Skanowanie negatywów kolorowych C41

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

dzerry
-#
Posty: 114
Rejestracja: 11 lut 2008, 15:39
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: dzerry »

axer pisze:Jeśli uda mi się zmusić VueScana do nieingerowania w RAWy pod względem kolorystyki oraz krzywych i jednocześnie korzystanie z technologii ICE,
Nie trzeba zmuszac. Wszystko jest opisane w instrukcji, ktora naprawde jest moim zdaniem wystarczajaca przejrzysta. Pisanie instrukcji to moja praca, wiec jestem wyczulony na tym punkcie :-P

Na zakladce Output, wybierasz TYLKO "Raw file" oraz "Raw file type" ustawiasz na 64 bit RGBI. 48 bitow na kanaly RGB + 16 bitow na kanal IR. I jeszce jeden istotny szczegol - caly czas mowimy o wersji profesional. W wersji "amatorskiej" nie ma opcji RAW.
stachu pisze:dzerry, to na czym polega skanowanie negatywów do rawów (nie jako slajdy)?
Ocja RAW z VueScana wyklucza jakakolwiek ingerencje w kolorystyke, bo plik jest zapisany bit po bicie jako strumien danych prosto ze skanera. Zero ingerencji softu.


Testuje wlasnie negfiksa na skanach RAW z VS i niestety nie dziala. Przy 90% skanow dostaje blad dzielenia przez zero. A jak blad nie wystapi, to i tak wychodzi masakra kolorystyczna. Update: nie wiem co robie nie tak, ale na skanach z softu minolty mam ten sam blad.
Microsoft Windows [Version 6.1.7100]
Copyright (c) 2009 Microsoft Corporation. All rights reserved.

C:\Users\jarek>cd C:\Users\jarek\Desktop\scan

C:\Users\jarek\Desktop\scan>negfix7 PC_skan_dzerry_03.tif
PC_skan_dzerry_03.tif: 0.000190433 0.000117189 8.7892e-005 2.50467 2.25728 2.221
14
Writing P_PC_skan_dzerry_03.tif...
convert: divide by zero `0.000190433/u' @ fx.c/FxEvaluateSubexpression/2411.
Done.
Update: Kolejny blad:
convert: PC_skan_dzerry_06.tif: wrong data type 7 for "RichTIFFIPTC"; tag ignore
d. `TIFFReadDirectory' @ tiff.c/TIFFWarnings/703.
Done.
Szkoda. Zapowiadalo sie ciekawie. Jednak wyglada, ze przynajmniej dla mnie, to zbyt skomplikowane. Szczegolnie koniecznosc skanowania z maska i bez ramek jest nawet bardziej uciazliwa niz sama obrobka sutowych skanow. Przynajmniej w mojej minolcie.
Awatar użytkownika
axer
-#
Posty: 76
Rejestracja: 06 wrz 2007, 22:09
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: axer »

dzerry pisze:
Na zakladce Output, wybierasz TYLKO "Raw file" oraz "Raw file type" ustawiasz na 64 bit RGBI. 48 bitow na kanaly RGB + 16 bitow na kanal IR. I jeszce jeden istotny szczegol - caly czas mowimy o wersji profesional. W wersji "amatorskiej" nie ma opcji RAW.
Oczywiście, mam wersję PRO.

Przy 64bit wychodzi mi sieczka - skany są jakby monochromatyczne, z paskami przez całą długość.

dzerry pisze:Ocja RAW z VueScana wyklucza jakakolwiek ingerencje w kolorystyke, bo plik jest zapisany bit po bicie jako strumien danych prosto ze skanera. Zero ingerencji softu.


Testuje wlasnie negfiksa na skanach RAW z VS i niestety nie dziala. Przy 90% skanow dostaje blad dzielenia przez zero. A jak blad nie wystapi, to i tak wychodzi masakra kolorystyczna. Update: nie wiem co robie nie tak, ale na skanach z softu minolty mam ten sam blad.
Microsoft Windows [Version 6.1.7100]
Copyright (c) 2009 Microsoft Corporation. All rights reserved.

