tani i znośny powiększalnik 6x6

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

tani i znośny powiększalnik 6x6

Post autor: Gringo997 »

witajcie drodzy korexowicze,

to nie pierwszy mój post tutaj ale pierwszy większy dylemat jaki mi się przydarzył.
Mam dosyć ograniczony budżet co by nie powiedzieć, że nawet bardzo skromny i szukam dla siebie powiększalnika do średniego.

Rozważam :

Krokus 4
Magnifax 4
Opemus 6

na którym z nich da się pracować w sposób komfortowy? Czy można spokojnie dokupić sobie jakiegoś rodenstocka?

A może mam być pokorny i zbierać pieniążki na jakiegoś dursta czy kaisera?


P.S. jakie według was są rozsądne ceny za te powiększalniki w stanie np. +db?
to ja zabiłem Laurę Palmer...
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

a jak z komfortem pracy? jakie największe odbitki mogę na nim robić? chciałbym kiedyś pobawić się 50x60.
to ja zabiłem Laurę Palmer...
ou!
-#
Posty: 35
Rejestracja: 14 gru 2007, 23:59
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: ou! »

przekręcasz głowice i robisz tyle, na ile starczy Ci światła ;) ... i ściany
maqsz
-#
Posty: 400
Rejestracja: 04 gru 2008, 14:31
Lokalizacja: Wieś spokojna

Post autor: maqsz »

Gringo997 pisze:a jak z komfortem pracy? jakie największe odbitki mogę na nim robić? chciałbym kiedyś pobawić się 50x60.
Wkurzajaca (przynajmniej w moim Opemusie 5a, zakladam, ze wielkiej roznicy nie ma) jest karetka i ustawianie i przesuwanie filmu, ktory sie porusza, ucieka itd.

Dla filmu maloobrazkowego idealem bylby jakis przesuw w rolkach z wykorzystaniem perforacji, ale nie wiem, czy taki patent w ogole istnieje.
--
Maciek
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

maqsz pisze:Wkurzajaca (przynajmniej w moim Opemusie 5a, zakladam, ze wielkiej roznicy nie ma) jest karetka i ustawianie i przesuwanie filmu, ktory sie porusza, ucieka itd.
Korzystam z M4 i O6 i nie wiem o czym mówisz :) Kiedyś miałem O5 ale nie pamiętam już, czy są tam ruchome piny pomagające ułożyć film - tak jest w nowszych modelach.
maqsz pisze:Dla filmu maloobrazkowego idealem bylby jakis przesuw w rolkach z wykorzystaniem perforacji, ale nie wiem, czy taki patent w ogole istnieje.
Jest coś takiego do M4, nie wiem czy wykorzytuje perforację - widziałem tylko za szybką w komisie...

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Jerzy pisze:Korzystam z M4 i O6 i nie wiem o czym mówisz :) Kiedyś miałem O5 ale nie pamiętam już, czy są tam ruchome piny pomagające ułożyć film - tak jest w nowszych modelach.
tak są.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
dzerry
-#
Posty: 114
Rejestracja: 11 lut 2008, 15:39
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: dzerry »

Gringo997, a ile wg Ciebie to jest tanio? Bo moim zdaniem, na poczatek naprawde warto kupic najtanszy przyzwoity powiekszalnik, przy czym Opemus 6 na poczatek jest wg mnie nawet wyrost, za to dolozyc na porzadny obiektyw. Przy dzisiejszych cenach na ebay nie warto isc na zadne kompromisy i od razu uderzac w najwyzsza polke.
maqsz
-#
Posty: 400
Rejestracja: 04 gru 2008, 14:31
Lokalizacja: Wieś spokojna

Post autor: maqsz »

Jerzy pisze:
maqsz pisze:Wkurzajaca (przynajmniej w moim Opemusie 5a, zakladam, ze wielkiej roznicy nie ma) jest karetka i ustawianie i przesuwanie filmu, ktory sie porusza, ucieka itd.
Korzystam z M4 i O6 i nie wiem o czym mówisz :) Kiedyś miałem O5 ale nie pamiętam już, czy są tam ruchome piny pomagające ułożyć film - tak jest w nowszych modelach.
Sa dwa takie dzyndzle, ale nie trzymaja filmu tak, zeby sie dran nie przesuwal.
--
Maciek
Awatar użytkownika
rayman
-#
Posty: 401
Rejestracja: 21 mar 2009, 22:44
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: rayman »

Mam Krokusa 4 (na sprzedaż nawet) i mogę Ci co nieco o nim powiedzieć.

