Nikon FE2 - otwarta migawka, lustro nie opada.

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

D.M.M.
-#
Posty: 209
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

Nikon FE2 - otwarta migawka, lustro nie opada.

Post autor: D.M.M. »

Czołem,
zakupiłem FE2, niestety po założeniu baterii okazało się, że po naciśnięciu spustu migawka zostaje otwarta a lustro blokuje się w pozycji uniesionej. Dzieje się tak na każdym czasie oraz w trybie A. Dopiero przełączenie na czas mechaniczny (M250) powoduje zamknięcie lamelek migawki i opadnięcie lustra do pozycji roboczej. Czy ktoś miał taki przypadek, albo zna jakiś dobry serwis, który sobie z tym poradzi? Każda sugestia mile widziana.

---edit
zapomniałem dodać, że światłomierz działa poprawnie.
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 222
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Nikon FE2 - otwarta migawka, lustro nie opada.

Post autor: BW »

- gdyby chodziło tylko o lustro które nie opada to stawiał bym na słabą baterię - ale ta migawka... Jednak spróbuj wymienić baterie na nowe.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Nikon FE2 - otwarta migawka, lustro nie opada.

Post autor: aka »

Tu spytaj: http://www.aparatfoto.com.pl/ i tu: https://www.naprawaaparatow.pl/ Oba serwisują analogowe Nikony.
Awatar użytkownika
skrystos
-#
Posty: 117
Rejestracja: 15 cze 2010, 14:52
Lokalizacja: Warszawa

Nikon FE2 - otwarta migawka, lustro nie opada.

Post autor: skrystos »

Mi na Grzybowskiej właśnie naprawili blokadę wielokrotnego przesuwu filmu w FE2 więc mogę polecić. Tym nie mniej jak elektronika padła to podobno jest kłopot by ktoś się za to wziął bo nie ma części.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Nikon FE2 - otwarta migawka, lustro nie opada.

Post autor: aka »

skrystos pisze: 28 mar 2024, 06:46 na Grzybowskiej
Mi naprawili martwego FA, a ten nie jest łatwy do naprawy, delikatnie mówiąc.
D.M.M.
-#
Posty: 209
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

Nikon FE2 - otwarta migawka, lustro nie opada.

Post autor: D.M.M. »

Dzięki, baterie oczywiście wymieniłem na nowe, próbowałem 2xSR44, 2xLR44 i CR1/3N. Dziękuję za namiary na serwisy.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Nikon FE2 - otwarta migawka, lustro nie opada.

Post autor: miki11 »

Biorąc rzecz na logikę, migawka powinna być sprawna, skoro pracuje w trybie manualnym. Diagnozując "przez telefon" obstawiałbym właśnie elektronikę. Coś najwyraźniej nie wysyła do zespołu migawki właściwych sekwencji komend.
_________________
Łatwe nie cieszy
D.M.M.
-#
Posty: 209
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

Nikon FE2 - otwarta migawka, lustro nie opada.

Post autor: D.M.M. »

Po rozmowie, naprawy podjął się Pan z Krakowa (ex Czapskich, obecnie Zapolskiej), dam znać jak się czegoś więcej dowiem.

----edit 25.04.2024

Zapomniałem napisać, aparat naprawiony, już do mnie wrócił. Zawieszenie lustra/migawki powodowało zwarcie, w okolicy wizjera, żółty kabelek stykał się z masą aparatu. Jak Pan serwisant zaznaczył, aparat wyglądał na nierozbierany, tak że mogło się to stać podczas transportu (szedł z Japonii).
ODPOWIEDZ