C:\Users\jarek>cd C:\Users\jarek\Desktop\scan

C:\Users\jarek\Desktop\scan>negfix7 PC_skan_dzerry_03.tif
PC_skan_dzerry_03.tif: 0.000190433 0.000117189 8.7892e-005 2.50467 2.25728 2.221
14
Writing P_PC_skan_dzerry_03.tif...
convert: divide by zero `0.000190433/u' @ fx.c/FxEvaluateSubexpression/2411.
Done.
Update: Kolejny blad:
convert: PC_skan_dzerry_06.tif: wrong data type 7 for "RichTIFFIPTC"; tag ignore
d. `TIFFReadDirectory' @ tiff.c/TIFFWarnings/703.
Done.
Szkoda. Zapowiadalo sie ciekawie. Jednak wyglada, ze przynajmniej dla mnie, to zbyt skomplikowane. Szczegolnie koniecznosc skanowania z maska i bez ramek jest nawet bardziej uciazliwa niz sama obrobka sutowych skanow. Przynajmniej w mojej minolcie.
Otwórz swojego TIFa z VS czy Minolty w jakimkolwiek programie i zapisz ponownie jako TIFa bez profilu barwnego. Wtedy Negafix nie głupieje i nie wypluwa błędów. U mnie po takiej akcji w PSE7 łykał bez problemu skany z Epson Scana i SilverFasta, skany z VS wychodziły kaszaniasto, ale bez wypluwania błędów.
Awatar użytkownika
stachu
-#
Posty: 29
Rejestracja: 07 lis 2009, 12:15
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: stachu »

dzerry pisze:Ocja RAW z VueScana wyklucza jakakolwiek ingerencje w kolorystyke, bo plik jest zapisany bit po bicie jako strumien danych prosto ze skanera. Zero ingerencji softu.
Eee, to dlaczego moje rawowe skany negatywów są pozytywami?
Awatar użytkownika
axer
-#
Posty: 76
Rejestracja: 06 wrz 2007, 22:09
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Post autor: axer »

stachu pisze:
dzerry pisze:Ocja RAW z VueScana wyklucza jakakolwiek ingerencje w kolorystyke, bo plik jest zapisany bit po bicie jako strumien danych prosto ze skanera. Zero ingerencji softu.
Eee, to dlaczego moje rawowe skany negatywów są pozytywami?
Bo VS nie jest intuicyjnym programem ;)

Spróbuj ustawić w opcjach Raw output with: Scan oraz odznaczyć Raw save film - powinno się coś zmienić ;)

U mnie po takiej operacji negafix pięknie odwraca negatywy bez żadnych problemów. Skanuję do 48-bitowego TIFa (z zaznaczeniem skanowania jako RAW). JaZ99 - mój przykład powyżej to, tak jak się spodziewałem, mój błąd w sztuce skanowania. Dzerry - spróbuj powyższych ustawień - negafix nie wywali błędu.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

dzerry pisze:convert: divide by zero `0.000190433/u' @ fx.c/FxEvaluateSubexpression/2411.
"u" oznacza bieżącą wartość piksela danego kanału (tu podejrzewam, że czerwonego). Czyli, że dany piksel miał w kanale wartość 0. Czyli: albo zeskanowałeś fragment maski, albo miałeś bardzo wielkiego paprocha na negatywie, albo oprogramowanie przetworzyło skan w jakiś sposób.

W trybie 16-bitowym na moim skanerze nawet zeskanowana ramka nie ma wartości 0 (okolice 2-5).
dzerry pisze:Szczegolnie koniecznosc skanowania z maska i bez ramek jest nawet bardziej uciazliwa niz sama obrobka sutowych skanow.
Nie doceniasz potęgi ImageMagicka. ;-) Jeśli ramki w Twoich skanach mają mniej więcej stałe rozmiary, zawsze możesz wyciąć wnętrze skanu, dodając do każdej komendy convert w skrypcie opcję: -crop <wymiary>, gdzie <wymiary> podaje się zgodnie ze specyfikacją: szerokośćxwysokość+przesunięcieX+przesunięcieY, np:

Kod: Zaznacz cały

convert ..... -crop 1000x800+20+30 ...... 
Błąd typu

Kod: Zaznacz cały

Wrong data type
obserwowałem u siebie, gdy po zeskanowaniu otwierałem skan w PS Elements i zapisywałem go. Znalazłem 2 rozwiązania tego problemu:

1.

