redukcja filtrowa hasselblad

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

jasiek52
-#
Posty: 7
Rejestracja: 28 gru 2008, 09:39
Lokalizacja: kieleckie

redukcja filtrowa hasselblad

Post autor: jasiek52 »

To mój pierwszy post więc witam wszystkich :-)

A pytanie dotyczy filtrów do obiektywu Planar 80 mm CFT* (chyba to najnowsza wersja) z bagnetem (chyba) 60, do Hasselblada. Oryginalne filtry są trudno dostępne i drogie, myślę więc o redukcji z bagnetu na gwint. Mam kilka filtrów 62mm więc najlepsza byłaby redukcja na taki gwint. Sęk tylko w tym, że średnica filtrów 62mm jest troszkę mniejsza niż średnica obiektywu i obawiam się o możliwość winietowania. Może ktoś ma doświadczenia z takim obiektywem i filtrami i zechce coś podpowiedzieć?
bowie
-#
Posty: 204
Rejestracja: 06 wrz 2007, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Re: redukcja filtrowa hasselblad

Post autor: bowie »

jasiek52 pisze:To mój pierwszy post więc witam wszystkich :-)

A pytanie dotyczy filtrów do obiektywu Planar 80 mm CFT* (chyba to najnowsza wersja) z bagnetem (chyba) 60, do Hasselblada. Oryginalne filtry są trudno dostępne i drogie, myślę więc o redukcji z bagnetu na gwint. Mam kilka filtrów 62mm więc najlepsza byłaby redukcja na taki gwint. Sęk tylko w tym, że średnica filtrów 62mm jest troszkę mniejsza niż średnica obiektywu i obawiam się o możliwość winietowania. Może ktoś ma doświadczenia z takim obiektywem i filtrami i zechce coś podpowiedzieć?

witam, my sie chyba już znamy :-D

1. najnowsze obiektywy to CFi oraz CFE, CF jest poprzednią wersją
2. 80mm CF, CFi oraz CFE mają bagnet 60
3. redukcję z gwintu 62 na na bagnet 60 można kupować śmiało, polecam tańszą, aluminiową wersję, mosiężne będą b. drogie. Ja swoją kupiłem tu: http://www.raysfoto.pl, radzę do nich zadzwonić
4. winietowania brak. Z ciekawostek napiszę, że najnowsza wersja 50mm CFi z bagnetem 70mm sprzedawana jest razem z redukcją z B70 na B60, przez przypadek stałem się właścicielem takiej redukcji i w instrukcji jest napisane, że winietowanie może wystąpić z dwoma filtrami założonymi na redukcję, sprawdzić jednak tego nie mogę.
5. Średnica 62mm jest WIĘKSZA niż średnica 60mm obiektywu :)

pozdrawiam,

ps. rozumiem, że sprzęt się dobrze spisuje?
jasiek52
-#
Posty: 7
Rejestracja: 28 gru 2008, 09:39
Lokalizacja: kieleckie

Post autor: jasiek52 »

Dzięki za informację.

Ze sprzętu jestem bardzo zadowolony. Zrobiłem na razie tylko jeden film, wywołałem i wszystko jest w najlepszym porządku.

pozdrawiam
jasiek52
-#
Posty: 7
Rejestracja: 28 gru 2008, 09:39
Lokalizacja: kieleckie

Post autor: jasiek52 »

Aha, co do punktu 5 :-) - chodziło mi o to że wizualnie średnica zewnętrzna obudowy filtra 62mm jest mniejsza od średnicy korpusu obiektywu. Nawet zmierzyłem przed chwilą i zewnętrzna średnica pierścienia bagnetu obiektywu wynosi 70mm. Wygląda na to że oznaczenie 60 nie dotyczy średnicy bagnetu w mm?
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

jasiek52 nie pisz jednego posta pod drugim, korzystaj z funkcji Obrazek
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

A czy może ktoś mi podać odległość płaszczyzny filmu w Hasselbladzie, do soczewki obiektywu (od strony korpusu) ustawionego na nieskończiność.
bowie
-#
Posty: 204
Rejestracja: 06 wrz 2007, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bowie »

rbit9n pisze:jasiek52 nie pisz jednego posta pod drugim, korzystaj z funkcji Obrazek
zwracam honor, zawsze mi się wydawało, że bay 60 jest tylko większy pozornie z uwagi na masywny pierścień, właśnie zmierzyłem gwintowy 62 i B60, szkiełko w tym drugim jest większe o jakieś 5mm :-/

slawoj pisze:A czy może ktoś mi podać odległość płaszczyzny filmu w Hasselbladzie, do soczewki obiektywu (od strony korpusu) ustawionego na nieskończiność.
Sławoj, interesuje Cię dokładny wymiar? Bo jeśli nie, to mogę mniej więcej zmierzyć.
btw, do czego potrzebna Ci taka informacja?
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

bowie pisze:Sławoj, interesuje Cię dokładny wymiar? Bo jeśli nie, to mogę mniej więcej zmierzyć.
btw, do czego potrzebna Ci taka informacja?
Chciałbym się rozeznać, czy obiektywy od aparatu Kowa/SIX będą pasować od Hasselblada?
Bo jeśli tak to pomyślę o jakiejś przejściówce, a wtedy mógłbym kupić tylko sam korpus Hassela.
bowie
-#
Posty: 204
Rejestracja: 06 wrz 2007, 10:46
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: bowie »

slawoj pisze:
bowie pisze:Sławoj, interesuje Cię dokładny wymiar? Bo jeśli nie, to mogę mniej więcej zmierzyć.
btw, do czego potrzebna Ci taka informacja?
Chciałbym się rozeznać, czy obiektywy od aparatu Kowa/SIX będą pasować od Hasselblada?
Bo jeśli tak to pomyślę o jakiejś przejściówce, a wtedy mógłbym kupić tylko sam korpus Hassela.
nie chciałbym Cie wprowadzić w błąd niedokłądnymi pomiarami, więc sugeruję, abyś zapytał się u p. Adamczyka: http://www.fotomechanika.pl/
ODPOWIEDZ