długi czas naświetlania

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

długi czas naświetlania

Post autor: Gringo997 »

witam,

mam pytanie jak zmierzyć światło np. w kuchni do której wpada tylko światło księżyca przez zasłony?
naświetlałem około 45min i wyszło troszkę za jasno (robiłem to kompletnie na czuja...


jak robić to świadomie? co z efektem schwarzschilda?
to ja zabiłem Laurę Palmer...
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

jeśli nie masz któregoś tam z gossenów (luna six??) to możesz się posłużyć uniwersalnym kodem świetlnym opracowanym przez Czarnego Kota http://www.blackcatphotoproducts.com/ulc.html najsamprzód szukasz odpowiedniej sceny w opisach pod linkami ULC pp. 1 - 6, a potem dopasowujesz wynik do Tetrad Chart http://www.blackcatphotoproducts.com/ex ... chart.html tak, aby w sumie wyszło 50.

a co do efektu Schwarzschilda, to musisz się trzymać tego co podaje producent, jeśli nie podaje to karbidopa, bo można w sumie dać +1EV, ale są przypadki, że to mało będzie. gdzieś na AT Janus wklejał link do fajnej tabelki z wartościami Szwarszyldów, ale za PRC teraz nie znajdę.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

dzięki za odpowiedź :mrgreen:

schwartzschilda mam na dysku zapisanego (te tabelki z forum wiec no problemo :-P )
to ja zabiłem Laurę Palmer...
dzerry
-#
Posty: 114
Rejestracja: 11 lut 2008, 15:39
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: dzerry »

Gringo997, ale co dokladnie chesz w tym swietle sfotografowac? 45 minut to strasznie dlugo. W koncu to swiatlo sloneczne. Jesli na negatywie jest za jasno, to przewaliles dobre kilka dzialek. A z przewidywalnym pomiarem to moze byc ciezko. Musisz zdecydowac, czy chcesz oddac rzeczywista tonalnosc sceny, czy rozjasnic.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

Gringo997 pisze:wpada tylko światło księżyca
dzerry pisze:to swiatlo sloneczne
ale odbite od Księżyca :mrgreen:
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

dzerry pisze:Gringo997, ale co dokladnie chesz w tym swietle sfotografowac? 45 minut to strasznie dlugo. W koncu to swiatlo sloneczne. Jesli na negatywie jest za jasno, to przewaliles dobre kilka dzialek. A z przewidywalnym pomiarem to moze byc ciezko. Musisz zdecydowac, czy chcesz oddac rzeczywista tonalnosc sceny, czy rozjasnic.

na mój gust to przewaliłem o jakieś 1,5EV więc to nie jest tak źle...

hmm chciałem zrobić niedoświetlone o jakiś 1EV (naświetlić na światła jeżeli można tak to ująć) ale sobie posiedziałem przed komputerem o jakieś 20min pewnie za długo... :lol:

mam racje?


dzerry co ciężko?! Fotografowie sobie radzą z tym od dobrych 120lat, więc sposób musi być! :mrgreen:
to ja zabiłem Laurę Palmer...
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

nie tylko gossenem mozna zmierzyc, niektore nowsze tez mierza do -3EV z tego co pamietam, chocby minolta meter IV

innym rozwiazanie jest cyfrak, tu od razu bedzie podglad i mozliwosc korekcji, chyba lepszej metody nie ma
dzerry
-#
Posty: 114
Rejestracja: 11 lut 2008, 15:39
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: dzerry »

Gringo997 pisze:na mój gust to przewaliłem o jakieś 1,5EV więc to nie jest tak źle...
Na negatywie robisz? Ja takiego przeswietlenia nie jestem w stanie zauwazyc :-P
Gringo997 pisze:dzerry co ciężko?!
Zdjecie da sie zrobic i to bardzo latwo - wystarczy naswietlic kilka klatek. Ciezko w takich warunkach zdjac sensowny pomiar i to nawet swiatlomierzem -3EV. No ewentualnie polecam Pentaksa LX, wlaczasz AV, stawiasz na statywie, wciskasz spust i idziesz na herbate. On juz sobie zmierzy :-P
ODPOWIEDZ