Komercyjne wykonywanie odbitek czarnobiałych .

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

fotex
-#
Posty: 62
Rejestracja: 26 lut 2024, 18:44

Komercyjne wykonywanie odbitek czarnobiałych .

Post autor: fotex »

Nie wiecie może jak rozpocząć komercyjne wołanie czarnobiałych odbitek pod powiększalnikiem? Jak taką działalność rozreklamować? Jakie dawać marże, Jakie formaty będą bardziej na topie. Chyba średni format negatywów będzie ok .Czy istnieją maszyny do obróbki czarno białych papierów. Większy chyba sens będzie jak będę używał papiery RC.Jak najekonomiczniej kupować papier i chemie. Jaki papier wybrać: Ilford czy Forma? Na razie to muszę się wdrożyć ale później, któż to wie..
ps. Nie wiecie może gdzie kupić Nova FB Print Processor w Polsce? Interesuje mnie także instrukcja.
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Komercyjne wykonywanie odbitek czarnobiałych .

Post autor: PPaweł »

A jaki szacujesz sam koszt wykonania jednej odbitki?
Awatar użytkownika
Tomasz.
-#
Posty: 227
Rejestracja: 23 sie 2016, 19:26
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Komercyjne wykonywanie odbitek czarnobiałych .

Post autor: Tomasz. »

Ciężki temat, także nie chciałbym Ci podcinać skrzydeł...
No, ale skoro pytasz, to... bawię się trochę w takie rzeczy i moje wnioski nie są specjalnie optymistyczne. Większość zamówień czy współprac jakie mam to jest nazwijmy to "klient instytucjonalny", czyli galerie i artyści dla których robię prace na wystawy i do setów kolekcjonerskich, a nawet to jest współpraca rwana. Są okresy kiedy trzeba przygotować wystawę i prace na sprzedaż i wtedy jest roboty po uszy, ale ona dość szybko się kończy, a ze względu na "wysoką sprzedaż fotografii w Polsce" (hehe) to szybko nie wracają. Kolejna grupa to ludzie, którzy z jakiś względów chcą mieć wystawy dyplomowe czy inne zrobione w ciemni, ale to są pojedyncze przypadki. Szczególnie dlatego, że jeśli ktoś z nich już docenia ręczne wykonanie powiększeń, to zazwyczaj robi je też sam. Czasami zdarzają się ludzie, którzy chcą mieć pojedyncze zdjęcia w ten sposób zrobione, ale ich zazwyczaj odstrasza cena. Podobno w przypadku koloru jest trochę zapotrzebowania ze strony fotografów modowych i magazynów, ale zupełnie się tym nie zajmuję więc nie znam nawet rynku.

Także nie nastawiaj się specjalnie, że w ten sposób zarobisz na sprzęty o których wspominasz. Gdyby odrzucić tę jedną stałą współpracę jaką mam od 4 lat to niewiele tego jest. Przy czym nie robię tam wyłącznie odbitek, ale też takie rzeczy jak wywoływanie filmów, reprodukcje dzieł, digitalizacja obiektów, dokumentów oraz negatywów i inne takie. Gdyby nie to, to nie byłoby tam właściwie żadnej ciągłości, a i tak nie mówimy o pracy w wymiarze etatu...

Do tego weź pod uwagę, że po pierwsze jest to mocno niszowy temat i mało kto ma tego typu potrzeby. Druga rzecz, to nie ma siły, przegrywamy z każdą drukarką pod względem kosztu naszej pracy. Do tego trzeba doliczyć koszt ciemni, amortyzacji sprzętu, chemii i na koniec papieru, który też jest zazwyczaj droższy niż papier do drukarki. Kolejną kwestią jest to, że jak wchodzisz w temat wykonywania odbitek komercyjnie to musisz się przygotować na to, że będziesz potrzebował niektórych rzeczy tylko pod zlecenia. Np. mówisz, że robienie powiększeń ze średniego formatu ma największy sens i tu się zgadzam, tylko żeby sprawnie na średnim pracować to potrzeba chociaż dwóch obiektywów (80 i 105 mm), a sam na swoje potrzeby używałbym tylko 80, bo robię 6x6 i 6x4,5. Utrzymanie ciemni w gotowości to też jakiś koszt.

