Nowe książki o fotografii analogowej

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Leszeg
-#
Posty: 163
Rejestracja: 10 cze 2007, 09:54
Lokalizacja: Sandomierz
Kontakt:

Post autor: Leszeg »

Jeżeli ktoś chce zaoszczędzić i kupić drugie wydanie Mroczka , to właśnie pojawiło sie w przystępnej cenie (chyba z racji edycji trzeciej wersji) http://www.allegro.pl/item531558113_mro ... waniu.html
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

Witam!

Do tytulow podanych przez poprzednikow (mam na mysli ksiazki McLean oraz duetu
Lambrecht/Woodhouse) dodalbym jeszcze Tim Rudman "Photographer's Master Printing Course" (Moim skromnym zdaniem najlepszy wspolczesny poradnik o technice pozytywowej.
Rudman jest tez autorem b.ciekawych ksiazek o technikach tonowania i lith) oraz Barry
Thornton "Edge Of Darkness".
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

Książka o tonowaniu (Tim Rudman) jest niesamowicie pełna informacji i wyczerpująca, a do tego ciekawie napisana. Niby dwie sprzeczności. Kupiłem kilka lat temu jak tylko wyszła i choć nie sądzę abym użył wiecej niż 5% informacji tam zawartej to z przyjemnościa przeczytałem wszystko. Nawet jak ktoś używa jedynie powszechnego selenium to mu się przyda. Pewnie niedługo nakład się wyczerpie tak że warto się zainteresować.
Serdecznie polecam.
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

Hi georgio!

O ktorej ksiazce mowisz? Ja mam "The Photograper's Toning Book - The Definitive Guide".
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

AJK, Tak to ten sam tytuł. Ja mam wydanie Amphoto 2003, jak kupiłeś w Europie to pewnie masz wydanie Argentum 2002. Byłem na pogadance wygłoszonej przez Rudmana, przemiły starszy pan, z zawodu lekarz, widać że fotografię po prostu kocha. Innych jego książek nie mam, Lith mnie nie interesuje. Nie wątpię że "Photographer's Master Printing..." jest doskonała.

Z ogólnych książek nikt nie wspomniał o Fred Picker "Zone VI Workshop", moim zdaniem najpraktyczniejsza książka o systemie strefowym, wywoływaniu, odbitkach itd. w fotografii czarno białej. Nakład dawno wyczerpany ale jest dużo używanych na Amazon po więcej niż przystępnych cenach.

Technicznym perfekcjonistom nic nie zastąpi "Beyond the Zone System" - Phil Davies (ja mam czwarte wydanie, nie mam pojęcia czy duzo sie różni od poprzednich). Nawet jak się nie ma zamiaru używać systemu Davisa to ta książka porusza sporo problemów o których się nie przeczyta u innych autorów.

Ostatnio też, (wrzesień 2008) ukazało się trzecie, znacznie rozszerzone wydanie "The Darkroom Cookbook" Steve Anchell. Pewnie też szybko się rozejdzie.
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

Hi georgio!
georgio pisze:AJK, Tak to ten sam tytuł. Ja mam wydanie Amphoto 2003, jak kupiłeś w Europie to pewnie masz wydanie Argentum 2002.
Tez mam to wydanie (2003). Jezeli dobrze pamietam, to kupilem na Amazon.de
Z ogólnych książek nikt nie wspomniał o Fred Picker "Zone VI Workshop", moim zdaniem najpraktyczniejsza książka o systemie strefowym, wywoływaniu, odbitkach itd. w fotografii czarno białej. Nakład dawno wyczerpany ale jest dużo używanych na Amazon po więcej niż przystępnych cenach.
Czekam na nia od dwoch tygodni, bo nie maja w magazynie. Zamowilem na Amazon.uk. (Kurs funta do Euro jest ostatnio tak korzystny, ze pozwolilem sobie na male szalenstwo ;-))).
Technicznym perfekcjonistom nic nie zastąpi "Beyond the Zone System" - Phil Davies (ja mam czwarte wydanie, nie mam pojęcia czy duzo sie różni od poprzednich). Nawet jak się nie ma zamiaru używać systemu Davisa to ta książka porusza sporo problemów o których się nie przeczyta u innych autorów.
Wypozyczylem ja przed kilku laty w ramach tzw. Fernleihe z biblioteki Uniwersytetu w Jenie (maja najbogatszy zbior ksiazek nas interesujacych w calych Niemczech). Pewnie tez kiedys trafi na moja liste, chociaz wg. zony juz dawno powinienem sie ograniczac.
Ostatnio też, (wrzesień 2008) ukazało się trzecie, znacznie rozszerzone wydanie "The Darkroom Cookbook" Steve Anchell. Pewnie też szybko się rozejdzie.
Mam jego (do spolki z Troop'em) "The Film Developing Cookbook" - to cos w tym stylu?
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
Awatar użytkownika
georgio
-#
Posty: 224
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:15
Lokalizacja: Ontario

