swiatlo w terenie - brak zaufania do swiatlomierza

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

tomato
-#
Posty: 4
Rejestracja: 01 cze 2008, 22:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

swiatlo w terenie - brak zaufania do swiatlomierza

Post autor: tomato »

dobry wieczor,

mam zgryz ze swiatlomierzem. uparcie wykazuje rozbieznosc w pomiarze swiatla padajacego oraz odbitego od szarej karty. tu roznica wynosi 0,5 przyslony.

pomiary sceny w terenie weryfikowane takze lustrzanka 35 mm pokazuja podobna tendencje lub jeszcze wieksza rozbieznosc w mierzeniu swiatlomierzem i lustrem. 0,5-1 ev roznicy pomiedzy zaufana lutrzanka 35 mm a powaznym swiatlomierzem. noszenie sredniego formatu wraz z maloobr lustrzanka w roli swiatlomierza jest dosc uciazliwe. no i po co w koncu sa powazne swiatlomierze.

o ile jest taka mozliwosc posluguje sie pomiarem padajacego swiatla poniewaz w ten sposob naswietlanie daje poprawne rezultaty na slajdach czy neg. zarowno w swietle fleszowym jak i zastanym [porownywalem z bardziej wypasionymi swiatlomierzami i byly to pomiary bdzo zbiezne - max roznica 0,3 ev]. schody zaczynaja sie powazniejsze gdy nie da sie wykonac pomiaru kopulka swiatlomierza...

jesli jest ktos kto umialby rozjasnic te kwestie zorbieznosci pomiarow bede bdzo wdzieczny.

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Czy na szarą kartę mierzysz zgodnie z instrukcją (odpowiednio ją odchylając do źródła światła)? Czy mierząc SLR'em masz obiektyw ustawiony na nieskończoność? W którą stronęto są odchyłki?
tomato
-#
Posty: 4
Rejestracja: 01 cze 2008, 22:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: tomato »

tak, karte odchylam wg instrukcji ale tez sprawdzalem inne opcje np prostopadle do aparatu/swiatlomierza.

co ciekawe pomiar kopulka jest zblizony/identyczny do pomiaru karty lustrzanka, natomiast pomiar swiatlomierzem z pozycji aparatu sugeruje zastosowanie wyzszej przyslony o wspomniane min 0,5 ev. slowem swiatlomierz widzi scene jasniej i proponuje jej niedoswietlenie o te 0,5 dzialki.

pomiar kopulka jest pewniejszy i daje prawidlowe naswietlenia slajdow.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Może jest skalibrowany na inną szarość. Powszechnie przyjęło się uważać że "średnia szarość" odbija 18% światła (i tak są robione szare karty), podczas gdy tak naprawdę powinna 13% (i tak mierzą porządne światłomierze).
tomato
-#
Posty: 4
Rejestracja: 01 cze 2008, 22:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: tomato »

kurcze, gossena nie podejrzewalbym o niepoprawnosc. :(

dlaczego wiec z kopula jest ok [porownywane z minolta IV, V] a w pomiarze odbitym ujawnia sie roznica?
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

To już podejrzane - powinien zawsze pokazywać tak samo - może po prostu się rozkalibrował albo było mocne światło z boku i podczas pomiaru odbitego fałszowalo wynik - pokazywał więcej czy mniej?
off
-#
Posty: 58
Rejestracja: 28 lip 2007, 10:00
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: swiatlo w terenie - brak zaufania do swiatlomierza

Post autor: off »

tomato pisze: uparcie wykazuje rozbieznosc w pomiarze swiatla padajacego oraz odbitego od szarej karty. tu roznica wynosi 0,5 przyslony.
nie bardzo rozumiem - między pomiarem światła padającego a odbitego powinny być różnice i to nie jako wartość stała :roll:

jeśli natomiast pomiar różnym sprzętem wykazuje jakieś drobne odchylenia, na każdym sprzęcie inne - kwestia przyzwyczajenia, poprawka na kalibrację
jeśli natomiast światłomierz wariuje, to rozbierzności będą się zmieniały wraz z wartością światła, na przykład im więcej światła tym różnica większa i większa skala błedu
tomato pisze: jesli jest ktos kto umialby rozjasnic te kwestie zorbieznosci pomiarow bede bdzo wdzieczny.
tych różnic jest sporo - może to być kwestia użytego elementu światłoczułego, kąta pomiaru, zużycia elementu światłoczułego itp itd
na przykład narzekają ludzie na Swierdłowska a to bardzo często kwestia wyszukania baterii o właściwym napięciu czyli następny problem - właściwa bateria
Oh, the night it is thick, my defences are hid
in the clothes of a woman I would like to forgive,
in the rings of her silk, in the hinge of her thighs,
where I have to go begging in beauty's disguise..
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

