Obiektywy do Mamiya średniego formatu

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
jacek_48
-#
Posty: 11
Rejestracja: 19 lip 2009, 07:48
Lokalizacja: australia
Kontakt:

Obiektywy do Mamiya średniego formatu

Post autor: jacek_48 »

Czy wszystkie obiektywy do Mamiya średniego formatu mają takie same mocowanie i jaki obiektyw portretowy najostrzej rysuje?
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Re: Obiektywy do Mamiya średniego formatu

Post autor: AJK »

jacek_48 pisze:Czy wszystkie obiektywy do Mamiya średniego formatu mają takie same mocowanie ?
Niestety nie. Tylko obiektywy z RB mozna (z ograniczeniami) stosowac w RZ, ale nie odwrotnie.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
Awatar użytkownika
jacek_48
-#
Posty: 11
Rejestracja: 19 lip 2009, 07:48
Lokalizacja: australia
Kontakt:

Post autor: jacek_48 »

Czyli z mamiya-mi nie takie proste trzeba kupic zestaw obiektywow...razem ze wszystkim.
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

jacek_48 pisze:Czyli z mamiya-mi nie takie proste trzeba kupic zestaw obiektywow...razem ze wszystkim.
Tak to niestety wyglada - trzeba sie zdecydowac na system.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
Awatar użytkownika
jacek_48
-#
Posty: 11
Rejestracja: 19 lip 2009, 07:48
Lokalizacja: australia
Kontakt:

Post autor: jacek_48 »

Ciekawe ... zauważyłem że Mamiya niema duży zakres czsów.
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

jacek_48 pisze:Ciekawe ... zauważyłem że Mamiya niema duży zakres czsów.
Czolem!
Nie wiem dokladnie, o ktorym modelu mowisz, ale np. migawka centralna SEIKO w obiektywach do Mamiya RB ma czasy od 1/400 do 1 sek. oraz "T". To starcza normalnie, bo czasy powyzej 1 sek. latwo mozna wyzwolic "na oko", natomiast 1/400-500 to granica trudna do przekroczenia dla tak duzych migawek centralnych. Natomiast w rodzinie M645 masz migawki szczelinowe (zaleznie od modelu o zakresie 8 sek. (albo 1 albo 4) do 1/1000 (albo 1/500). Tez bardzo przyzwoicie.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
Awatar użytkownika
ulv
-#
Posty: 262
Rejestracja: 13 lut 2009, 18:17
Lokalizacja: Kraśnik/Lublin
Kontakt:

Post autor: ulv »

Na dokładkę, do 645 są też obiektywy z migawką centralną do 1/500 ;-)
Trzydziestosześciostrzałowy Contax RX / Piętnastostrzałowa Fujica GS645 / Dwunastostrzałowa Bronica SQ-B / Jednostrzałowy Motylek 45
www.stegierski.com
Awatar użytkownika
jacek_48
-#
Posty: 11
Rejestracja: 19 lip 2009, 07:48
Lokalizacja: australia
Kontakt:

Post autor: jacek_48 »

To rzeczywiscie mętlik. Wyglada na to że każda odmiana Mamiya ma odmienną konstrukcje. Z drugiej strony taki zakres czasów powinien wystarczyć. Przy takiej różnicy konstrukcji jak sprawa przedstawia sie z pomiarem światla?
Awatar użytkownika
bobrzykos
-#
Posty: 35
Rejestracja: 22 sty 2009, 22:56
Lokalizacja: Łódź

Post autor: bobrzykos »

ulv pisze:Na dokładkę, do 645 są też obiektywy z migawką centralną do 1/500 ;-)
ale cholernie cieżko je znależć ;p i migawkę trzeba naciagnąć ręcznie. chyba że ma się winder to wtedy po kabelku on to załatwi:)
Awatar użytkownika
jacek_48
-#
Posty: 11
Rejestracja: 19 lip 2009, 07:48
Lokalizacja: australia
Kontakt:

Post autor: jacek_48 »

Czyli niema w nich idealnego rozwiazania pomimo wielu zmian.
Awatar użytkownika
bobrzykos
-#
Posty: 35
Rejestracja: 22 sty 2009, 22:56
Lokalizacja: Łódź

