Polypan 50 na 200 wywołanie

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

maciekwojtak
-#
Posty: 23
Rejestracja: 13 lut 2009, 21:27
Lokalizacja: warszawa

Polypan 50 na 200 wywołanie

Post autor: maciekwojtak »

Witam wszytskich słuchajcie mam pytanko :) Mam wspaniały negatyw polypan który wywoływałem już na róznym forsowaniu jednak teraz podkusiło mnie na fors na iso 200.Pojawia się tylko jedno pytanie,posiadam wywoływacz rodinal a niesttey nie znalazłem czasu fors na 200 dla tego wywoływacza.Moje pytanie czy mając podane czasy wywołania w Rodinalu dla iso 50 7-8 minut (1:50) i fors na iso 100 17 minut (1:50) mogę wyznaczyć sobie czas wywołanie dla rozcieńczenia rodinalu 1:50 przy forsowaniu na 200??Oczywiście moge oddać klisze do labu i wydac niepotrzebmnie kase ale oni jakimś cudem też musza to rozpracować.Znalazłem owy czas ale dla Microphenu a niechciałbym kupować kolejnej chemi na 2 rolki.Pomóżcie proszę:)Dodam jeszcze że zależy mi bardzo na tych zdjeciech i niechciałbym czegoś zepsuć ;-)
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

Przeważnie czas przedłuża się dwukrotnie, czyli 1+50: 34 min. To oczywiście podstawa do dalszych poprawek.

Przy okazji: wołałem polypan@50 w R-09 i wyszło mi około 10 minut w rozcieńczeniu 1+50.
maciekwojtak
-#
Posty: 23
Rejestracja: 13 lut 2009, 21:27
Lokalizacja: warszawa

Post autor: maciekwojtak »

hmm no najgorsze jest to, że niechciałby stracić tych zdjęć.Więc 34 minuty w 1:50 wystarcza na poprawne wywołanie filmu?
piotr
-#
Posty: 132
Rejestracja: 06 kwie 2008, 13:32
Lokalizacja: Warszawa Falenica

Post autor: piotr »

Wołałem polypana50 na 200 nie z własnej woli tylko z powodu postępującej sklerozy (zapomniałem przestawić w moim AE-1 czułości). Rozcieńczenie 1+100 dla R-09 fomy w nowych butelkach. Czas moczenia to 60 minut i wyszło lekko niedoświetlone.

Jeśli boisz się, że nie wyjdzie oddaj do Pana Marka z cz-b. Nigdy nie zawiodłem się na nim.

Pozdrawiam,

Piotrek
maciekwojtak
-#
Posty: 23
Rejestracja: 13 lut 2009, 21:27
Lokalizacja: warszawa

Post autor: maciekwojtak »

No tak tylko że mi chodzi konkretnie o rodinal a niestety wywoływacz wywoływaczowi nierówny ;-)pokombinuje jeszcze,porozważam. Ostatecznie oddam do cz-b, im ufam ;-) Najwyżej będzie na nich :-P
piotr
-#
Posty: 132
Rejestracja: 06 kwie 2008, 13:32
Lokalizacja: Warszawa Falenica

Post autor: piotr »

Wiem, że popełnię obrazę agfareligii, ale r-09 i rodinal agfa to +/- ta sama receptura.
maciekwojtak
-#
Posty: 23
Rejestracja: 13 lut 2009, 21:27
Lokalizacja: warszawa

Post autor: maciekwojtak »

teoretycznie ale widziałem już kilka przypadków w których nietstey to +/- mocno skłaniało się ku - a jak mówiłem zależy mi na nich ,Pewnie wyladują u cz-b :-P dla pewności :mrgreen:
Chyba, że jakoś dostnę sie do Microphenu ;-)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

piotr pisze:Wiem, że popełnię obrazę agfareligii, ale r-09 i rodinal agfa to +/- ta sama receptura.
wszystkie r-09 opierają się na recepturze starego rodinalu, a współczesny rodinal ma skład nieco zmodyfikowany, o ile - nikt nie wie,a le jak mawiają strażacy, lepiej na zimne chuchać, niż na gorące dmuchać. albo coś w tym stylu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
maciekwojtak
-#
Posty: 23
Rejestracja: 13 lut 2009, 21:27
Lokalizacja: warszawa