Post autor: georgio »

Nie znam książki "The Film Developing Cookbook", ale jak ten sam autor to pewnie coś w tym stylu. The Darkroom Cookbook też jeszcze nie mam, dopiero sie dowiedziałem o niej, czytałem gdzieś wypowiedż Anchella, że w trzecim wydaniu jest sporo nowych rzeczy Tim Rudman zredagował rozdział o tonowaniu, Sandy King o wywoływaczach pyrokatechinowych, jest nowy rozdział o internegatywach itd.
Warsztat chemiczny nie jest moją pasją, staram się utrzymac wszystko jak najprostsze. Choć całą tą prostą chemię składam sobie sam, w ten sposób mam tyle ile mi trzeba i zawsze świeże. Nie zmienia to faktu ze lubię poczytać o chemii, lubię wiedzieć co mozliwe i zawsze jakiś wartościowy pomysł może wpaść do głowy.
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

Cytat:
Nie znam książki "The Film Developing Cookbook", ale jak ten sam autor to pewnie coś w tym stylu.


Przed chwila obejrzalem na Amazon.de spis tresci i wskazuje on na podobny uklad.

Cytat:
Choć całą tą prostą chemię składam sobie sam, w ten sposób mam tyle ile mi trzeba i zawsze świeże.


Postepuje podobnie - zaopatrzylem sie w kilka skladnikow i od kilku lat sam mieszam D76H, Beutler i D72. Mam tylko nadzieje, ze ta cala antyterrorystyczna histeria calkowicie nie odetnie nas od dostaw. Kiedy moj staly dostawca przed dwoma laty umarl, a jego zona zamknela interes, poszedlem do swojej apteki (staly klient od ponad dwudziestu lat, zyczenia urodzinowe i drobne upominki regularnie etc.) by kupic 50 g KBr,
popatrzyli na mnie jak na Marsjanina. Dobrze, ze byl wlasciciel, ktory wykazal sie odrobina zdrowego rozsadku i sprzedal po krotkiej rozmowie.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
Awatar użytkownika
smerfmaruda
-#
Posty: 49
Rejestracja: 24 maja 2008, 14:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: smerfmaruda »

Kupiłem sobie dwie książki Rudmana o odbitkach litowych. Przez Was :-) I do tego z autografem :-)
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

Gratuluje! Na pewno nie bedziesz zalowac. Mam jego "The Master Photographer's Lith Printing Course" Argentum 2004. Kupilem troche na zapas, bo przed emerytura raczej nie znajde czasu na lith. Mam nadzieje, ze beda jeszcze do nabycia papiery, ktore lithuja.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
voided
-#
Posty: 188
Rejestracja: 03 paź 2007, 21:17
Lokalizacja: void

Post autor: voided »

papier (czysty, nie fotograficzny) i chemia do smarowania papieru zawsze bedzie... jakby co, 'The Book of Alternative Photographic Processes' Christopher James.

p.
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

papier (czysty, nie fotograficzny) i chemia do smarowania papieru zawsze bedzie... jakby co, 'The Book of Alternative Photographic Processes' Christopher James.
Tez jestem optymista - kto pamieta Fotooptyke z lat 60 - 80, jest zadowolony nawet z 10% obecnego asortymentu.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
ODPOWIEDZ