Dziwne prześwietlenia po bokach na zdjęciu

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Szafran
-#
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2008, 23:37
Lokalizacja: Jasło

Dziwne prześwietlenia po bokach na zdjęciu

Post autor: Szafran »

Witam wszystkich. Ostatnio zaczęły sę pojawiać na moich zdjęciach dziwne prześwietlena. Wygląda to mniej więcej tak:
Obrazek
Czy to może być spowodowane brakiem osłony przeciwsłonecznej? A może to nieszczelność aparatu (Canon eos 300)? Mam wrażenie że problem występuje częściej oraz intensywniej przy pionowych kadrach. Czy nałożenie dowolnego filtru może powodować takie dziwne prześwietlenia? Nie ma w nich żadnej regularności, czasami są czasami ich nie ma. Z góry dziękuję za ewentualną pomoc, pozdrawiam ;-)
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Są dwie możliwości:
1. Odbicia światła wewnątrz komory aparatu (im dłuższe czasy tym większe zaświetlenie) - pomaga wyczyszczenie i odtłuszczenie ścianek komory lustra
2. Kasetka przepuszcza światło (początek rolki bardziej zaświetlony niż koniec) - wkładaj i wyjmuj film z aparatu w cieniu
Szafran
-#
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2008, 23:37
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Szafran »

Druga możliwość zdecydowanie odpada, a czy w przypadku pierwszej prześwietlenia były by znacznie intensywniejsze i częstsze w pionowych kadrach?
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Szafran pisze:częstsze w pionowych kadrach?
Czyli równoległe do perforacji negatywu.
Jeśli miało by to być od obiektywu, to intensywniej by Ci prześwietlało przy środku dłuższego boku.

Zwróciłem uwagę na brak prześwietleń przy krótszych bokach i właśnie się zastanawiałem czy to nie jest spowodowane sposobem wołania filmu.
Jak mięszasz podczas wołania: kręcąc szpulami czy przechylasz cały koreks.
Czy prześwietlenia występują również na filmach kolorowych?
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

weesee pisze:a perforacja jest zadymiona? co to za film? miałem tak kiedys przy jakichś mocno przeterminowanych filmach
Tak jakby się utleniało.
Szafran
-#
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2008, 23:37
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Szafran »

Prześwietlenia zawsze są wzdłuż perforacji tylko imho częstsze przy pionowym trzymaniu aparatu. To raczej nie jest kwestia obiektywu (problem występuje z różnymi obiektywami).

Mieszam kręcąc szpulami, ale przy filmach z innego aparatu problem nie występuje, więc to raczej też nie to :-/

Prześwietlenia mam dopiero od dwóch ostatnich filmów, spróbuję zrobić jeszcze jeden nie kręcąc szpulami.

Niestety nie mam filmu ze sobą więc nie powiem nic o perforacji do piątku. Film to ilforda pan 100, nieprzeterminowany. Muszę sróbować jeszcze z innym jakimś.

Dzięki serdeczne za pomoc.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Szafran pisze:Prześwietlenia zawsze są wzdłuż perforacji tylko imho częstsze przy pionowym trzymaniu aparatu.
Stawiam na ściankę tylną aparatu. Przepuszcza światło na stykach z body.
stereo
-#
Posty: 89
Rejestracja: 13 lip 2009, 18:05
Lokalizacja: Dokąd

Post autor: stereo »

No pewnie to tylna ścianka. Może jak trzymasz pionowo, to jakoś podważasz coś?
Szafran
-#
Posty: 27
Rejestracja: 28 kwie 2008, 23:37
Lokalizacja: Jasło

Post autor: Szafran »

Ogromne dzięki za pomoc. ;-) Teraz mam pytanie, czy w Rzeszowie znajdę kogoś kto mi uszczelni aparat lub ewentualnie jak samemu sobie z tym poradzić? Tak się złożyło, że za niedługo będę potrzebował aparatu i fajnie by było gdyby był w pełni "sprawny". :roll:
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Szafran pisze:kogoś kto mi uszczelni aparat lub ewentualnie jak samemu sobie z tym poradzić?
Będą Ci potrzebne dwie rzeczy:
- czarna włóczka (taka do szydełkowania lub robienia na drutach). Dobrze by było gdyby była gruba i z tworzywa sztucznego
- taśma dwustronnie klejąca (ta z gąbką wewnątrz się nie nadaje). Kupisz w sklepie dla plastyków

Z taśmy wycinasz paseczki i wklejasz w zagłębienia aparatu.
Następnie od taśmy odklejasz warstwę zabezpieczającą i wklejasz włóczkę.
chloe
-#
Posty: 48
Rejestracja: 02 wrz 2008, 18:26
Lokalizacja: zgora
Kontakt:

Post autor: chloe »

czytałam gdzieś o patencie z przyklejaniem paseczków z gąbki z podkładek pod myszkę. trochę zabawy z wycinaniem/docinaniem, ale wygląda to ponoć pro :mrgreen:
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Szafran pisze:czy w Rzeszowie znajdę kogoś kto mi uszczelni aparat lub ewentualnie jak samemu sobie z tym poradzić?
może byś i znalazł, ja osobiście nie bardzo ma czas na travaille pirivee, ale mogę Ci ożenić kawałek starej podkładki pod mysz, którą używam do wycinania uszczelek.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