Fotografowanie podczerwieni

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

jenny
-#
Posty: 38
Rejestracja: 06 lip 2007, 13:18

Fotografowanie podczerwieni

Post autor: jenny »

Witam
widzę teraz jak długo mnie tu nie było...
Nawet zarejestrować się musiałam na nowo
Jak widzicie chcę wskrzesić stary temat, bo w zasadzie wstąpiłam żeby wynaleźć tamte wskazówki.

To było jakiś rok temu, bo w sumie od dawna przymierzałam się do próby sił w tej dziedzinie. Może problemem był fakt, że nie miałam takiego ćwiczenia w szkole (jakoś na nic innego nie miałam ostatnio czasu).
Ale po takim długim okresie wyczekiwania kupiłam wreszcie filtr i pierwsze dwa filmy.
Wybrałam jednak towar mało popularny i dlatego ciężko znaleźć jakiekolwiek info na jego temat.
Byłabym niezmiernie wdzięczna za podzielenie się jakimiś informacjami na temat EFKE IR820.
Zachęcam również do opisania innych doświadczeń z fotografią w podczerwieni.
Pozdrawiam
jenny
jenny
-#
Posty: 38
Rejestracja: 06 lip 2007, 13:18

Post autor: jenny »

przeglądałam
tyle że akurat o tym konkretnym materiale gościu nie pisze, a ogólne zasady tej fotografii już poznałam
może uda mi się przebrnąć przez opis katalogowy po angielsku, a jak uda mi się coś ciekawego zrobić to sama napisze...
niniejszym zachęcam do dzielenia się doświadczeniami, z naświetlania i wywoływania
i pozdrawiam wszystkich
Leszeg
-#
Posty: 163
Rejestracja: 10 cze 2007, 09:54
Lokalizacja: Sandomierz
Kontakt:

Post autor: Leszeg »

EFKE IR 820 to najprawdopodobniej produkcja MACO - można się spokojnie posiłkować radami Roberta Urbańskiego http://fotorobert.republika.pl/maco820ir.html
Nie jestem tylko do końca pewien czy to jest pierwsza wersja o czułości 100 (na kótej już nieco robiłem) czy też nowsza - o czułości 400 (dopiero ją testuję). Urbański pisał o tej pierwszej wersji i prawdopodobniej o nią tutaj chodzi. O ile się orientuję ta nowsza , czulsza wersja jest teraz sprzedawana pod marką Rolleia (informacja od przedstawiciela - Hagnes). Pozdrawiam
Grigorij
-#
Posty: 15
Rejestracja: 03 mar 2007, 20:16
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Grigorij »

Witam. Jedyne czym mogę się podzielić to wywołanie Rolleia Infrared o czułości 400 w D-76. 7min.15sek w stocku przy 20 stopniach. Wychodzi prawidłowo. Mam natomiast pytanie czy jest możliwe przewiezienie filmów uczulonych na podczerwień samolotem. Chodzi mi oczywiście o prześwietlanie walizek i bagazu ręcznego. Jak zachowuje się taki film? Czy jest niebezpieczeństwo zadymienia? Z tego co mi wiadomo to nalezy unikać silnych źródeł ciepła typu grzejnik elektryczny itp. Ale co z promieniami które prześwietlają bagaż?
Widzę ciemniość...ciemniość widzę...
storm
-#
Posty: 70
Rejestracja: 18 wrz 2007, 21:41
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: storm »

Grigorij pisze: Mam natomiast pytanie czy jest możliwe przewiezienie filmów uczulonych na podczerwień samolotem. Chodzi mi oczywiście o prześwietlanie walizek i bagazu ręcznego. Jak zachowuje się taki film? Czy jest niebezpieczeństwo zadymienia? Z tego co mi wiadomo to nalezy unikać silnych źródeł ciepła typu grzejnik elektryczny itp. Ale co z promieniami które prześwietlają bagaż?
Hmm wedlug instrukcji obslugi np Efke Ir 820, przechodzi bez uszczerbku na zdrowiu przeswietlanie bagazu podrecznego...
Oczywiscie jesli pojdzie do luku bagazowego to juz po nim.

Ja osobiscie wiozlem pare filmow ir mialem z nimi ok 6 kontroli, w kijowie psy mi je obwachiwaly bo poprosilem o reczna inspekcje.. wiec ani razu nie przechodzily przez skaner i nie moge tego potwierdzic.. ale chyba nastepnym razem sobie daruje..
Grigorij
-#
Posty: 15
Rejestracja: 03 mar 2007, 20:16
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: Grigorij »

Widzisz w Kijowie to jeszcze można się dogadać ale w U.S. zapomnij. Traktują cię jak zwierzę. Nie zdziwiłbym się gdyby nawet otworzyli pudełko z filmem. Ale jeśli już to czy nie lepiej dać filmy właśnie do luku? Jeżeli lecę z przesiadką to bagaz reczny jest prześwietlany kilka razy a ten do luku tylko raz. No bo chyba nie prześwietlają go pomiędzy kolejnymi samolotami?
Widzę ciemniość...ciemniość widzę...
jaroz
-#
Posty: 51
Rejestracja: 22 lip 2007, 13:34
Lokalizacja: Chrzanów