off pisze:na przykład narzekają ludzie na Swierdłowska a to bardzo często kwestia wyszukania baterii o właściwym napięciu czyli następny problem - właściwa bateria
do swierdłowska 4 nie dokupi się odpowiedniej baterii z tego względu, że bateria o napięciu 1,35V nie jest już produkowana. na szczęście można swierdłowska 4 "skalibrować" używając baterii o napięciu 1,5V, po takim (dość prostym zabiegu) światłomierz wskazuje poprawne pomiary i co ważniejsze powtarzalne. mam to sprawdzone.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
off
-#
Posty: 58
Rejestracja: 28 lip 2007, 10:00
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: off »

rbit9n pisze: do swierdłowska 4 nie dokupi się odpowiedniej baterii
...się dokupiło tylko nie takie "pastylkowe", a jedną... wystaje nieco, to dekielek zakleiłem naokoło czarną taśmą i jest oki :mrgreen:
Oh, the night it is thick, my defences are hid
in the clothes of a woman I would like to forgive,
in the rings of her silk, in the hinge of her thighs,
where I have to go begging in beauty's disguise..
tomato
-#
Posty: 4
Rejestracja: 01 cze 2008, 22:31
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: tomato »

posiadanego gossena mialem niegdys okazje na szybko sprawdzic w elfo. sa dystrybutorem swiatlomierzy gossen. porownywalem z aktualnym modelem - odpowiednikiem posiadanego. nie bylo zadnych rozbieznosci ku mojemu zdziwieniu. ale owszem, nie bylo wowczas warunkow aby przetestowac oba egz na zewnatrz, probki poczycnilem wiec w oswietleniu sztucznym w atelier elfo.

osobiscie podejrzewam, ze najszybciej chodzi o te roznice w standaryzowaniu swiatlomierzy - 18 vs 13 % szarosci jednak calkowicie przekonany nie jestem. stad ten temat na forumie.
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

rbit9n pisze:
off pisze:na przykład narzekają ludzie na Swierdłowska a to bardzo często kwestia wyszukania baterii o właściwym napięciu czyli następny problem - właściwa bateria
do swierdłowska 4 nie dokupi się odpowiedniej baterii z tego względu, że bateria o napięciu 1,35V nie jest już produkowana. na szczęście można swierdłowska 4 "skalibrować" używając baterii o napięciu 1,5V, po takim (dość prostym zabiegu) światłomierz wskazuje poprawne pomiary i co ważniejsze powtarzalne. mam to sprawdzone.

mam leningrada 7 kupionego od gościa który zajmuje się naprawą apratów od ponad 30 lat i szczerze powiem że można go rozbić o kant d...

w poniedziałek idę go oddać bo szkoda mi nerwów...
to ja zabiłem Laurę Palmer...
Tomaszka
-#
Posty: 70
Rejestracja: 03 lis 2008, 16:45
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomaszka »

Leningrad 7 jest swiatlomierzem selenowym. W dzisiejszych czasach jest wart piwo jezeli kupujacy chce otworzyc kolekcje swiatlomierzy ;)
powered by
Obrazek

Obrazek
Obrazek
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

rbit9n pisze:
off pisze:bateria o napięciu 1,35V nie jest już produkowana. na szczęście można swierdłowska 4 "skalibrować" używając baterii o napięciu 1,5V, po takim (dość prostym zabiegu) światłomierz wskazuje poprawne pomiary i co ważniejsze powtarzalne. mam to sprawdzone.
tez mialem ten problem. mam gossena luna pro, model na 2 baterie 1.35V. kupilem pastylke 3V, diode shottkiego i mam prawidlowo dzialajacy swiatlomierz bez regulowania.

p.
Przemowu
-#
Posty: 4
Rejestracja: 31 sie 2007, 13:36
Lokalizacja: Leszno

Post autor: Przemowu »

p1ot3 pisze:diode shottkiego
pozwole sobie odkopac ten temat
czy ktoś już przeprowadzał takie obniżenie napięcia ? Jeśli tak jak to zrobić, gdzie się zaopatrzyć w materiały itp. ?
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez Przemowu, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