światłomierz do średniego

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

jakoś nigdy mi nie przeszkadzał brak paska, dodając fakt, że często statywu używam;)
ale w sumie na street'a można by paska kupić...

a jaki pasek polecacie?
i jak wtedy ze światłomierzem gdy już wisi nam TLR na szyi? co zrobić żeby się nie obijały? moja yasia (1971) ma jedną ryske i chcę żeby tak zostało 8-)
to ja zabiłem Laurę Palmer...
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

najprostszy pasek np. taki http://www.fotoraf.com.pl/catalog/fomei ... p-909.html ważne, że nie jest zrobiony z elastycznej trendi-dżezi pianki, która potrafi człowieka do szału doprowadzić jak się rozbuja, niczym rozbójnik Rumcajs.

ja mam L-358, jak wspomniał Jerzy, ma on taki długi sznurek, że sprzęty osiągają różne poziomy świadomości nie wchodząc sobie w paradę równości. ponadto sekonic ma miękki futerał zabezpieczający w siła wodospadu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

Post autor: dejnekas »

Ja od dłuższego czasu używam Lunisixa 3 do mojego Starta. Cena tego światłomierza jest już niska a jego praca jest bardzo dobra. Każde zdjęcie mam zawsze dobrze naświetlone. Można dokupić nasadkę tele i wówczas mozna zawężać pole widzenia do 15 stopni oraz do 7,5 stopnia co daje doskonałe wręcz pomiary.
Pozdrawiam,
dejnekas
www.slawekdejneka.com
dzik
-#
Posty: 37
Rejestracja: 16 kwie 2009, 18:59
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: dzik »

Gringo997 pisze: no i jak pomiar z kompakta na kliszy wygląda?
Bardzo dobrze, wiadomo ze nie oddaje dokladnie tego co bedzie na filmie, pewnie nie bedzie tak precyzyjny jak punktowy pomiar w reku fachowca, jednak dziala duuuuzo lepiej od selenowych, roznice widac szczegolnie w trudniejszych sytuacjach jak np focenie pod swiatlo.

Nie foce na tyle duzo by dawac 2000PLN za porzadny swiatlomierz (ze spotem), szkoda mi czasu na zabawy selenowymi, za 30PLN mam swiatlomierz z priorytetem migawki, przeslony i podgladem tego co zmierzyl.
Podglad jest dla mnie wazny, pomiar swiatla odbitego jest z zalozenia bledny.
Postaram sie pokazac fotke z slajdu i pogladowke z kompaktu jak znajde, ostatnio dokupilem do rz-tki pryzmat z pomiarem i sie w tym temacie rozpuscilem bo sam ustawia czasy :lol:
storm
-#
Posty: 70
Rejestracja: 18 wrz 2007, 21:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: storm »

dzik pisze:pomiar swiatla odbitego jest z zalozenia bledny.
Mógłbyś to jakoś rozwinąć? Czyjego założenia? Twojego?
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

Rzeczywiscie bardzo smiala teoria, jezeli wezmie sie pod uwage fakt, ze to w wiekszosci przypadkow wlasnie swiatlo odbite trafia przez obiektyw na blone.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Ale nie mniej, wykorzystywanie taniego kompaktu cyfrowego do pomiaru światła jest bardzo kuszące.

Kiedyś przed właściwym zdjęciem wykonywano wstępną fotkę Polaroidem (np. w celu oceny rozkładu świateł).
Może dzisiaj też warto to praktykować, szczególnie gdy filmy drogie, aby uzyskać na kliszy większą pewność tego co sobie zamierzyliśmy.
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

Kazda metoda jest dobra, jezeli prowadzi do celu. Dla mnie slabym punktem tej "kompaktowej" metody jest to,ze przeciez kazda cyfrowa kamera,nawet ta najprostrza,posiada w oprogramowaniu wiele korekcji, ktore robi automatycznie.
Dla mnie byloby to zbyt ryzykowne. Zreszta od kiedy stosuje pomiar swiatlomierzem
punktowym wg "Zonensystem for Dummies" nie mam zadnej potrzeby eksperymentowania.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

To racja.
Myślę, że taki kompakt cyfrowy, rejestruje obraz o rozpiętości ok. 5EV.
Czyli i tak połowę tego, co "zobaczy" klisza.
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Poszukałem w swoich zbiorach i mam przykład, to samo ujęcie małpką/światłomierzem i na filmie cz-b. Nie bawiłem się w korekcje itp:

Obrazek

oraz

Obrazek

Małpka mi napisała na wyświetlaczu: ISO 200, 1/80 dla f5,8, więc pewnie naświetlałem 1/100 dla f5,6, film był akurat 200... Tak to mniej więcej działa :)

Pozdrawiam!
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

Zaryzykowalbym stwierdzenie, ze przy tak miekkim swietle, przy ktorym robiles te zdjecia nawet przeswietlenie o dwie przyslony albo niedoswietlenie o jedna jako wynik daloby negatyw, ktory dalby sie latwo kopiowac. "Schody" zaczynaja sie przy scenach o duzych kontrastach.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Jerzy pisze:...to samo ujęcie małpką/światłomierzem i na filmie cz-b
Tak, tylko że zdjęcie na filmie zeskanowałeś i zdegradowałeś do jakości ujęcia z małpki cyfrowej. To nie jest miarodajne.
AJK pisze:"Schody" zaczynaja sie przy scenach o duzych kontrastach.
slawoj pisze:Myślę, że taki kompakt cyfrowy, rejestruje obraz o rozpiętości ok. 5EV.
Czyli i tak połowę tego, co "zobaczy" klisza.
Teraz to i ja się zastanawiam, wbrew temu co wcześniej napisałem; po co się ograniczać cyfrówką...?
Lepiej ćwiczyć umiejętności interpretowania wskazań światłomierza.
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

Tez jestem takiego zdania - jest to dziecinnie proste, trzeba to tylko robic swiadomie. Wtedy nawet jakies odstepstwa i kompromisy beda przewidywalne.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

ja wiem że małpka jest nie dla mnie;P
to ja zabiłem Laurę Palmer...
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

weesee
piszesz do mnie czy do Jerzego?

ja potrzebuje też czegoś do wyzwalania lamp...

a jerzemu się nie mieszam;)
to ja zabiłem Laurę Palmer...
ODPOWIEDZ