarz. Ale każdy z powyższych polecam, bo można je jeszcze okazjonalnie dostać.
Awatar użytkownika
Medykus
-#
Posty: 16
Rejestracja: 24 sty 2009, 11:12
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Medykus »

Jak na razie zachwycam się Biometarem 120 i Sonnarem 180.... to bokeh 8-)
Awatar użytkownika
trumil9
-#
Posty: 249
Rejestracja: 06 sie 2009, 04:28
Lokalizacja: PL/US

Post autor: trumil9 »

jjb pisze:Dokupiłem sobie Takumara 135/2.5 do mojego Pentaksa MX. Bardzo dobre szkło. Mam teraz trzy, bo jeszcze 135-tki: Sonnar/3,5, Fujinon EBC /3,5, ale te na gwint. Każdy z tych obiektywów jest bardzo dobry: Sonnar daje piękne światła, Fujjinon jest bardzo plastyczny, Takumar niezwykle detaliczny. Nie odpowiadała mi żadna 135-tka radziecka, ale może nie trafiłem na dobry egzemplarz. Ale każdy z powyższych polecam, bo można je jeszcze okazjonalnie dostać.
Takumar, o ktorym piszesz jest zdjecydownie gorszy od wymienionych przez Ciebie obiektywow, znacznie gorszy takze od Takumara 2.5/135 z mocowaniem M42. Z rosyjskich obiektywow polecam Tair 11 (nie 11A), jest to starsza konstrukcja, jedyny o ile mi wiaadomo obiektyw o ogniskowej 133mm. Przyslona 2.8. Byl robiony z mocowaniem M39 do Zenita z gniazdem 39mm, z adapterem M39/M42 ostrzy do ∞. Rosjanie robili 2 rodzaje mocowan 39mm, L39 do dalmierzy i M39 do SLR. Widzialem calkiem znosne zdjecia z Takumara 2.5/135 PK ale z cyfry natomiast nie widzialem nic na filmie, moze pokazesz kiedys jakies sample.
pozdrowienia, wojtek
przepraszam, nie mam polskich znakow
http://70fahrenheit.wordpress.com
Awatar użytkownika
jjb
-#
Posty: 38
Rejestracja: 03 mar 2007, 08:49
Lokalizacja: Dąbrowa Szlachecka
Kontakt:

Post autor: jjb »

Może mi się udał, jestem zadowolony, niestety nie do końca jestem zadowolony z Fujinona. A Fujinonów mam kilka i bardzo je cenię. Tairy miałem onegdaj, mają dobre opinie, ale nie podobała mi się ich praca w świetle.
Tu fotka zrobiona Takumarem 135/2,5, wycinek 8 krotnego powiększenia, Foma 200, R-09 1+80. Ale to skan z odbitki i nie za bardzo wiem, jak to skanować, bo to co widzę na ekranie, ma się nijak do odbitki. Na odbitce mogę lupą zobaczyć psu nieomalże dno oka i policzyć kłaki, a tu 600 kb i pikseloza.
Załączniki
bimber.jpg
Awatar użytkownika
jjb
-#
Posty: 38
Rejestracja: 03 mar 2007, 08:49
Lokalizacja: Dąbrowa Szlachecka
Kontakt:

Post autor: jjb »

A tak przy okazji. Niedocenione szkła, a bardzo malarskie i plastyczne to tryplety w popularnych dwuokich lustrzankach. Tu dwie próbki ze Starta. Film NP-22, wywoływacz Final.
Załączniki
damian-ewa.jpg
justyna-kacper.jpg
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Post autor: dejnekas »

Ja także mam Starta i obiektyw ma bardzo dobry.
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

Od pewnego juz czasu nic lepszego niz SMC 35mm/2.8 nie znajduje.
Ulicznicowiec taki, przymykam do 8 i wlasciwie mam autofokus bo glebia na nieskonczonosci od 2m sie zaczyna..
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
darius_Er
-#
Posty: 103
Rejestracja: 20 kwie 2007, 13:53
Lokalizacja: Cieszyn

Post autor: darius_Er »

radekone, FA czy M ?
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

darius_Er pisze:radekone, FA czy M ?
M bo w manualnym pentaxie :)
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
ODPOWIEDZ