Post autor: maciekwojtak »

weese czy ten uśmiech jest lekko ironiczny?? :-P On naprawdę jest wpsniały :mrgreen:
Zadzwoniłem do cz-b ale niestety nigdy o nim nie słyszeli i sami zrobili wielki oczy o co chdzi :mrgreen:
Tak właśnie zrobię weese tym bardziej ze 2-a rolka jest na wykończeniu więc końcówke wywołam :mrgreen: ale myślicie że ten przelicznik że czas dwukrotnie dłuższy jest dobry??
Chyba że będe wołał w 1+100 przez 2 godz 10 minut bo dla forsu na 100 w 1+100 jest 65 minut :mrgreen:
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

maciekwojtak pisze:Chyba że będe wołał w 1+100 przez 2 godz 10 minut bo dla forsu na 100 w 1+100 jest 65 minut :mrgreen:
a widziałeś taki wątek na http://www.rangefinderforum.com/forums/ ... hp?t=60938 wynika z tego, że stężenie raczej w okolicach 1+25
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
maciekwojtak
-#
Posty: 23
Rejestracja: 13 lut 2009, 21:27
Lokalizacja: warszawa

Post autor: maciekwojtak »

Wynika z tego, że to niesamowity materiał :mrgreen:
"@200ASA, development Rodinal 1+30, 35min" hmm ciekawe :mrgreen:
Fotografia czarno biała jest wspaniała :mrgreen:
Będę próbował.
rbit9n dzięki za link ;-)
maciekwojtak
-#
Posty: 23
Rejestracja: 13 lut 2009, 21:27
Lokalizacja: warszawa

Post autor: maciekwojtak »

Dobra nie oddaję filmu do labu tym bardziej jesli sami za bardzo nie wiedzą jak to wywołać :-P
Wywołam tak: Rodinal 1+30 30 minut 20C i poruszam korexem co 2 minuty mniej więcej powino być dobrze :D
rbit9n a dlaczego zproponowałeś 1+25 zamiast 1+30(tak jak tam jest napisane) lepiej 1+25 jakoś inaczej przeliczyłeś?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

maciekwojtak pisze:rbit9n dzięki za link ;-)
nie ma za co.
maciekwojtak pisze:Wynika z tego, że to niesamowity materiał :mrgreen:
w rzeczy samej, właśnie się zarejestrowałem na tym forum http://www.rangefinderforum.com/modules.php?name=Jig żeby zobaczyć jak wyglądają te zdjęcia, i powiem, że 50@200 jest niezłe, 50@400 też nie najgorzej. niestety 50@800 petronius nie wkleił, bo jak napisał "są zbyt cienkie, choć do użycia".
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
msierak
-#
Posty: 162
Rejestracja: 26 lis 2008, 08:19
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: msierak »

Ja bym na twoim miejscu kupił microphena, tym bardziej, że niedrogi jest (20 zł). Przecież go nie wykorzystasz tylko na tych dwóch negach, a przyda ci się potem do forsowania.
No i uważałbym na forsowanie w rodinalu, czy to 50@200 czy 200@800. Nawet jeśli podwoisz czas, niekoniecznie może ci wyjść.
maciekwojtak
-#
Posty: 23
Rejestracja: 13 lut 2009, 21:27
Lokalizacja: warszawa

Post autor: maciekwojtak »

Panowie i Panie kolejne pytanie.Wywołanie AGFAPAN APX 400 której tabelki mam używać? Z dopiskiem nowy czy bez? Chodzi o tabele zamieszczone na stronie korex.net.pl Jak mam odróżnić czy mam APX`a nowego czy starego? o co w ogole chodzi?
ODPOWIEDZ