Kod: Zaznacz cały

convert skan1.tiff skan2.tiff
Teoretycznie nie powinno to działaś, a jednak działa. Powyższa komenda przepisuje plik tiff, pozbywając się różnych śmieci - skan2.tiff odwraca się normalnie (można to też dopisać sobie do skryptu).

2. Należy zaktualizować image magicka do najnowszej wersji. U mnie pomogło.

Dziękuję wszystkim za informacje i próby. Jestem bardzo ciekaw, jak się ten skrypt sprawuje na skanach bez koloru białego/neutralnego. W moich zbiorach mam tylko jeden taki obrazek, poniżej zamieszczam przykład.

Górne zdjęcie jest bezpośrednim wyjściem z negfix7. Dolne zdjęcie to górne zdjęcie rozjaśnione i z przyciętym poziomem czerni.
Załączniki
Dolne zdjęcie uzyskałem z górnego za pomocą komendy: convert listek1.tif -gamma 1.4 -level 5,92% -modulate 150 listek2.tif
Dolne zdjęcie uzyskałem z górnego za pomocą komendy: convert listek1.tif -gamma 1.4 -level 5,92% -modulate 150 listek2.tif
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

szacunek i respekt, ja nawet nie wiem, jak zamontować magika w susełe.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

rbit9n pisze:szacunek i respekt, ja nawet nie wiem, jak zamontować magika w susełe.
Czy chodzi Ci o to, jak zainstalować ImageMagicka w OpenSuse? Jeśli tak, to wystarczy pobrać plik RPM z repozytorium:

http://software.opensuse.org/search?bas ... magemagick

(rozszerzenie i586.rpm jest dla systemu 32-bitowego, x86_64.rpm dla 64-bitowego), potem jako root wydajesz komendę "rpm -ivh nazwa_pliku.rpm" i już.

Alternatywnie gdzieś w menu powinna być jakaś opcja do zarządzania oprogramowaniem.
(dokumentacja: http://www.novell.com/documentation/opensuse112/)

Jeszcze inaczej: na podanej wyżej stronie klikasz przycisk "Instalacja 1-Click". Prościej się chyba nie da.

Sorry, bardziej Ci nie pomogę, bo nie używam i nie wiem.

JaZ
mareks7
-#
Posty: 12
Rejestracja: 27 gru 2009, 13:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mareks7 »

Cześć!Jestem nowy na tym forum:)
Mam epsona v700. Skaner jest fantastyczny, polecam kazdemu, najwieksym plusem jest ten digital ice, skanuej jakies archwialne porysowane i zakurzone negatywy a skany sa bez najmniejszego pylka, do tego mozna skanowac rozne formaty od 35mm do 8x10", przydaje sie.
Mam jednek problem, uzywam silverfasta. Gdy skanuje kolorowe slajdy, za nic nie moge uzyskac takiego nasycenia kolorow jak na slajdzie, wychodza przygaszone, co bym z nimi nie robil w silverfast i ps to poprostu wygladaja duzo duzo brzydziej niz na slajdzie. Ktos ma jakis pomysl? jaka na to rada?
Mam wrażenie, że problem z oddawaniem kolorów i odcieni takich jak w rzeczywistosci nie dotyczy tylko moich slajdów 35mm, lecz tez bw. Co ciekawe skanując slajdy 6x7 kolory zgadzaja sie prawie idealnie.
Pomóżcie
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

marek_szawdyn pisze:Cześć!Jestem nowy na tym forum:)
Pomóżcie
Cześć!