Praca z tymi powiększalnikami nie należy do zbyt wygodnych, ale da się pracować :) Minie trochę czasu zanim domerdasz żarówką na tyle by równo oświetlić cały kadr. Przy 6x6 jest to jeszcze w miarę proste, przy 6x9 już niekoniecznie. Warunkiem jest też dobra żarówka (o odpowiednim kształcie bańki) i jakaś "mleczna" szybka w kasetce na filtry (Krokus 4 pracuje na filtrach 12x12). Miałem z tym nie lada problem po przepaleniu się ostatniej opalowej Narvy 150W i eksperymentowałem z żarówkami oświetleniowymi. Nie udało mi się pod tym względem skłonić tego sprzętu do współpracy. Może rozwiązaniem będzie jakieś GFA, czy coś podobnego.

Przerzuciłem się na Krokusa 66 ze zwykłą żarówką oświetleniową - jest o wiele lepiej i przy nim już chyba zostanę. Z tanich produktów krajowych mogę Ci polecić właśnie Krokusa 66 z kasetką na filtry. Ma trochę większą szufladę niż 8.9x8.9 (10x10?), ale da się pracować z odrobinę mniejszymi filtrami. Z odbitek jestem zadowolony. Ładnie, elegancko naświetlone i ostre (Emitar/S 4.5/80 M42). Co prawda największe odbitki jakie na nim robiłem (6x6) były na papierze 18x24, ale myślę że sprzęt spokojnie wyciągnie nawet 30x40.

W Krokusach odstraszać mogą tekturopodobne miechy które z biegiem lat stają się dość sztywne (kruszy się w nich klej), ale naprawa takiego czegoś nie jest problemem. Reperowałem kiedyś miech w Krokusie 2 za pomocą elastycznego kleju do butów i paru skrawków czarnego papieru :D Działało dobrze. Zawsze też można wziąć z innego Krokusa części zamienne - w końcu u nas tego kwiata jest pół świata :)
A niech mnie TSS pokąsa!
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

tamten magnifax mi zwinęli z przed nosa ale znalazłem kaisera vc 60 z rodenstockiem trinar 50mm, wygląda na zadbany.
Ile warto za niego dać?
to ja zabiłem Laurę Palmer...
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

nie tylko Tobie go zwineli :P dziwnym trafem przegapilem go w subskrypcji, zdązyłem wysłac maila z zapytaniem o wysyłke i dostałem w odpowiedzi numer konta :P dzien po zakonczonej aukcji :P
maqsz
-#
Posty: 400
Rejestracja: 04 gru 2008, 14:31
Lokalizacja: Wieś spokojna

Post autor: maqsz »

A Ebaya przegladales? Troche powiekszalnikow tam jest... Na Aukro.cz tez, ale chyba same czeskie.
--
Maciek
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

nie przeglądam ebaya bo niestety jest taki problem że paypal nie akceptuje mojej karty z PKO BP...
to ja zabiłem Laurę Palmer...
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

ja przegladam czasem jak mnie cos najdzie, ale jakos mi nie idzie i wciaz mam nadzieje ze na gwiazdkę dostanę prezent od fotografa za ktorym chodze od poczatku roku.... u ktorego czeka na mnie magnifax w najnowszej wersji i nie wiem co jeszcze:P

a moze sprobuje kiedys mentora od niego wyciagnac, jakis wiekszy format :P
maqsz
-#
Posty: 400
Rejestracja: 04 gru 2008, 14:31
Lokalizacja: Wieś spokojna

Post autor: maqsz »

Gringo997 pisze:nie przeglądam ebaya bo niestety jest taki problem że paypal nie akceptuje mojej karty z PKO BP...
Paypala mozna tez "zasilac" przelewem - idzie 1 dzien. Moze wczesniej takiej opcji nie bylo, ale teraz jest.
--
Maciek
ODPOWIEDZ