Odkąd tym się zajmuję, to ani razu nikt nawet nie pytał o powiększenia na papierach RC. ;-) W przypadku formatu, to w rzeczywistości robienie małych formatów jest zupełnie nieopłacalne - bo nikt nie zapłaci Twojej stawki godzinowej za powiększenie 13x18 a w którymś momencie, zmniejszając format nie uzyskujesz już żadnych oszczędności czasu, więc poniżej jakiejś kwoty nie dasz rady zejść, żeby do tematu nie dokładać. Stosunkowo najniższą cenę można zaoferować za powiększenia w setach, gdzie robisz po 10, 15 czy 20 takich samych powiększeń, bo próbki robisz raz, a później taśmowo kolejne odbitki. Tylko tego typu zamówienia, to już tylko pod sprzedaż, a jak mówię, mało jest takich zleceń.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2024, 09:26 przez Tomasz., łącznie zmieniany 1 raz.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Komercyjne wykonywanie odbitek czarnobiałych .

Post autor: aka »

fotex pisze: 14 mar 2024, 18:50 jak rozpocząć komercyjne wołanie czarnobiałych odbitek pod powiększalnikiem?
Rozpoczęcie komercyjnego działania w dziedzinie czarno-białej fotografii pod powiększalnikiem wymaga starannego planowania i przygotowania. Oto kilka kroków, które mogą Ci pomóc w rozpoczęciu działalności:

Badanie rynku: Przeprowadź badania rynku, aby zrozumieć lokalne zapotrzebowanie na czarno-białe odbitki fotograficzne. Skontaktuj się z potencjalnymi klientami, aby dowiedzieć się, jakie są ich potrzeby i preferencje.

Wybór lokalizacji: Wybierz odpowiednią lokalizację dla swojego biznesu. Właściwe miejsce może mieć duże znaczenie dla sukcesu Twojej działalności. Upewnij się, że jest łatwo dostępne dla Twoich klientów.

Wyposażenie: Zainwestuj w wysokiej jakości wyposażenie, takie jak powiększalnik, stoły robocze, zbiorniki do rozwijania zdjęć, chemikalia fotograficzne itp.

Zdobądź umiejętności: Jeśli nie masz doświadczenia w wywoływaniu odbitek pod powiększalnikiem, zainwestuj czas w naukę i zdobycie odpowiednich umiejętności. Możesz wziąć udział w kursach fotograficznych lub samodzielnie zgłębiać wiedzę z dostępnych materiałów online lub książek.

Reklama i promocja: Zainwestuj w reklamę i promocję swojej usługi. Możesz rozpocząć od stworzenia strony internetowej, udziału w lokalnych wydarzeniach branżowych, drukowania ulotek, oraz korzystania z mediów społecznościowych.

Ceny i polityka cenowa: Określ konkurencyjne ceny za swoje usługi. Przeprowadź analizę kosztów, aby ustalić odpowiednią politykę cenową, która zarówno przyniesie Ci zyski, jak i będzie atrakcyjna dla klientów.

Obsługa klienta: Zadbaj o wysoką jakość obsługi klienta. Staraj się zrozumieć potrzeby klientów i dostosować się do nich, aby zapewnić im jak najlepsze doświadczenie.

Prawne i księgowe aspekty: Upewnij się, że spełniasz wszystkie wymogi prawne dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej, w tym rejestrację firmy, uzyskanie wszelkich niezbędnych zezwoleń i licencji, oraz prowadzenie odpowiedniej dokumentacji księgowej.

Rozwój biznesu: Bądź otwarty na rozwój i ewolucję swojego biznesu. Śledź zmiany na rynku, ucz się na błędach i stale doskonal swoje umiejętności i usługi.

Rozpoczęcie własnego biznesu fotograficznego może być wyzwaniem, ale z odpowiednim planowaniem, zaangażowaniem i wysiłkiem możesz osiągnąć sukces w dziedzinie czarno-białej fotografii pod powiększalnikiem.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Komercyjne wykonywanie odbitek czarnobiałych .

Post autor: miki11 »

fotex pisze: 14 mar 2024, 18:50Ilford czy Forma?
Nie "Forma" tylko "Foma".
_________________
Łatwe nie cieszy
Fredrixxon
-#
Posty: 186
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Komercyjne wykonywanie odbitek czarnobiałych .

Post autor: Fredrixxon »

Qu'est-ce qu'un "zbiornik do rozwijania zdjęć"? Nigdy takiego nie używałem
fotex
-#
Posty: 62
Rejestracja: 26 lut 2024, 18:44

Komercyjne wykonywanie odbitek czarnobiałych .

Post autor: fotex »

PPaweł pisze: 14 mar 2024, 21:37 A jaki szacujesz sam koszt wykonania jednej odbitki?
Być może dycha. To zależy od formatu.
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Komercyjne wykonywanie odbitek czarnobiałych .