Post autor: bobrzykos »

nie czemu?? po prostu winder jest zasilaniem dla tych obiektywów. jeżeli ni ma windera po każdym zdjęciu gdy została użyta CM należy naciągnąć ją recznie. można również obiektywów używać bez niej
aikon
-#
Posty: 7
Rejestracja: 28 paź 2009, 12:13
Lokalizacja: Poznań

Post autor: aikon »

jacek_48 pisze:To rzeczywiscie mętlik. Wyglada na to że każda odmiana Mamiya ma odmienną konstrukcje. Z drugiej strony taki zakres czasów powinien wystarczyć. Przy takiej różnicy konstrukcji jak sprawa przedstawia sie z pomiarem światla?
Pomiar światła jest możliwy po zamianie kominka na pryzmat (z pomiarem światła). W modelu Mamiya RZ67 z odpowiednim pryzmatem możliwa jest nawet praca w trybie A (preselekcja przysłony), czyli na obiektywie (model Z) ustawiasz sobie wybraną przysłonę a aparat sam dobierze czas ekspozycji. Pryzmat RZ pobiera zasilanie z korpusu, korpus RB nie ma żadnego zasilania (czysta mechanika) więc pryzmat AE do RB (o ile taki jest) powinien mieć własne zasilanie.

Pryzmat ma jeden wielki minus - wagę. Zazwyczaj około 1kg, plus korpus plus obiektyw i robią się 3 - 4 kilogramy ;-)

Najlepiej więc zdecydować się jest na kominek, zewnętrzny światłomierz i spokojne ręczne ustawianie wszystkiego.

Generalnie musisz wszystko dokładnie sprawdzać przy zakupie akcesoriów z różnych systemów w ramach tej samej marki, bo w ramach różnych marek to poza małymi wyjątkami nie ma żadnej kompatybilności.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

aikon pisze: Pryzmat ma jeden wielki minus - wagę. Zazwyczaj około 1kg, plus korpus plus obiektyw i robią się 3 - 4 kilogramy ;-)
Nabyłem kiedyś do mojej RB pryzmat, ale faktycznie jego ciężar w terenie jest sporą przeszkodą. W zasadzie go nie używam.
Jest tu ktoś kto woli pracę z pryzmatem niż z kominkiem???
aikon pisze: Najlepiej więc zdecydować się jest na kominek, zewnętrzny światłomierz i spokojne ręczne ustawianie wszystkiego.
Z naciskiem na spokojnie.
Ale warto dla efektów, dla głębi, dla ostrości jeśli już ktoś musi na ostro (-;
aikon pisze: Generalnie musisz wszystko dokładnie sprawdzać przy zakupie akcesoriów z różnych systemów w ramach tej samej marki, bo w ramach różnych marek to poza małymi wyjątkami nie ma żadnej kompatybilności.
Przypomnę, że chodzą słuchy jakoby zdarza się zacięcie obiektywów z RB montowanych na RZ. Ja tego nie stwierdziłem. Pożyczałem swoją 50'tkę koledze z RZ.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Obiektywy do Mamiya średniego formatu

Post autor: mrek »

jacek_48 pisze:Czy wszystkie obiektywy do Mamiya średniego formatu mają takie same mocowanie i jaki obiektyw portretowy najostrzej rysuje?
Najsłynniejszy jest Sekor 250 mm. Ten do RZ z oznaczeniem Sekor C ma lepsze powłoki. Kosztuje sporo.
Kupiłem o wiele tańszy Sekor C 180 mm i też jestem zadowolony.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

mrek pisze:Nabyłem kiedyś do mojej RB pryzmat, ale faktycznie jego ciężar w terenie jest sporą przeszkodą. W zasadzie go nie używam.
Jest tu ktoś kto woli pracę z pryzmatem niż z kominkiem???
co prawda jestem posiadaczem Bronisławy Parostatek EC-TL, ale na pytanie odpowiem przecząco, znaczy wolę operować z kominkiem. pryzmatu użyłem kilkukrotnie, raz w terenie nawet (ciężar niemiłosierny), ale wtedy akurat potrzebowałem widoku z wysokości głowy, a jeszcze nie miałem opanowanej synchronizacji celowania bokiem.

zresztą nie lubię zaglądać w pryzmat, jakiś taki jestem.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