Zobacz:
http://www.hutchcolor.com/PDF/User_Guide.pdf

Może coś Ci pomoże. Ja skonfigurowałem swój skaner zgodnie z tą instrukcją. Ty co prawda nie masz w komplecie wzornika, ale być może inne części tego dokumentu będą dla Ciebie pomocne.

JaZ
mareks7
-#
Posty: 12
Rejestracja: 27 gru 2009, 13:13
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: mareks7 »

Dzięki wielkie, spróbuje.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

dzięki JaZ99, wszystko to znalazłem (oprócz tego z jednym kliknięciem) ale nie lubię (jak każdy nuworysz linuxowy), bawić się repo w konsoli, bo się boję, że coś pokrzaczę.

ten years after

znalazłem magika w repo w YaST, nawet był zamontowany :roll: teraz tylko rozpracować jego użytkowanie mnie zostało.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Nowa wersja jest już dostępna do pobrania.

Zapraszam do testowania. Jak zwykle będę wdzięczny za uwagi.
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Rob »

Chętnie przyłączę się do podsyłania skanów ;) Jakie filmy były już testowane?

I chciałem zapytać jak rozwiązana jest sprawa sprzętowa czyli skaner? Wiadomo, kazda maszyna skanuje inaczej, ktoś może mieć ustawiony inny profil barwny itp. Czy negfix mógłbym użyć na skanach z kalibrowanego skanera czy tylko z profilem standardowym silverfasta bądź dołączonym przez epsona?
Ostatnio zmieniony 29 sty 2011, 18:38 przez Rob, łącznie zmieniany 1 raz.
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Rob pisze:Chętnie przyłączę się do podsyłania skanów ;)
Zapraszam do samodzielnego testowania ;)
Rob pisze:Jakie filmy były już testowane?
cz-b: XP-2, Acros, TMX i TMY-2
c-41: Portra 160 NC, Ektar 100, Reala
Rob pisze:I chciałem zapytać jak rozwiązana jest sprawa sprzętowa czyli skaner? Wiadomo, kazda maszyna skanuje inaczej, ktoś może mieć ustawiony inny profil barwny itp. Czy negfix mógłbym użyć na skanach z kalibrowanego skanera czy tylko z profilem standardowym silverfasta bądź dołączonym przez epsona?
Celem tego skryptu jest uniezależnienie się od tych czynników. Wykonujesz 16-bitowy/kanał skan liniowy i już. Otrzymany wynik przetwarzasz negfix8. Jeśli masz dobrze wywołany film (a laby mogą to skopać na wiele sposobów), to uzyskany obraz będzie bardzo zbliżony do normalnego, musisz go tylko przyprawić do smaku: trochę jaśniej/ciemniej, trochę większy/mniejszy kontrast, może trochę zmieniony balans bieli. Wszystkie te operacje bardzo wygodnie wykonuje się w Lightroomie.

W obecnej wersji negfix8 usuwa przed przetwarzaniem profil kolorów. Prawdziwe profile kolorów dla negatywów to następna rzecz do zrobienia na mojej liście ;)
Załączniki
Wynik działania komendy negfix8 -cs test.tif (plik test.tif dostępny jest do pobrania wraz ze skryptem)
Wynik działania komendy negfix8 -cs test.tif (plik test.tif dostępny jest do pobrania wraz ze skryptem)
Ostatnio zmieniony 29 sty 2011, 19:05 przez JaZ99, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rob
-#
Posty: 436
Rejestracja: 03 lis 2007, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Rob »

Czyli negatywy do obróbki negfixem skanować z "Automatyczną ciągłą ekspozycją" czy z opcją "Bez korekcji koloru" (epson scan)?

Ja również chciałem się zabrać za tworzenie profili ale wydaje mi się, że to przydatne tylko kiedy samemu ma się własny opanowany i "skalibrowany" proces wywoływania negatywów...
Ostatnio zmieniony 29 sty 2011, 19:11 przez Rob, łącznie zmieniany 2 razy.
ODPOWIEDZ