Post autor: aka »

Fredrixxon pisze: 15 mar 2024, 17:29 Qu'est-ce qu'un "zbiornik do rozwijania zdjęć"? Nigdy takiego nie używałem
Jak się będziesz rozwijał to może będziesz używał, w przyszłości ;-)
fotex
-#
Posty: 62
Rejestracja: 26 lut 2024, 18:44

Komercyjne wykonywanie odbitek czarnobiałych .

Post autor: fotex »

Jak byłem młody to robiłem kolor pod Opemusem.Był tam jeszcze analizator barw i procesor bez regenatora .Zakład śmierdział chemią. Mieszkam w Krakowie to być może tu więcej będzie chętnych. Artyści, szpan itd.
Pytanie do wszystkich.
Foma czy Ilford?Z Krakowa do Czech jest bardzo blisko.
A może śluby, pogrzeby, chrzciny.



A może po prostu szukać pośredników w zakładach fotograficznych które zbierałyby zamówienia. To by było droższe ale także wygodniej. W końcu w Krakowie liczy dużo mieszkańców. Wołania w koreksach się boje bo jakbym coś spieprzył mogłyby być kłopoty. Filmy wołałbym u kogoś, przynajmniej na razie. Jak najekonomiczniej kupować chemie? Mieliście może styczność z wywoływaniem taśmy filmowej?

Czy nachalna reklama w sieci ma sens.



Jaki kontrast jest najbardziej trendy.


A może szukać wspólnika.
PPaweł
-#
Posty: 1361
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Komercyjne wykonywanie odbitek czarnobiałych .

Post autor: PPaweł »

fotex pisze: 15 mar 2024, 17:56 PPaweł pisze: ↑14 mar 2024, 21:37
A jaki szacujesz sam koszt wykonania jednej odbitki?

Być może dycha. To zależy od formatu.
Z amortyzacją wyposażenia i podobnymi kosztami?
fotex
-#
Posty: 62
Rejestracja: 26 lut 2024, 18:44

Komercyjne wykonywanie odbitek czarnobiałych .

Post autor: fotex »

Na początku będę robił u siebie. Niedawno kupiłem magnifaksa, komuszy zegar z PRL itd. Całość znowu nie była tak droga i nie wiem czy to się przedsięwzięcie uda. W każdym razie spróbuję. Pracuję na pół etatu tak więc nie muszę rzucać pracy dla zdjęć. Ze swojego doświadczenia wiem iż ważna jest lokalizacja chociaż z drugiej strony bardzo ważną role odgrywa internet i przesyłki kurierskie. Jestem szczęśliwym posiadaczem drugiej grupy inwalidzkiej więc to jest dodatkowym plusem. Dodatkowo w przyszłości można wykonywać zdjęcia do dokumentów i portrety dla ludzi chcących się pokazać się w portalach matrymonialnych.
oKuba
-#
Posty: 3195
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Komercyjne wykonywanie odbitek czarnobiałych .

Post autor: oKuba »

fotex pisze: 15 mar 2024, 20:25 Jestem szczęśliwym posiadaczem drugiej grupy inwalidzkiej
Dobre! ;-)

Ja jestem szczęśliwym nieposiadaczem
Fredrixxon
-#
Posty: 186
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Komercyjne wykonywanie odbitek czarnobiałych .

Post autor: Fredrixxon »

aka pisze: 15 mar 2024, 17:59 Jak się będziesz rozwijał to może będziesz używał, w przyszłości ;-)
tak! tak! chcę się rozwijać! zdradź mi, co to takiego :idea:

A tak w temacie : ile kolega fotex spędził godzin pod powiększalnikiem w ciągu ostatniego roku? Bo realia spredażowe i kosztowe "od czasów młodości" trochę się zmieniły. Wystarczy zrobić na własną wystawę tuzin odbitek, żeby otrzeźwieć.
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Komercyjne wykonywanie odbitek czarnobiałych .

Post autor: miki11 »

Gdyby jednak także filmy i koreks, można pomyśleć o Diafine (sporo o tym wywoływaczu ostatnio tu było). Spokojnie do złożenia w domu. Jest tani, wydajny, długowieczny, nie uciążliwy, nie trzeba trzymać temperatury, ma jednolite czasy wywoływania i jeszcze można w jednym koreksie razem moczyć różne filmy. Oczywiście mowa o monochromie.
_________________
Łatwe nie cieszy
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Komercyjne wykonywanie odbitek czarnobiałych .

Post autor: aka »

Fredrixxon pisze: 15 mar 2024, 23:42 zdradź mi, co to takiego
Musisz się udać do źródła czyli... AI ;-) Prawdę mówiąc, dzisiaj recepta na sukces jest inaczej zredagowana...
ODPOWIEDZ