Post autor: jaroz »

prawdopodobnie, a nie wiem tego z własnego doświadczenia tylko z opowieści, główny bagaż je st prześwietlany silniejszym promieniowaniem.
Awatar użytkownika
kan_gory
-#
Posty: 165
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:53
Lokalizacja: żyrardów
Kontakt:

Post autor: kan_gory »

1.
widziałem ostatnio gdzieś w jakimś fotobanku próbę fotografii w podczerwieni na slajdzie Kodak Ektachrome 4x5 cala, tak przynajmniej było w opisie. Nie jest nic więcej napisane odnośnie parametrów ekspozycji rodzaju filtra.

http://www.flickr.com/photos/digitalsilver/2515400605/
czy ktoś próbował IR na jakichś materiałach kolorowych?


2.
http://www.lifepixel.com/ir-tutorials/c ... ctions.htm

co prawda jest to przepis przerobienia zwykłej cyfry na cyfrę IR, ale przecież można w taki sposób przerobić analogowe lustra, choćby taką prakticę , przytwierdzając tuż za migawką wycięty kawałek z filtra IR cokina, ułatwiłoby to wtedy w lustrzankach sprawę ustawienia kadru przy nakręconym czarno-czerwonym filtrze :)
Ostatnio zmieniony 26 maja 2008, 23:12 przez kan_gory, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

kan_gory, to chyba nie było robione na slajdzie - tylko naświetlony i wywołany slajd został użyty jako filtr.
jenny
-#
Posty: 38
Rejestracja: 06 lip 2007, 13:18

Post autor: jenny »

Witam
Widzę że zajęłam się niszowy tematem, ale mam już pewne doświadczenie w tej dziedzinie na filmach Adoxa, tyle że nie wiem czy mam dla kogo się produkować?
Jakby był ktoś zainteresowany to cosik napiszę i wstawię fotki
pozdrawiam
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Także, z niecierpliwością czekam na wiosenną zieleninę.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

jenny pisze:Witam
Widzę że zajęłam się niszowy tematem, ale mam już pewne doświadczenie w tej dziedzinie na filmach Adoxa, tyle że nie wiem czy mam dla kogo się produkować?
Jakby był ktoś zainteresowany to cosik napiszę i wstawię fotki
pozdrawiam
Ja poprosze...tez chce tego lata porobic w IR
jenny
-#
Posty: 38
Rejestracja: 06 lip 2007, 13:18

Post autor: jenny »

weesee pisze:jenny, pisz, liście niedługo się pojawią.
oj święta racja
u nas już wiosna na całego się rozkręciła tak od wczoraj
a jeszcze mi roleczka filmu została z ubiegłego sezonu...
Od początku za tem
tak to było trochę zabawy z braketingiem, przeliczaniem tych przysłon i takimi tam, a efekt fajny choć siedzieć trzeba było długo żeby to znośnie obrobić. Ogólnie niedoświetlone to było i dlatego kiszka.
A potem zagaiłam takiego miłego pana na Allegro :mrgreen:
ktory nie tylko mi filmy po wielkiej taniości z Niemiec przywiózł, ale i krótki opisik dołączył, który mi bardzo sprawę ułatwił.
Więc właściwym jest gdy naświetla się film pod filtrem ustawić czułość na 40.
Dalej postępowałam wg. wskazań światłomierza (starego typu w Canonie AE1) i to już chulało.
Wywołałam w rodinalu coś koło 13min (jakby ktoś chciał dokładnie to sprawdzę).
Muszę się osobiście pochwalić, że efekt mnie urzekł.
Pod powiększalnikiem film zachowuje się fajnie, nie ma jakichś odpałów i czasem można kilka klatek na podobnych parametrach zrobić, chyba że jest niedoświetlony, wtedy to nie chce współpracować.
I tyle
kończe bo moja syna wstała
pozdrawiam
Jenny
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

a co to za film, jeszcze tak zapytam.

ja jak robiłem na rollei IR400 z filtrem cokin P007 mierzyłem światło bez filtra dla wartości ISO 6 (zarówno aparatem jak i sekonikiem L-358 - punktowo). wiadomo, że dla różnych filtrów trzeba inaczej mierzyć.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
jenny
-#
Posty: 38
Rejestracja: 06 lip 2007, 13:18

Post autor: jenny »

Filtr Suntek IR
totalnie nieprzeźroczysty czyli coś koło 720nm
Film Adox/Efke 820IR nominalna czułość 100ISO
podobno jakiś następca Maco

światło mierzyłam z założonym filtrem, jak wiemy stare typy światłomierzy reagują na podczerwień co przy normalnym fotografowaniu uważane jest za wadę

trochę jestem niekonkretna?
jestem kobietą ale się staram
ODPOWIEDZ