Zdjęcia koncertowe w klubie (Zenit 12xp) jakie ustawienia?

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

halszka
-#
Posty: 5
Rejestracja: 14 cze 2009, 13:24
Lokalizacja: okolice Warszawy

Zdjęcia koncertowe w klubie (Zenit 12xp) jakie ustawienia?

Post autor: halszka »

Jestem zadowoloną posiadaczką Zenita 12xp ze standardowym Heliosem. I mam problem - chciałabym porobić trochę zdjęć na koncercie znajomych w klubie ale nie wiem jakie ustawienia pozwolą na otrzymanie optymalnej jakości zdjęć. Jaka czułość filmu będzie najlepsza? Jaki czas i przesłona? Czy jest to w ogóle osiągalne?

Metody prób i błędów nie chcę stosować, zależy mi na dobrych (co najmniej) zdjęciach a i okazja się już nie powtórzy toteż chcę wyciągnąć z mojego zenitka maksimum.
Pomożecie? ;-)
halszka
-#
Posty: 5
Rejestracja: 14 cze 2009, 13:24
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post autor: halszka »

Witam serdecznie zatem i dziękuję za odpowiedź.
Oj, wielka szkoda. Niemniej nie pozostaje mi nic innego jak spróbować. Jeżeli wyjdzie coś godnego uwagi, podzielę się spostrzeżeniami.
Dzięki raz jeszcze
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Da radę - wysokoczuły film, 1/60sek z ręki lub nawet 1/30 (ale jest spore ryzyko poruszenia koncertujących) z podparcia.
halszka
-#
Posty: 5
Rejestracja: 14 cze 2009, 13:24
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post autor: halszka »

Dzięki wielkie! 800 wystarczy? Może coś polecasz w tej materii? Fuji, Kodaki jakieś?
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

halszka pisze:Dzięki wielkie! 800 wystarczy? Może coś polecasz w tej materii? Fuji, Kodaki jakieś?
Wszystko w tej kwestii jest na forum. Czy 800 wystarczy powie ci światłomierz we wspomnianym klubie, jeśli masz możliwość wybierz się tam wcześniej i sprawdź.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Światłomirz wbudowany w ZENIT'a ma ustawenia do ISO 400 (chyba).
Awatar użytkownika
Coil
-#
Posty: 246
Rejestracja: 08 mar 2007, 19:39
Lokalizacja: MałaPolska

Post autor: Coil »

To akurat nie problem: do wsazań światłomierza dodać 2 lub 3 działki - w zależności od czułości filmu i po sprawie. Tylko trzeba o tym PAMIĘTAĆ - co wbrew pozorom w przypływie koncertowych emocji może nie być łatwe.
halszka
-#
Posty: 5
Rejestracja: 14 cze 2009, 13:24
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post autor: halszka »

Dziękuję bardzo, wszystkie uwagi wezmę sobie do serca i mam nadzieję, że coś mi z tego fotografowania wyjdzie ;)
Pozdrawiam
Patryk
-#
Posty: 14
Rejestracja: 13 sty 2009, 17:58
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Patryk »

Zenity jeśli się nie mylę miały światłomierz wyskalowany do iso 500...
Zazwyczaj w klubie (przynajmniej we Wro) oświetlenie się nie zmienia zbytnio...
Moim zdaniem to bez światłomierza ani rusz -albo jeśli takowego nie masz, weź sobie jakiś cyfrowy aparat(najlepiej lustrzankę pod którą sobie podepniesz do pomiarów docelowy obiektyw z zenita) strzel kilka zdjęć dla założonej czułości, oceń i przenieś parametry na zenita...
Z własnego (cyfrowego) doświadczenia koncertowego muszę powiedzieć, że rzadko mi się trafiało tyle światła aby zrobić coś na iso 400 -częściej potrzebowałem 800-1600. Do takich wartości bez większych problemów pchniesz średnioczuły materiał (np Ilford HP5, Pan400, kodak 400tx, Fomapan 400). Najfajniej mi się forsowało HP5
halszka
-#
Posty: 5
Rejestracja: 14 cze 2009, 13:24
Lokalizacja: okolice Warszawy

Post autor: halszka »

Dzięki za wskazówki. Światłomierz mam zenitowy - dwie diodki, które raz działają a raz nie - wyskalowany właśnie do iso 500. Koncert miał być wczoraj, ale nie wypaliło, niemniej wasze rady na pewno przydadzą się w przyszłości nie tylko mi.
Dzięki
ODPOWIEDZ